UCM'den İsmail Heniyye ve Kassam Tugayları kararı! Hamas'tan flaş açıklama!

Hamas Hareketi, Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Başsavcısı'ndan İsrail'deki savaş suçlusu yöneticilerin tümü hakkında tutuklama kararı çıkarması, Hamas liderlerine ilişkin ise yakalama kararının iptal edilmesi talebinde bulundu.

UCM'den İsmail Heniyye ve Kassam Tugayları kararı! Hamas'tan flaş açıklama!
UCM'den İsmail Heniyye ve Kassam Tugayları kararı! Hamas'tan flaş açıklama!
GİRİŞ 20.05.2024 18:09 GÜNCELLEME 20.05.2024 18:09
Bu Habere 75 Yorum Yapılmış

UCM Başsavcısı Kerim Han'ın İsrailli yöneticiler ile Hamas Hareketi'nden yetkililer hakkında "yakalama kararı" başvurusunda bulunduğunun duyurulmasından kısa bir süre sonra Hamas Hareketi Telegram sayfasından yazılı açıklama yaptı.

Filistin direniş liderleri hakkında çıkarılan tutuklama emirlerinin hukuki bir temele dayanmadığı belirtilen açıklamada Hamas, "cellat ile kurbanı eşit tutması" çabasından dolayı UCM Başsavcısı'nı şiddetle kınadı.'SÖZLEŞMEYE AYKIRI'

Hareket, UCM'nin direniş liderlerine karşı verdiği her türlü emrin, "Filistin halkına ve işgal altındaki tüm dünya halklarına, işgale karşı direnme hakkını veren uluslararası sözleşmelere ve kararlara aykırı" olduğu kanaatini paylaştı.

Hamas açıklamasında, UCM'den İsrail liderleri hakkında çıkan yakalama ve tutuklama kararı talebinin Filistinli sivillere karşı işlenen binlerce suçun ardından 7 ay gecikmeli geldiğine dikkate çekti.

"UCM Başsavcısı'nın Emir veren işgalci liderlerden sorumlular ve suçlara iştirak eden askerlerin tümü hakkında yakalama ve tutuklama kararı çıkarılması emri vermesi gerekirdi." denilen açıklamada, Roma Sözleşmesinin konuya ilişkin 25, 27 ve 28. maddelerine işaret edildi.

UCM'den bugün yapılan yazılı açıklamaya göre, Başsavcı Kerim Han, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ve İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant'a ilaveten Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Heniyye, Hamas'ın Gazze'deki lideri Yahya Sinvar ve Hamas'ın askeri kanadı İzeddin el-Kassam Tugayları'nın lideri Muhammed ed-Dayf hakkında "yakalama kararı" başvurusunda bulundu.

Mehmet Küçükkahveci . Haber7.com - Güncel/Siyaset Sorumlu Editörü
Haber 7 - Mehmet Küçükkahveci .

Editör Hakkında

Orta ve lise eğitimini Kayseri'de tamamladı. Üniversite öğrenimini İstanbul Üniversitesi Coğrafya bölümünde tamamladı. 2008 yılında Haber7.com'da gazetecilik mesleğine ilk adımını attı. 15 yıllık profesyonel editörlük kariyerinde tüm kategorilerde görev yaptı. Meslek hayatına Haber7.com'da 'Güncel/Siyaset Sorumlu Editörü' olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 75
 • Vatandaş 1 ay önce Şikayet Et
  İsrail de hamas da suçlu onların yüzünden masum siviller öldü
  Cevapla
 • İsmail Kafkas 1 ay önce Şikayet Et
  Haber 7 teşekkür ederim
  Cevapla
 • İsmail 1 ay önce Şikayet Et
  Filistinli leri niye korumadınz o zaman binlerce insan katledildi yazıklar olsun size ve adaletinize
  Cevapla
 • Vatandaş 1 ay önce Şikayet Et
  UCM kararları tamamen danışıklı dövüş planlı bir dava, İsrail dostu Güney Afrika da davanın açılması oyunun önemli bir parçası. Bu davadan Filistinliler lehine hiç bir şey çıkmaz. İsrail ve ABD kontrolünde olan bir davadan Filistin lehine karar beklemeyin.
  Cevapla
 • hhüseyin 1 ay önce Şikayet Et
  Zaten Uluslararası kurumlar İsrail güvenlik konseyi görevini yürütür. SONUÇ şu: Müslüman güçlü olacak ve dünyayı yönetecek. Yoksa dünyada huzur olmaz
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Kemal Kılıçdaroğlu'ndan Ekrem İmamoğlu yanıtı: Görüşme yalan
Son Dakika: Erdoğan ile Bahçeli yarın görüşecek!