ABD'li milyarderlerden Filistin protestolarına baskı!

ABD basını, aralarında milyarderin yer aldığı WhatsApp sohbet grubunda New York Belediye Başkanı Eric Adams'a Columbia Üniversitesi'ndeki öğrenci protestolarının sonlandırılması için polis göndermesi amacıyla baskı yapıldığını ileri sürdü.

ABD'li milyarderlerden Filistin protestolarına baskı!
ABD'li milyarderlerden Filistin protestolarına baskı!
GİRİŞ 18.05.2024 18:29 GÜNCELLEME 18.05.2024 18:29
Bu Habere 40 Yorum Yapılmış

Amerikan Washington Post gazetesinin ulaştığı ve birçok üyesi tarafından doğrulanan WhatsApp sohbet grubundaki yazışmalara göre grup üyeleri, geçen ay Belediye Başkanı Adams'dan Filistin destekçisi öğrencilerin protestolarını sonlandırmasını istedi.

AMAÇ, GAZZE SOYKIRIMININ ANLATISINI İSRAİL LEHİNE DEĞİŞTİRMEK

İlk olarak Amerikalı milyarder ve emlak zengini Barry Sternlicht adına personeli tarafından 7 Ekim 2023 sonrası açılan sohbet grubunun amacı, "ABD halkına Gazze savaşının anlatısını İsrail lehine değiştirmek."

Barry Sternlicht

Sayıları 100'e yaklaşan grup üyelerinin birçoğu, Forbes'un milyarderler listesindeki kişilerden oluşuyor.

ÖZEL DEDEKTİF İÇİN BELEDİYE BAŞKANINA FİNANSAL FON 

Yazışmalarda "Kind" atıştırmalık şirketinin kurucusu Daniel Lubetzky, koruma fonu yöneticilerinden Daniel Loeb, emlak zengini Joseph Sitt ve milyarder Len Blavatnik de yer aldı ve 26 Nisan'da Adams'la yapılan Zoom toplantısında Columbia Üniversitesinin rektör ve mütevelli heyetinin, protestocuları dağıtmak için kampüse belediye tarafından polis gönderilmesine izin vermesi de tartışıldı.

New York Polisine de bağış yapılması görüşülen yazışmalarda bunun polisin protestoları kontrol altına alması için özel dedektif görevlendirmesinde kullanılmasının yanı sıra Adams'a finansal destek sağlanması da gündeme geldi.

New York Belediye Başkanı Eric Adams

"SİYAHİ LİDERLERİN ANTİSEMİTİZMİ KINAMASININ SAĞLANMASI" ARAYIŞI

Grupta "siyahi liderlerin antisemitizmi kınamasının sağlanması" ve bu konuda Jay-Z, Lebron James ve Alicia Keys gibi ünlü isimlere ulaşılıp ulaşılamayacağı da tartışıldı.

Starbucks Üst Yöneticisi (CEO) Howard Schultz

Yazışmalarda ayrıca eski Starbucks Üst Yöneticisi (CEO) Howard Schultz, Dell'in kurucusu ve CEO'su Michael Dell, milyarder ve koruma fonu yöneticilerinden Bill Ackman ile Joshua Kushner ve eski ABD Başkanı Donald Trump'ın damadı Jared Kushner'ın da Belediye Başkanı Adams'la bu konuda görüşme yaptığı kaydedildi.

Dell'in kurucusu ve CEO'su Michael Dell

TOPLANTIYA İSRAİLLİ SİYASİLER DE KATILMIŞ

Sohbet grubundaki mesajlarda grup üyelerinin Columbia Üniversitesi'ndeki gösteriler başlamadan aylar önce eski İsrail Başbakanı Naftali Bennett, İsrail Savaş Kabinesi Üyesi Benny Gantz ve İsrail'in Washington Büyükelçisi Michael Herzog ile "özel toplantıya katıldığı" ifade edildi.

İsrail Eski Başbakanı Naftali Bennett

Schultz, 16 Ekim 2023'te sohbet grubuna Naftali Bennett ile görüşmesinden duyduğu memnuniyeti dile getiren mesaj gönderdi.

İsrail Savaş Kabinesi Üyesi Benny Gantz

Grup üyelerinden bazıları, kampüse polislerin girmesi amacıyla üniversite yönetiminde söz sahibi bağışçılara Adams ile işbirliği konusunda "baskı için yapabilecekleri bir şeyin olup olmadığını" sordu.

İsrail'in Washington Büyükelçisi Michael Herzog

Gruptaki iş insanları, İsrail ordusunun, 7 Ekim 2023'teki olaylara ilişkin derlediği görüntülerin ABD'nin New York kentinde ve çeşitli üniversitelerde gösterime girmesinde İsrail hükümetiyle işbirliği yaptı. Aynı görüntüler, Harvard Üniversitesi'nde de gösterildi.

Columbia Üniversitesinin sözcülerinden biri, sohbet grubuna ve iş insanlarının faaliyetlerine ilişkin bilgilerinin olmadığını belirtti.

Sohbet kayıtları, gruba üye iş insanlarının Adams'a yaptığı bağışın miktarına ilişkin bilgileri içermiyor.

Öte yandan, "Semafor" adlı internet sitesi, Kasım 2023'te Sternlicht'in çeşitli milyarderlerle Hamas'a karşı 50 milyon dolarlık medya kampanyası başlattığını öne sürmüştü.

Bahsi geçen WhatsApp grubunun üyelerinden bazılarının da medya kampanyasına müdahil olduğu iddia edilmişti.

ABD ÜNİVERSİTELERİNDE FİLİSTİN'E DESTEK GÖSTERİLERİ

Columbia Üniversitesi'nde Filistin destekçisi öğrenciler, nisanın ortasında okulun, İsrail'in Gazze'deki saldırılarını ve işgalini destekleyen şirketlere devam eden finansal yatırımlarını protesto amacıyla kampüsün bahçesinde oturma eylemi başlatmıştı.

Rektörlük, 18 Nisan’da New York polisinden göstericilerin dağıtılması için yardım talebinde bulunmuş, kampüse giren polis, 108 öğrenciyi gözaltına almıştı.

Columbia Üniversitesi'ndeki gösteriler, 7 Ekim'den sonra ABD'deki üniversitelerde Filistinli öğrencilere karşı başlayan "ifade özgürlüğü" engellemeleri tartışmalarını alevlendirirken yaklaşık 2 bin 900 kişinin gözaltına alınmasına tepki olarak öğrenci protestoları, ülke genelindeki diğer üniversitelere de yayılmıştı.

KAYNAK: AA
Emrah Konak Haber7.com - Editör
Haber 7 - Emrah Konak

Editör Hakkında

1992 yılında Erzurum'da doğdu. İlk ve orta öğrenimini Erzurum'da, lise öğrenimini Rize'de, lisans öğrenimi ise Atatürk Üniversitesi'nde tamamladı. Halihazırda Nevşehir Hacı Bektaş Üniversitesi'nde yüksek lisans öğrenimine devam ediyor. Meslek hayatına 2015 yılında başlayıp birçok haber sitesi ve televizyon kanalında farklı pozisyonlarda görev aldı. Şu an meslek hayatına haber7.com'da "Editör" olarak devam ediyor.
YORUMLAR 40
 • Hüseyin- 1 ay önce Şikayet Et
  Icsinler kahvelerini starbuchsda serseriler,ilerde kan ictirecekler....hadi bakalim ,hersey iyi ve böyle devam edecek
  Cevapla
 • Misafir 1 ay önce Şikayet Et
  Boykota devam Yahudi malı almıyoruz
  Cevapla
 • Siyonizmin Kölesi 1 ay önce Şikayet Et
  Abdyi gerçekten kimin yönettiğini merak edenlere verilecek yanıt: Siyonist çete. Her yere nüfuz etmiş durumdalar. Ülkenin siyasetini, medyasını, ticaretini, finans dünyasını, akademik çevreleri, müzik ve sinema dünyasını kontrolleri altında tutuyorlar. Vitrine çıkardıkları her kesimden tipler aslında bunlara göbek bağıyla bağlı birer kukla. ABD halkını koyun gibi güdüyorlar.
  Cevapla
 • Doğrucu Davud 1 ay önce Şikayet Et
  abd ve yahudiler ikisi de vampir yamyam kan içici yaratık hayvan oğlu hayvan belki daha aşağı, belhüm edal yani !..
  Cevapla
 • Adil 1 ay önce Şikayet Et
  Dünyayı altına üstüne çevirin hayatınızda hiç bir tane fakir yahudi bulamazsınız. Malum bir almanın dediği gibi, bunlar parazit ve insanlardan söküp atılması gerekiyor.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Hakan Fidan'ın ardından bir uyarı da Beyaz Saray'dan: 'Bölgesel savaşa dönebilir'
Dünya yeni bir savaşa mı sürükleniyor? Nükleer tehdit kapıda...