Trump'ın paylaşımı ortalığı karıştırdı! Silmek zorunda kaldı

Eski ABD Başkanı Donald Trump, sosyal medyada seçim sonuçlarına ilişkin yaptığı paylaşımı, gelen tepkilerin ardından sildi.

GİRİŞ 21.05.2024 23:15 GÜNCELLEME 22.05.2024 10:23
Bu Habere 40 Yorum Yapılmış

Trump, kendisine ait Truth Social adlı sosyal medya hesabından yaptığı, 2024 ABD başkanlık seçimlerini kazanmış gibi hazırlanan videonun yer aldığı paylaşımını, kullanılan bazı ifadelerin tepki çekmesi üzerine, 19 saat sonra silmek zorunda kaldı.

TRUMP'A GERİ ADIM ATTIRDI

Videoda yer alan ve birleşik kutsal imparatorluk anlamına gelen "Unified Reich" ifadesi üzerine Nazi Almanyası'na özendiği yorumlarının yapılması ve Nazi lideri Adolf Hitler'in Kavgam adlı kitabındaki "ırkçı ve antisemitik" ifadelerle benzerlik gösterdiğine dair paylaşımlar Trump'a geri adım attırdı.

Başkanlık seçimlerini Trump kazanmış gibi hazırlanan paylaşımda, "Donald Trump kazandıktan sonra ABD'de ne olacak?", "Birleşik Reich ile endüstriyel güç önemli oranda artacak" başlıkları ve 15 milyon yasa dışı göçmenin sınır dışı edileceği ifadesi Demokrat Partililer tarafından eleştirildi.BIDEN CEPHESİNDEN AÇIKLAMA!

ABD Başkanı Joe Biden'ın seçim kampanya sözcüsü James Singer, sosyal medya platformu X'ten yaptığı açıklamada, "Donald Trump oyun oynamıyor; Amerika'ya, yeniden iktidara gelirse ne yapmayı planladığını, birleşik bir reich'i (kutsal imparatorluğu) diktatör olarak yöneteceğini tam olarak ifade ediyor." değerlendirmesinde bulundu.

Trump'ın kampanya sözcüsü Karoline Leavitt ise ABD medyasına yaptığı açıklamada, "Bu bir kampanya videosu değildi, internette rastgele bir hesap tarafından oluşturuldu ve Başkan (Trump) mahkemedeyken bu kelimeyi açıkça göremeyen bir personel tarafından paylaşıldı." ifadelerine yer verdi.

Söz konusu paylaşım, 19 saat sonra silindi.

Trump, daha önce de, "aşırılığa kaçan söylemleri" ve konuşmalarında Hitler'in Kavgam kitabındaki ifadelere benzer kelimelere yer verdiği iddiasıyla eleştirilere maruz kalmıştı.

Mehmet Küçükkahveci . Haber7.com - Güncel/Siyaset Sorumlu Editörü
Haber 7 - Mehmet Küçükkahveci .

Editör Hakkında

Orta ve lise eğitimini Kayseri'de tamamladı. Üniversite öğrenimini İstanbul Üniversitesi Coğrafya bölümünde tamamladı. 2008 yılında Haber7.com'da gazetecilik mesleğine ilk adımını attı. 15 yıllık profesyonel editörlük kariyerinde tüm kategorilerde görev yaptı. Meslek hayatına Haber7.com'da 'Güncel/Siyaset Sorumlu Editörü' olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 40
 • Vatandaş 1 ay önce Şikayet Et
  Madem antisemitiksin niye İsrail'i destekliyorsun? Bu ABD'liler sokaktakinden başkanına kadar cahil, tutarsız. Sırf coğrafya'nın ve petrolün sağladığı güvenlikle bir şey gelmiyor başlarına.
  Cevapla
 • Kartal 1 ay önce Şikayet Et
  Amerika yı yahudi ler yönetiyor görmüş olduğunuz gibi büyük savaslar olacak
  Cevapla
 • Misafir 1 ay önce Şikayet Et
  ABD başına kim gelirse gelsin politikaları degişmiyor hepsi aynı
  Cevapla
 • adil 1 ay önce Şikayet Et
  Şu an İktidarda olan (BİDON) dan daha iyi! Ummamrım Amerika parçalanır! Dünya bir rahat nefes alır.
  Cevapla
 • sasan 1 ay önce Şikayet Et
  Herkesi antisemitik yapmayı başardınız...Herkes en az Hitler kadar siyonistlerden nefret ediyor;çünkü güç elinizde olduğu zaman Hitlerden daha çirkef olacağınızı herkese gösterdiniz.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
1929 ve 2008'i hatırlattı: 2025'te büyük bir ekonomik çöküş yaşanacak
İsrailli liderler Gazze'de hezimeti peş peşe itiraf ediyor: Hamas'a yeniliyoruz!