Netanyahu ve Gallant hakkında tutuklama talebi

Uluslararası Ceza Mahkemesi Başsavcısı, İsrail Başbakanı Netanyahu ve İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant hakkında savaş suçu nedeniyle tutuklama emri çıkarılmasını talep etti. UCM, talebi karara bağlamak için toplanacak.

GİRİŞ 20.05.2024 14:21 GÜNCELLEME 20.05.2024 16:19
Bu Habere 41 Yorum Yapılmış

Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Başsavcısı Karim Khan, 7 Ekim'de İsrail'e düzenlenen saldırılar ve ardından Gazze'de yaşanan savaş nedeniyle İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu için savaş suçları ve insanlığa karşı suçlar suçlamasıyla tutuklama emri talebinde bulunduklarını söyledi.

Khan, İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant'ın yanı sıra Hamas yetkilileri için de tutuklama emri istediklerini söyledi. 

TUTUKLAMA TALEBİ DEĞERLENİDİRİLECEK

İsrailli politikacılara yönelik tutuklama emirleri, UCM'nin ABD'nin yakın bir müttefikinin üst düzey liderini ilk kez hedef alması demek oluyor. Uluslararası Ceza Mahkemesi hakimleri şimdi Khan'ın tutuklama emri başvurusunu değerlendirecek.

Khan, Netanyahu ve Gallant'a yönelik suçlamaların arasında "insani yardım malzemelerinin reddedilmesi de dahil olmak üzere, bir savaş yöntemi olarak insani imhaya neden olmak, açlığa neden olmak, çatışma halindeki sivilleri kasten hedef almak" gibi maddelerin yer aldığını söyledi.

Geçen ay Netanyahu yaptığı bir açıklamada,UCM'nin  üst düzey İsrail hükümeti ve askeri yetkililerine yönelik herhangi bir tutuklama emrinin "tarihi boyutlarda bir rezalet olacağını" ve İsrail'in "bağımsız bir hukuk sistemine sahip olduğunu" söylemişti.

İSRAİL'DEN TALEBE TEPKİ

İsrail Dışişleri Bakanı Israel Katz, Başsavcı Han'ın tutuklamam/yakalama başvurusuna ilişkin açıklamalarda bulundu.

UCM Başsavcısı'nın Hamas liderlerinin yanı sıra Netanyahu ile Gallant hakkında da yakalama kararı başvurusu yapmasının "sonsuza kadar hatırlanacak tarihi bir ayıp" olduğunu iddia eden Katz, "Lahey'deki Ceza Mahkemesi Başsavcılığının skandal kararı, 7 Ekim mağdurlarına ve Gazze'de tutulan 128 esire karşı sınırsız bir cephe taarruzudur." yorumunda bulundu.

Katz, başvuruya karşı Dışişleri Bakanlığı bünyesinde özel bir komite kurulduğunu belirtti.

KAYNAK: HABER7
Zeynep Gül Haber7.com - Editör
Haber 7 - Zeynep Gül

Editör Hakkında

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun oldu. İstanbul Ticaret Üniversitesi’nde Medya ve İletişim Sistemleri bölümünde yüksek lisans yaptı. Meslek hayatına Yeni Şafak’ta başladı. 10 yıl gündem ve dış haberler editörlüğü yaptı. Halen Marmara Üniversitesi Radyo, Sinema ve Televizyon bölümünde doktora öğrenimi görmektedir. Ocak 2023'ten bu yana Haber7.com'da ‘Dış Haberler Editörü’ olarak görev yapmaktadır.
YORUMLAR 41
 • İbrahim 1 ay önce Şikayet Et
  “Siz Allah’a yardım edin ( İlayı kelimetullah, Allah’ın şeriatini hakim kılmak) ki O’da size yardım etsin, sizleri mal ve evlatlarla desteklesin.” Kim bunu yapıyor ? Hiçkimse !!!
  Cevapla
 • Envers 1 ay önce Şikayet Et
  Yapılan bütün katliamlari alçak neteryahuya yıkıp olayı işte bu yaptı detip temiz bir sayfamı istiyorlar bunların cibiliyeti bozuk hepsi bir gidin eskilere bakın hele bitanesi vardı tankın üstünde Filistinlilerin ölümünü izlemek beni mutlu ediyor diyen kasaplar bunlar hahamlari var öldürün çoluk çocuk demeden hepsini sağ bırakmayın diyor
  Cevapla
 • Hakan Gardaş 1 ay önce Şikayet Et
  Netanyahuyu destekleyen Alman liderler de onundestekledikleri için tutuklanmalılar.
  Cevapla
 • Hamd 1 ay önce Şikayet Et
  Asıl amaç Hamas'ı yikmak değil mi? Siyonist lobi Netanyahu'yu da yaninda promosyon olarak veriyor.Bir taşla iki kuş.Ikisinden de kurtulmak istiyorlar. Netanyahu'yu Siyonistler artik istemiyor,ondan kurtulmak istiyorlar,İsrail'i batakliğa ve yalnizliğa ittiğini düşünüyorlar.Netanyahu ipini çekecekler.İsrail'in çikarlarina daha güzel hizmet edecek kurnaz sinsi bir lider istiyorlar.
  Cevapla
 • Muhammed 61 1 ay önce Şikayet Et
  Diğerleri de olmalı bir yerden başlamakta başarıdır ve barışa katkıdır.acilen tutuklama yapılmalı
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Merkez Bankası'nda 40 yıldır böylesi görülmedi! 'Sözleşmeler gözden geçirilecek'
Bakan Şimşek: İstikrar, güven ve dayanıklılık artıyor, cari açık sorun olmaktan çıkıyor