Türk halkının yüzde 85,4’üne göre, batılı ülkeler Filistin katliamına destek veriyor

Areda Survey araştırma şirketinin gerçekleştirdiği araştırmaya göre, Türk halkının yüzde 85,4’ü İsrail – Filistin meselesinde Batılı ülkelerin tavrını “Katliama destek oluyorlar” şeklinde yorumluyor.

Türk halkının yüzde 85,4’üne göre, batılı ülkeler Filistin katliamına destek veriyor
Türk halkının yüzde 85,4’üne göre, batılı ülkeler Filistin katliamına destek veriyor
GİRİŞ 15.05.2024 12:04 GÜNCELLEME 15.05.2024 12:06
Bu Habere 5 Yorum Yapılmış

Areda Survey araştırma şirketinin Türkiye genelinde 3.101 kişinin katılımıyla gerçekleştirdiği araştırmaya göre, Türk halkının yüzde 85,4’ü İsrail – Filistin meselesinde Batılı ülkelerin tavrını “Katliama destek oluyorlar” şeklinde yorumluyor. Ayrıca, halkın yüzde 96,2’si Amerika’nın Gazze saldırılarından sorumlu olduğunu düşünüyor. Areda Survey Genel Müdürü Yusuf Akın konuya ilişkin, “İsrail saldırılarını dile getirenleri antisemitist olmakla suçlayan Batılı ülkeler, kamuoyundaki ‘Batı katliama ortak oluyor’ algısını pekiştiriyor.” İfadelerinde bulundu.

Areda Survey araştırma şirketinin Türkiye genelinde 3.101 kişinin katılımıyla gerçekleştirdiği araştırmaya göre, Türk halkının yüzde 85,4’ü İsrail – Filistin meselesinde Batılı ülkelerin tavrını “Katliama destek oluyorlar” şeklinde yorumluyor. Yüzde 14,6’sı ise Batılı ülkelerin tavrının normal olduğu görüşünde.

GAZZE SALDIRILARINDAN AMERİKA SORUMLU 

Araştırmada katılımcılara “Sizce Amerika’nın Gazze saldırısında sorumluluğu var mıdır?” sorusu da yöneltildi.

Araştırma sonuçlarına göre Türk halkının yüzde 96,2’si, Gazze saldırılarında Amerika’nın sorumlu olduğunu düşünüyor.

Areda Survey Genel Müdürü Yusuf Akın araştırmaya dair değerlendirmelerde bulundu. Akın, “Batı ülkelerinde İsrail saldırılarının dile getirilmesine dair gerçek bir özgürlükten söz edemeyiz. Batılı ülkelerin sıkça dile getirdiği özgürlük ve insan hakları gibi kavramlar, konu Filistin’e gelince görmezden gelinirken İsrail katliamından bahsedenlerin de antisemitist olarak suçlanması, kamuoyundaki ‘Batılı ülkeler katliama ortak oluyor’ algısını pekiştiriyor.”

Türkiye genelinde 3.101 kişinin katıldığı ve 29 Nisan – 2 Mayıs 2024 tarihleri arasında yapılan araştırma, kantitatif araştırma yöntemlerinden CAWI tekniği ile “Areda Survey’in Profil Bazlı Dijital Paneli” kullanılarak gerçekleştirildi.

Zeynep Gül Haber7.com - Editör
Haber 7 - Zeynep Gül

Editör Hakkında

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun oldu. İstanbul Ticaret Üniversitesi’nde Medya ve İletişim Sistemleri bölümünde yüksek lisans yaptı. Meslek hayatına Yeni Şafak’ta başladı. 10 yıl gündem ve dış haberler editörlüğü yaptı. Halen Marmara Üniversitesi Radyo, Sinema ve Televizyon bölümünde doktora öğrenimi görmektedir. Ocak 2023'ten bu yana Haber7.com'da ‘Dış Haberler Editörü’ olarak görev yapmaktadır.
YORUMLAR 5
 • misafir 1 hafta önce Şikayet Et
  Ne demek Türk halkına göre, bütün halklara göre bu böyle. ama küre kafalı uşak idareler yüzünden iş başka bazen.
  Cevapla
 • adam 1 hafta önce Şikayet Et
  Katar türkiye derken..şaka mısın sen
  Cevapla
 • coban 1 hafta önce Şikayet Et
  hindistanda g 20 toplantisinda Türkiye varmiydi yokmuydu ? ordaki kararda ticaret yolu israilden geciyormu gecmiyormu ? o karardan sonra 7 ekim patlak verdimi vermedimi ? Türkiye hindistandaki karara karsi geldimi gelmedimi ? hic birsey duydunmu ? ayakta uyumaya devam et..
  Cevapla
 • coban 1 hafta önce Şikayet Et
  katliama bizzat destek olan ülkeler.. ingiltere, abd, almanya, fransa, ürdün.. isbirlikcileride katar, türkiye, misir.. NOKTA
  Cevapla
 • memo can 1 hafta önce Şikayet Et
  dünyanin geri kalan tüm ülkeleri ayni kanaatta
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Olimpiyat'ta büyük şölen! Kupa böyle kaldırıldı
Netanyahu: Şaşırtıcı planlarımız var!