Gazze'de tünel değil örümcek ağı: '724 kilometre uzunluk, 15 kat derinlik, 5700 giriş!'

Hamas’ın, Gazze Şeridi’ni ve bölgede yaşayan 2.3 milyon Filistinliyi savunmak amacıyla oluşturduğu tünel ağı hakkında ilginç bilgilere ulaşıldı.

GİRİŞ 15.05.2024 17:43 GÜNCELLEME 15.05.2024 17:43
Bu Habere 39 Yorum Yapılmış

ABD merkezli The Wall Street Journal, ABD ve Avrupa destekli siyonist İsrail’in Hamas tünelleri karşısındaki acizliğini gözler önüne serdi.

Hamas’ın Gazze’de oluşturduğu tünellerin tahmin edilenden 2 kat fazla olduğunu, uzunluğunun 724 kilometre, derinliğin 15 kat, giriş sayılarının ise 5 bin 700’ü bulduğu bildirildi.

TÜNELLER GAZZE’NİN YÜZÖLÇÜMÜNDEN BİLE DAHA UZUN

The Wall Street Journal’in haberinde, Gazze Şeridi’ndeki tünel ağının İsrail’in bu zamana kadar öngörülen uzunluğun daha üstünde olduğu belirtildi. İsrail’in Aralık 2023 raporlarında Gazze’deki tünel ağının 250 mil olarak kaydediliyordu. Fakat gerçekte 350 ila 450 mil uzunluğunda olduğu belirlendi. 350 mil 563 kilometre, 450 mil ise 724 kilometre yapıyor. Gazze Şeridi'nin 365 kilometrekare olduğu göz önünde bulundurulduğunda, tünel ağlarının çok katmanlı olduğu anlaşılıyor.

EN DERİNİ HAN YUNUS’TA... TAM 15 KAT!

ABD'li ve İsrailli yetkililere göre 560 ila 720 kilometre uzunluğunda olduğu düşünülen tünel ağının 160 kilometresi, Gazze Şeridi’nin orta kısmında bulunan Han Yunus’un altında yer alıyor. CIA ve MOSSAD’a göre Hamas’ın en güçlü olduğu Han Yunus bölgesindeki tünel ağları, 15 kat derinliğe kadar ulaşabiliyor.

ABD ve İsrail istihbaratına göre Hamas’ın Gazze’deki lideri Yahya Sinvar, hiçbir zaman Refah şehrine gitmedi. Sinvar, operasyonları uzun süredir Han Yunus’taki bir yer altı karargahından yürütüyor.

GAZZE’NİN HER NOKTASINDA ÇIKIŞ VAR

İşgalci İsrail Ordusu'nun raporlarına göre Gazze'deki dev tünel ağının 5 bin 700'den fazla girişi olduğu belirtiliyor. İsrail, boyutu ve şekli birbirinden farklı olan tünel giriş-çıkışlarının çok azını bulabildi.

AMACA GÖRE TÜNEL

Sıcak çatışmaya girmek için kullanılan tünellerle silah üretmek için kullanılan tünellerin farklı türlerde olduğu, Hamas liderleri için tasarlanan tünellerin ise daha karmaşık bir yapıya sahip olduğu aktarılıyor. Bazı tünellerin, bir kişinin tek başına yürüyebileceği kadar dar olduğu bilinirken bazılarının ise metro hattı büyüklüğünde olduğu ve içinde araba dahi sürüldüğü biliniyor.

Filistinli mücahit kucağında taşıdığı bomba ile İsrail tankını imha ettiFilistinli mücahit kucağında taşıdığı bomba ile İsrail tankını imha etti

6 BİN TON BETONLA ÖRÜLEN DİRENİŞ KALELERİ

İşgalci İsrail Ordusu'nun Ocak 2024'te edindiği istihbarata göre Hamas, Gazze Şeridi'ni işgalci İsrail'in saldırılarından korumak için tasarladığı geniş tünel ağları için 6 bin tondan fazla beton ve bin 800 tondan fazla çelik kullandı. Hamas'ın, Gazze Şeridi'ni baştan aşağı saran ve işgalci İsrail'e büyük zararlar veren tünel ağları için on milyonlarca dolar yatırım yaptığı ifade ediliyor.

Bir günde 21 operasyon! Kassam, İsrail ordusunun üstüne kabus gibi çöktüBir günde 21 operasyon! Kassam, İsrail ordusunun üstüne kabus gibi çöktü

7 AYDIR YÜZDE 80’İ SAPASAĞLAM

İşgalci İsrail'den ve ABD merkezli çeşitli kaynaklardan edinilen bilgileri tam olarak teyit etmek mümkün olmasa da bilgiler, birbirinden farklı kaynaklar tarafından aşağı yukarı doğrulanıyor. İşgalci İsrailli yetkililerin açıklamalarına göre İsrail, bu zamana kadar bu tünellerin sadece yüzde 20'sini imha edebildi. Tünellerin yaklaşık yüzde 80'i ise hâlâ sapasağlam.

Faruk Arslan Haber7.com - Özel Haber Sorumlusu
Haber 7 - Faruk Arslan

Editör Hakkında

İstanbul’da doğdu. Aslen Erzurumlu. Anadolu Üniversitesi Uluslararası İlişkiler mezunu. 2010 yılından bu yana gazete ve internet haberciliğinde. 2013-2022 yılları arasında Akit Medya bünyesinde birçok vazife üstlendi. Dosya haberleriyle ödül ve plaketler aldı. Alanında uzman isimlerle röportajlar, mülakatlar, beyanatlar gerçekleştirdi. Çeşitli kurum, kuruluş ve STK’lara metin yazarlığı desteği verdi. Alanıyla ilgili seminerlerde, konferanslarda, çalıştaylarda, panellerde yer aldı. Uluslararası Medya Enformasyon Derneği ve İletişim Platformu Derneği üyesi. Kasım 2022’den beri Haber7 kadrosunda.
YORUMLAR 39
 • Misafir 1 hafta önce Şikayet Et
  Ya neden bu bilgiler servis ediliyor itraile katkıdır bu
  Cevapla
 • Hamitt 1 hafta önce Şikayet Et
  Hamas her şeyi gizli yürütmek zorunda.Kendi halki bile tamamini bilemez,yüzeysel bir takim şeyleri bilir.Devlet sirri diye bir tabir var.Herkesin bildigi sir olmazdi ve İsrail'in bu tünelleri yok etmesi çok kolay olurdu.Devlet sirri ailene bile anlatilmaz.Padişahlar sefere çiktiklarinda,savaş meydanina varana dek kimle savaşilacagini askerlerine bile söylemezlermiş
  Cevapla
 • Misafir 1 hafta önce Şikayet Et
  Tünrllerde yiyecek içecek yok, girersin Düşman gelir tüneli kapatır ve Mücahit ler ölürler.
  Cevapla
 • Dur-düşün 1 hafta önce Şikayet Et
  Bir şey bilmeden yorum yapmakta bizim milletin üzerine yok. Ne biliyorsun da konuşuyorsun? Fikir yok bilgi yok yorum çok, Ey Allahim yaaa
  Cevapla
 • Misafir 1 hafta önce Şikayet Et
  herşey tamam da halk neden bombaların arasında ölümü bekliyor neden halk için tüneller yada ne bilim yeraltı şehri oluşturulmadı
  Cevapla
 • Hasan 1 hafta önce Şikayet Et
  Bu dediğin mantığı var mı. 5 milyon insanı hangi tunele sığdıracan.
  Cevapla
 • Misafirrr 1 hafta önce Şikayet Et
  Tüneller asgari amaçla kullanılıyor, hiç bir yerde/ulkede askeri yerlere halk girmez, bu tünelleri sivil girse bir tane tuneli savunamazsin, orda bile nice gizli ajan vardır.
  Cevapla
 • Misafir 1 hafta önce Şikayet Et
  Hamas ile halk aynıdır Hamas Gazzeliler için 75yıldan beri işgal teröristlerinden kurtulmak için savaşan milli bir harekettir.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Macaristan'dan skandal Netanyahu kararı: Tutuklama kararına uymayacaklar!
İşte Ali Koç'un yeni yönetim kurulu listesi! Sürpriz isimler var...