Miçotakis: Türkiye ile ilişkilerde olumlu atmosfer devam ediyor

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, temel görüşlerinden vazgeçmemelerine rağmen Türkiye ve Yunanistan arasındaki ikili ilişkilerde olumlu atmosferin devam ettiğini söyledi.

GİRİŞ 09.05.2024 00:07 GÜNCELLEME 09.05.2024 09:22
Bu Habere 36 Yorum Yapılmış

Yunanistan Başbakanı Miçotakis, "protothema.gr" haber portalına verdiği röportajda, 13 Mayıs'ta Türkiye'ye yapacağı ziyaret ile ikili ilişkileri değerlendirdi.

"ZİYARET ERTELENMEMELİ, ZİRA İLETİŞİM KANALLARININ AÇIK TUTULMASI ÖNEMLİ"

İstanbul'daki Kariye Camii'nin ibadete açılması dolayısıyla "ziyaretin ertelenmesi" çağrılarına ilişkin soruyu cevaplayan Miçotakis, "Ziyaret ertelenmemeli, zira iletişim kanallarının açık tutulması önemli. Benim Cumhurbaşkanı Erdoğan'a giderek Türkiye hükümetinin bu seçiminden duyduğum rahatsızlığı bizzat iletmem, Türk-Yunan ilişkilerinde son dönemde başardığımız ilerlemeleri yok edecek bir krizi yaratmamızdan çok daha iyidir." ifadelerini kullandı.

Miçotakis'ten Türkiye ziyareti öncesi açıklama!Miçotakis'ten Türkiye ziyareti öncesi açıklama!

Miçotakis, Türkiye'nin ve Yunanistan'ın temel görüşlerinden vazgeçmediğini belirterek, buna rağmen "ikili ilişkilerde olumlu bir atmosfer" olduğuna dikkat çekti.

Kariye Camii’nin Türkiye ile Yunanistan arasında ikili bir sorun olmadığını belirten Miçotakis, caminin çok önemli bir dünya kültürel mirası olduğunu ifade etti.

Miçotakis, bu kararı yanlış bulduğunu belirtti.

Türkiye ve Yunanistan'a sürpriz teklif: Ortak kurunTürkiye ve Yunanistan'a sürpriz teklif: Ortak kurun

YUNANİSTAN, UKRAYNA'YA S-300 GÖNDERMEYECEK

Yunanistan'ın Ukrayna'ya S-300 hava savunma sistemleri vermesi olasılığına ilişkin soruya Miçtoakis, Ukrayna'nın yenilmesi halinde "Rusya tehlikesinin" Avrupa'ya daha çok yaklaşacağını, bu nedenle Ukrayna'nın, Rusya ile arasındaki savaşı kazanması gerektiğini savundu.

Miçotakis, bu çerçevede Yunanistan'ın kendisinin ihtiyaç duymadığı askeri mühimmatı Ukrayna'ya verdiğini ancak bunun ülkenin caydırıcı gücünü etkileyemeyecek şekilde planlandığını ifade etti.

Yunanistan'ın Ukrayna'ya S-300 göndermezken, Suudi Arabistan'a Patriot hava savunma sistemi göndermiş olmasına ilişkin soruyu yanıtlayan Miçotakis, Suudi Arabistan'a verilen sistemin kısa zaman da Yunanistan'a dönebileceğini ancak Ukrayna'ya verilmesi halinde böyle bir geri dönüşün mümkün olmadığına dikkati çekti.

Miçotakis, Yunanistan'ın S-300'lere şu an ihtiyaç duyduğunu ve bu nedenle Ukrayna'ya S-300 veya Patriot füze sistemleri göndermesinin söz konusu olmadığını söyledi.

Yunan Savunma Bakanı Nikos Dendias da iki hafta önce yaptığı açıklamada bir süredir Yunan basınında yer alan, Ukrayna'ya Patriot ve S-300 hava savunma sistemlerinin gönderileceği iddialarını yalanlamıştı.

KAYNAK: AA
Emrah Konak Haber7.com - Editör
Haber 7 - Emrah Konak

Editör Hakkında

1992 yılında Erzurum'da doğdu. İlk ve orta öğrenimini Erzurum'da, lise öğrenimini Rize'de, lisans öğrenimi ise Atatürk Üniversitesi'nde tamamladı. Halihazırda Nevşehir Hacı Bektaş Üniversitesi'nde yüksek lisans öğrenimine devam ediyor. Meslek hayatına 2015 yılında başlayıp birçok haber sitesi ve televizyon kanalında farklı pozisyonlarda görev aldı. Şu an meslek hayatına haber7.com'da "Editör" olarak devam ediyor.
YORUMLAR 36
 • Ömer 2 ay önce Şikayet Et
  İsrail nükleer gerekirse kullanabiliyormuş, o zaman Rusya da kullabilir dimi? Ülkeleri çıkartıp cümleyi tekrar okuyunca adil gözüküyor.
  Cevapla
 • Kamil 2 ay önce Şikayet Et
  Fanatiklik sergilememiştir , Yapıyı kültürel miras olarak değerlendirmesi olumlu bir yaklaşımdır , East Med projesinin çöp olduğunu biliyor , Asıl amacı , Doğu Akdeniz'de ki hidrokarbon zenginliklerinden pay almaktır . Trakya Boru Hattıyla , İran , Türkistan ve Kuveyt Doğalgazını almayı isteyebilir . LNG terminali olmayı planlıyorlar .
  Cevapla
 • Kamil 2 ay önce Şikayet Et
  Kıbrıs konusunda bir ilerleme sağlanabilir , Türkler ile Rumlar bir arada huzurlu yaşayamaz . Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin bağımsızlığını tanımalıdırlar . Statüko konusunda ısrarcı olmanın kimseye faydası yoktur . İzolasyonlar kalkar , Türkiye AB'ye entegre olur .
  Cevapla
 • Erkan 2 ay önce Şikayet Et
  Hacı sen bu mevzulara tevessul edersen bizim dostumuz olamazsın artı kendinize bu kadar değer vermeyin biz ile siz coooook ayrı güçlerin bizim icislerimize karıştığında işler terse döner adam olun susun bizim topraklarımızda olan bizim himayemizdedir.
  Cevapla
 • Osman 2 ay önce Şikayet Et
  Üzülme miço Sengelmesen de sana ve yunan aşıkları gelir ve asıl bizim olan sözde yunan adalarına bizim yunan aşıkları koşa koşa sana desteğe geliyorlar fazla üzülme
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
ABD'den nükleer silah uyarısı: Üretmeye bir iki hafta uzaklıkta
Mahkemeden otopark ücreti kararı! Aracı olan herkesi ilgilendiriyor