İngiltere'yi sarsan skandal! Yıllarca saklanmış! Başbakan özür diledi: Utanç günü...

İngiltere, ülkeyi sarsan “enfekte kan” skandalı kurbanlarına milyarlarca pound tazminat ödeyecek. Başbakanı Sunak, özür dileyerek İngiliz devleti için bir utanç günü olduğunu söyledi.

İngiltere'yi sarsan skandal! Yıllarca saklanmış! Başbakan özür diledi: Utanç günü...
İngiltere'yi sarsan skandal! Yıllarca saklanmış! Başbakan özür diledi: Utanç günü...
GİRİŞ 21.05.2024 20:44 GÜNCELLEME 21.05.2024 20:44
Bu Habere 47 Yorum Yapılmış

İngiltere’de 1970-1991 yılları arasında 30 bin kişinin sağlık hizmetleri aldığı sırada HIV ve hepatit virüsü taşıyan enfekte kan verilmesi nedeniyle rahatsızlanması veya hayatını kaybetmesine ilişkin soruşturma sonuçlandı.

YILLARCA SAKLANMIŞ

Soruşturmanın dün duyurulan sonuçları, on binlerce hastanın enfekte kan yoluyla ölümcül enfeksiyonlara yakalanmasında İngiliz yetkililerin ihmali olduğunu ve bu felakete ilişkin gerçeklerin on yıllar boyunca saklandığını ortaya koydu.

Yaklaşık 3 bin kişinin ölmesi ve çok sayıda insanın ömür boyu sürecek hastalıklara yakalanmasıyla sonuçlanan enfekte kan skandalı, İngiliz sağlık sisteminde tarihin en büyük ve en ölümcül skandalı olarak kayıtlara geçti.80'İ ÇOCUK BİN 250 HASTAYA VİRÜSLÜ KAN VERİLDİ


5 binden fazla şahidin dinlenmesi ve 100 binden fazla belgenin incelenmesi ile hazırlanan rapora göre, skandal uygulamalar çerçevesinde kanama bozukluğu olan 380’i çocuk bin 250 hastaya, HIV virüsü taşıyan kan ürünü verildi. Bu hastaların dörtte üçü hayatını kaybetti. Enfekte kan ürünleri verilen 5 bin kadar hasta ise kronik Hepatit C hastalığına yakalandı. Hastanelerde doğum, ameliyat ve kaza nedeniyle bulunduklarında kan nakli sırasında Hepatit C virüsü ile enfekte olanların sayısı ise 26 bin 800 kişi olarak açıklandı.

Kamu soruşturmasının nihai raporunu hazırlayan eski Yargıç Brian Langstaff, İngiliz hükümetleri ve sağlık sistemi yetkililerini, kendi imajlarını korumak ve harcamalardan kaçınmak amacıyla bir dizi yanlışa imza atmakla suçladı. Langstaff, skandalın gizlenmesi için hükümet yetkililerinin bazı belgeleri imha ettiğinin örnekleri de bulunduğuna işaret etti.

İngiliz sağlık sistemindeki enfekte kan skandalı, 1970’li yıllarda İngiltere’nin ABD’de uygulanan yeni bir tedavi yönteminin benimsemesiyle başladı. Mahkumlar ve uyuşturucu bağımlıları gibi yüksek riskli bağışçılardan kan alınması sisteme enfekte kan örneklerinin girişine neden oldu. Kan ürünlerinin üretimi sürecinde binlerce bağışçının kan plazmasının karıştırılması gibi uygulamalar ise virüs taşıyan tek bir bağışçının dahi oldukça büyük miktarda ürünün enfekte olmasına neden olduğu bir durum ortaya çıkardı.

Kurbanlara milyarlarca pound tazminat ödenecek

İngiltere hükümeti, 1970-1991 yılları arasında kendilerine “enfekte kan” verilerek HIV ve Hepatit virüslerine maruz kalan hastalar ve hasta yakınları, durumun ağırlığına göre değişmek üzere 2,6 milyon pounda kadar tazminat ödeyecek. Plana göre ilk nihai ödemeler yılsonu itibarıyla başlayacak ve ayrıca hak sahiplerine bu yaz 210 bin pound ara ödeme yapılacak.

BAŞBAKAN SUNAK ÖZÜR DİLEDİ

İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, kurbanlardan özür dileyerek soruşturma raporunun yayınlandığı günün İngiliz devleti için bir utanç günü olduğunu söyledi.Pazartesi günü Avam Kamarasında yaptığı konuşmada tarihi yanlışı düzeltme sözü veren Sunak, “Gerçekten çok üzgünüm. Bugünkü rapor, devlet hayatımızın merkezinde on yıllarca devam eden bir ahlaki yıkıma işaret ediyor. Devlet Sağlık Hizmetlerinden, Sivil Hizmetler ve göreve gelen hükümetlerdeki bakanlara kadar her seviyede güven beslediğimiz insan ve kurumlar, en korkunç ve en yıkıcı şekilde başarısız oldu” dedi.

Mehmet Küçükkahveci . Haber7.com - Güncel/Siyaset Sorumlu Editörü
Haber 7 - Mehmet Küçükkahveci .

Editör Hakkında

Orta ve lise eğitimini Kayseri'de tamamladı. Üniversite öğrenimini İstanbul Üniversitesi Coğrafya bölümünde tamamladı. 2008 yılında Haber7.com'da gazetecilik mesleğine ilk adımını attı. 15 yıllık profesyonel editörlük kariyerinde tüm kategorilerde görev yaptı. Meslek hayatına Haber7.com'da 'Güncel/Siyaset Sorumlu Editörü' olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 47
 • Ya Bizde? 3 hafta önce Şikayet Et
  İngiltere'de yıllardır saklanabildiğine göre, Türkiye'de hiç ortaya çıkmaz... Acaba bizde kaç bin kişi...???
  Cevapla
 • Reşo 4 hafta önce Şikayet Et
  Sende utanacak yüzmü kaldı aşalık Hindu Budis
  Cevapla
 • zafer türkün 4 hafta önce Şikayet Et
  bu özürle oluyorsa herkes öldürsün özür dilesin şimdi seni öldürdüklerinde özürmü dilyecekler siz zaten ölenleri öldürenleri ve çoluk çocuk katillerin yanında destek olduğunuz için alışkınsınız bunu lütfen kayda alın dünya okusun
  Cevapla
 • Günah KEÇİSİ 4 hafta önce Şikayet Et
  Sinsi İngiliz pis işlerini beyazlara değil, devşirmelere yaptırıyor. Aynı Abedede olduğu gibi !
  Cevapla
 • iSKENDER AKAR 4 hafta önce Şikayet Et
  Dünya tarihinde İntiltere kadar soy kırım yapan başka bir ülke yoktur. İngiltere neredeyse yer yüzündeki bütün ülkelerde soy kırım yapmıştır.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Arda Güler tarihe geçen golünü ilk kez izledi! İşte gol anında verdiği o tepki...
Rusya duyurdu! Putin'den 24 yıl sonra bir ilk