Macron'dan nükleer silahlı ortak Avrupa savunması teklifi

Macron nükleer silahları da kapsayan 'ortak Avrupa savunması' tartışması açmaya hazır olduğunu açıkladı.

GİRİŞ 29.04.2024 12:24 GÜNCELLEME 29.04.2024 14:37
Bu Habere 50 Yorum Yapılmış

Fransa Cumhurbaşkanı Macron nükleer silahları da kapsayan 'ortak Avrupa savunması' tartışması açmaya hazır olduğunu açıkladı.

"Ortak Avrupa savunması" oluşturma fikri Paris'in uzun süredir gündeme getirdiği hedeflerinden biri olsa da bu konuda, NATO şemsiyesinin daha güvenilir olduğunu savunan diğer AB ülkelerinin muhalefetiyle karşılaşıyor.

ORTAK AVRUPA SAVUNMASI TEKLİFİ

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, hafta sonu yayınlanan bir röportajında, nükleer silahların ortak Avrupa savunmasındaki rolü konusunda "tartışma açmaya" hazır olduğunu söyledi.

Bu çıkışı, Macron'un, son dönemde Avrupa liderliğinde bir savunma stratejisine duyulan ihtiyacı vurguladığı konuşmaların sadece sonuncusu. 

Fransız lider, bölgesel basın grubu EBRA'ya verdiği mülakatta, şu ifadeleri kullandı:

"Füze savunmasını, uzun menzilli silahları, bunlara sahip olanlar ya da kendi topraklarında Amerikan nükleer silahları bulunanlar için nükleer silahları da içermesi gereken bu tartışmayı açmaktan yanayım. Her şeyi masaya yatıralım ve bizi gerçekten güvenilir bir şekilde neyin koruduğunu görelim. Bu, füze kalkanlarının konuşlandırılması anlamına gelebilir, ancak tüm füzeleri engellediğinden ve nükleer silahların kullanımını caydırdığından emin olmalıyız. Fransa özgünlüğünü koruyacaktır ama Avrupa'nın savunmasına daha fazla katkıda bulunmaya da hazırdır."

"ABD'YE DAHA AZ BAĞIMLI OLMALIYIZ"

Macron: ABD'ye daha az bağımlı bir savunma stratejimiz olmalı

Avrupa'yı ABD'ye daha az bağımlı "inandırıcı" bir savunma stratejisi benimsemeye çağıran Macron, sözlerini şöyle sürdürdü:

"İnandırıcı olmak aynı zamanda Rusları caydırmak için uzun menzilli füzelere sahip olmak demektir. Bir de nükleer silahlar var: Fransa'nın doktrini, hayati çıkarlarımız tehdit edildiği zaman bunları kullanabileceğimiz yönündedir. Detaylara girmeden bu hayati çıkarların bir Avrupa boyutu olduğunu daha önce zaten söylemiştim. Çünkü bu caydırıcılık Avrupa savunmasının güvenilirliğine katkıda bulunacaktır." 

Fransa, İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden ayrılmasının ardından 27 üyeli bloğun kendi nükleer silahlarına sahip tek üyesi konumunda.

"Ortak Avrupa savunması" oluşturma fikri Paris'in uzun süredir dillendirdiği hedeflerinden biri olsa da bu konuda, NATO şemsiyesinin daha güvenilir olduğunu savunan diğer AB ülkelerinin muhalefetiyle karşılaşıyor.

Ancak Rusya'nın Ukrayna işgali ve 'Önce Amerika' düşüncesini benimseyen ve 'izolasyonist' politikalarıyla bilinen Donald Trump'ın yeniden ABD Başkanı olma olasılığı, son dönemlerde Paris başta olmak üzere Avrupa'nın savunma alanında daha fazla bağımsızlık kazanması gerektiği çağrılarını yeniden güçlendirdi.

 

 

KAYNAK: EURONEWS
Zeynep Gül Haber7.com - Editör
Haber 7 - Zeynep Gül

Editör Hakkında

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun oldu. İstanbul Ticaret Üniversitesi’nde Medya ve İletişim Sistemleri bölümünde yüksek lisans yaptı. Meslek hayatına Yeni Şafak’ta başladı. 10 yıl gündem ve dış haberler editörlüğü yaptı. Halen Marmara Üniversitesi Radyo, Sinema ve Televizyon bölümünde doktora öğrenimi görmektedir. Ocak 2023'ten bu yana Haber7.com'da ‘Dış Haberler Editörü’ olarak görev yapmaktadır.
YORUMLAR 50
 • Vatansever 1 ay önce Şikayet Et
  Şeytanların ayak oyunları. Hepsi aynı.
  Cevapla
 • İbrahim Alkılıç 1 ay önce Şikayet Et
  Macron abd'ye daha az bağımlı bir savunma stratejimiz olmalı dese de diğer bütün Avrupa ülkeleri sağcısı, ortacisi, yeşilleri v.s. beleş beleş abd nin savunma şemsiyesinin altında yaşamayı bunun bedeli olarak da abd'nin verdiği her vazifeyi uygulamayı emir biliyorlar. Nakron burada yalnız kalır.
  Cevapla
 • Urfali 1 ay önce Şikayet Et
  Hadi macron. Ne varsa sende var
  Cevapla
 • Eninde Sonunda 1 ay önce Şikayet Et
  Macron a soru Ukrayna için NATO mu yoksa AB ordusu mu savaşır.......
  Cevapla
 • Atatürkçü 1 ay önce Şikayet Et
  Bu macron kimdendir hiç anlayamadım
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Bakan Yerlikaya açıkladı! Bayram tatilinin ilk günü acı haber
 43 ilde dronlu denetim: Kural ihlali yapanlar havadan tespit edildi