Beyaz Saray'dan İran'ın suçlamalarına yanıt!

Beyaz Saray, İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi'nin helikopter kazasında hayatını kaybetmesinde "ABD yaptırımlarının sorumlu olduğu" yönündeki suçlamaların asılsız olduğunu belirtti.

Beyaz Saray'dan İran'ın suçlamalarına yanıt!
Beyaz Saray'dan İran'ın suçlamalarına yanıt!
GİRİŞ 20.05.2024 23:41 GÜNCELLEME 20.05.2024 23:47
Bu Habere 75 Yorum Yapılmış

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik İletişim Danışmanı John Kirby, telekonferans yoluyla düzenlediği basın brifinginde İran'la ilgili gündemi değerlendirdi.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik İletişim Danışmanı John Kirby

Kirby, İran Cumhurbaşkanı Reisi'nin bir helikopter kazasında hayatını kaybetmesinden dolayı üzüntü duyduklarını ve İran halkına taziye dileklerini ilettiklerini söyledi.

"REİSİ'NİN ELLERİ KANLI"

Bununla birlikte Kirby, İran'ın bölgedeki unsurlara verdiği desteğin ciddi zararlara neden olduğunu, 7 Ekim'deki Hamas saldırılarına İran'ın destek sağladığını ve dolayısıyla Reisi'nin ellerinin kanlı olduğunu savundu.

"ABD YAPTIRIMLARININ SORUMLU OLDUĞU İDDİASI TAMAMEN ASILSIZDIR"

Kirby, Reisi'nin helikopterinin düşmesinin sorumlularından birinin, bu ülkenin sivil havacılık unsurlarına yaptırım uygulayan ABD olduğunu savunan eski İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif'in açıklamalarının ise "temelsiz" olduğunu öne sürdü.

İran eski Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif

Kirby, "(Bu olayda) ABD yaptırımlarının sorumlu olduğu iddiası tamamen asılsızdır. Kazanın sebebi henüz net değil, en azından bize net değil. Sivil havacılık dahil kendi ekipmanlarının güvenilirlik ve emniyetinden kendileri sorumludur. Dolayısıyla (iddialar) tamamıyla asılsız." dedi.

ABD'li danışman, İran'ın bu olayda da ABD'yi sorumlu tutmak için bir yol bulmaya çalıştığını ve bunun sürpriz olmadığını belirtti.

NE OLMUŞTU?

Eski İran Dışişleri Bakanı Zarif, Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ve Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan'ın hayatını kaybettiği helikopter kazasında "asli sorumlularından birinin" ülkenin sivil havacılık sektörünü etkileyen tek taraflı yaptırımlar uygulayan ABD olduğunu savunmuştu.

KAYNAK: AA
Emrah Konak Haber7.com - Editör
Haber 7 - Emrah Konak

Editör Hakkında

1992 yılında Erzurum'da doğdu. İlk ve orta öğrenimini Erzurum'da, lise öğrenimini Rize'de, lisans öğrenimi ise Atatürk Üniversitesi'nde tamamladı. Halihazırda Nevşehir Hacı Bektaş Üniversitesi'nde yüksek lisans öğrenimine devam ediyor. Meslek hayatına 2015 yılında başlayıp birçok haber sitesi ve televizyon kanalında farklı pozisyonlarda görev aldı. Şu an meslek hayatına haber7.com'da "Editör" olarak devam ediyor.
YORUMLAR 75
 • Kamil 1 ay önce Şikayet Et
  Elektronik harp elektromanyetik dalgalarından etkilenmeyen fiber ve ışıkla çalışan devreleri koruyucu katmanlarla örtülmüş devreler üretmeliyiz . Başka ülkelerin yazılımlarını ve benzer sistem kodlarını kullanmamalıyız .
  Cevapla
 • Misafir 1 ay önce Şikayet Et
  bir kılıf bulunur, üzerinize kalmaz
  Cevapla
 • Kantura 1 ay önce Şikayet Et
  Her teröris size her suikast size her karmaşa kargaşa kaos size hizmet eder eyy zalim Amerika.
  Cevapla
 • heykel 1 ay önce Şikayet Et
  kazanın sebebi ortada. chp den ders alıp bir tanecik dahi olsa heykel dikselerdi kaza olmazdı.
  Cevapla
 • 2525 1 ay önce Şikayet Et
  Abd ve israil düşürdü.suikaste uğrayan tüm yöneticilerin arkasında abd ve israil var.allah korusun turkiyede de yapabilirler.erdogan in çevresindeki tüm guvenliklere dikkat etmelidir.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
İsrail askeri konvoyu 'Rajum' füze sistemiyle darmadağın!
İran'da son seçim anketi! Başörtüsü çıkışıyla gündem olmuştu! Zirveye yerleşti