Yunan donanmasından modernizasyon hamlesi

Yunanistan Donanması’nın MEKO sınıfı fırkateynleri, uzun süreli gecikmenin ardından temel modernizasyondan geçecek.

Yunan donanmasından modernizasyon hamlesi
Yunan donanmasından modernizasyon hamlesi
GİRİŞ 07.05.2024 22:19 GÜNCELLEME 07.05.2024 22:19

Powergame tarafından 2 Mayıs 2024 tarihinde yayınlanan bilgilere göre uzun süren müzakerelerin ardından Yunan donanması uzun süredir ertelenen MEKO sınıfı 4 adet fırkateynin yarı ömür modernizasyon (MLU) çalışmalarına yeşil ışık yaktı.

Yunanistan merkezli haber sitesi Powergame tarafından yapılan haberde Almanya-Hollanda konsorsiyumu ile yapılan anlaşmanın ardından MEKO fırkateynlerinin modernizasyonunun Haziran ayına kadar sözleşmeye bağlanmasının beklendiği belirtilmekte. Yunan donanması, 2000’li yılların sonlarında kapsamlı bir MLU uygulamayı planlamış ancak Yunanistan’ın yoğun olarak etkilendiği borç krizinin bir sonucu olarak bu uygulama birçok kez ertelenmiştir.

Naval News tarafından yapılan habere göre ise bu süre zarfında modernizasyon için ayrılan bütçe sürekli bir artış göstermiş ve son yıllarda 150 milyon eurodan 600 milyon euronun üzerine çıkmıştır. Böylece Yunan donanmasının 1990’ların ortalarından beri hizmette olan Hydra sınıfı MEKO 200 fırkateynleri, operasyonel ömürlerini uzatmak için önemli bir modernizasyon programından geçirilecektir.

Başlatılması planlanan modernizasyon ile hem platformun hem de savaş sistemlerinin geliştirilmesine odaklanılacak. Bu bağlamda orijinal üretici olan Alman TKMS, yapısal iyileştirmeler ile geminin tahrik ve mekanik sistemlerindeki potansiyel iyileştirmeleri içeren gemi platformu modifikasyonlarından sorumlu olacak. Fransız Thales ise gemideki çeşitli sensörleri ve silah sistemlerini entegre eden TACTICOS savaş yönetim sistemi de dahil olmak üzere savaş sistemini sağlayacak.

Gemilerin TKMS’nin bir alt sözleşmesi kapsamında ATLAS ELEKTRONIK’in bir yan kuruluşu olan Hagenuk Marinekommunikation tarafından tedarik edilen yeni iletişim sistemleri ile donatılması bekleniyor.

İlgili fırkateynler, Harpoon gemisavar füzeleri, ESSM kara-hava füzeleri ve torpidolar gibi çeşitli füzelerin yanı sıra bir ana top ve nokta savunması için CIWS içermektedir. Yapılacak modernizasyon ile radar sistemleri ve elektronik harp süitleri gibi diğer hususların da ele alınması bekleniyor.

Bahadır ALEMDAR Haber7.com - Editör
Haber 7 - Bahadır ALEMDAR

Editör Hakkında

Trabzon’da dünyaya geldi. İlk ve orta öğrenimini İstanbul’da tamamladı. Bahçelievler Anadolu Ticaret Meslek Lisesinde ‘Web Programcılığı’ bölümünden mezun oldu. Yüksek öğrenimini, Atatürk Üniversitesinde ‘Yeni Medya ve Gazetecilik’ mezunu olarak tamamladı. Gazeteciliğe ilk adımını 2011 yılında attı. 12 yıllık profesyonel meslek hayatında SEO içerik ve muhabirlik de dahil olmak üzere ağırlıklı olarak gündem, dünya, ekonomi, spor ve teknoloji kategorilerinde birçok haber ve röportaja imza atarak galeri ve video hazırladı. Bahadır Alemdar, meslek hayatına Haber7.com'da aktif olarak devam etmektedir.
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Türkiye'den son dakika Kıbrıs duyurusu! Tüm dünyaya net mesaj
Ölen 17, öldüren 16 yaşında! 'Polat Alemdar'a özeniyorum' diyerek katliam yaptı