BM'nin Srebrenitsa kararı sonrası Sırbistan liderinin hareketleri dikkati çekti

BM Genel Kurulu'nda, 11 Temmuz'un "Srebrenitsa Soykırımı Anma Günü" ilan edilmesine karşı çıkan Sırbistan Cumhurbaşkanı Vucic'in, tasarının oylandığı sırada ve sonrasında Sırp bayrağına sarılıp karmaşık duygular yaşadığı görüldü.

GİRİŞ 24.05.2024 08:48 GÜNCELLEME 24.05.2024 09:24
Bu Habere 119 Yorum Yapılmış

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu; Almanya ile Ruanda tarafından sunulan ve Türkiye'nin yanı sıra 40'tan fazla ülkenin eş sunucusu olduğu karar tasarısı 193 üyeli BM Genel Kurulunda 84 "evet" oyuyla kabul edildi. Tasarı, 68 "çekimser" ve 19 "hayır" oyu aldı. Böylelikle BM, 11 Temmuz'u "Srebrenitsa Soykırımı'nı Anma Günü" ilan etmiş oldu.

"TASARI SİYASİ"

Tasarı, Sırbistan'ın itirazlarına rağmen kabul edildi. BM Genel Kurulu'nda tasarı için düzenlenen oturumda, oylama öncesinde söz alan Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, karar tasarısının "çok siyasi olduğunu" savundu.

Sırp lider konuşmasının, Sırbistan bayrağına sarılı şekilde yaptı.

"TASARININ BÖLGEYE KATKISI OLMAZ"

Bireysel olarak olaya ilişkin suçluların cezalandırıldığını söyleyen Vucic, karar tasarısının ne Bosna Hersek ne de bölgedeki istikrar ve birliğe katkı sağlayacağını aksine bölünmüşlükleri artıracağını dile getirdi.

OYLAMA SIRASINDA KARIŞIK DUYGULAR YAŞADI

Vucic'in, karar tasarısının oylandığı ve kabul edilmesinden sonra yaşadığı duygu durumu kameralara yansıdı. Dev ekrana "evet" oyu veren ülkelerin isimleri düştükçe elindeki Sırbistan bayrağına sarılan Vucic'in görüntüleri hem basında sosyal medyada gündem oldu.

KAYNAK: HABER7
Erkan Talu Haber7.com - Dış Haberler Editörü
Haber 7 - Erkan Talu

Editör Hakkında

Elazığ'da doğan Erkan Talu; ilk, orta ve lise öğrenimini Ayvalık'ta tamamladı. Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, "Sanat Tarihi" bölümünden mezun oldu. Üniversite yıllarında gazetecilik üzerine çok sayıda eğitim alıp okumalar yaptı. Habercilik kariyerine "muhabir" olarak Kanal 7'de başladı. Kanal 7'de hem iç hem de dış basını takip eden ekipte yer alarak "Ana Haber"e bültenler hazırladı. Kanal 7'de çalıştığı dönemde, Ülke TV için haberin yanı sıra VTR, DSF ve program içerikleri üretti. 2017 ortasında Haber7'ye geçti. Kariyerini, "Haber7 Dış Haberler Editörü" olarak devam ettiriyor.
YORUMLAR 119
 • Osmanlı 3 hafta önce Şikayet Et
  Dün Sırplar, Bugün İsrail, Zulüm Uğrayan Hep Müslümanlar, Yarın Biz Olabiliriz O yuzden Hep Güçlü Kalmaliyiz,yoksa Bizede Hic Acimazlar..
  Cevapla
 • Levrock 3 hafta önce Şikayet Et
  Sözde Türk Devletleri teskilati kuruldu, aksakallilar belirlendi , hepsi fasa fiso. Bizi ne dinliyor ne sayiyorlar, hepsi Rusyanin güdümünde, korkaklar. Bunlarla hic bir yol gidinmez. Bizim tek kardes ülkemiz, kayitsiz sartsiz yanimizda olan Pakistan ve Katar dir.
  Cevapla
 • okula gitmicem 3 hafta önce Şikayet Et
  Neyin kafasını yaşıyon sen
  Cevapla
 • Türük 3 hafta önce Şikayet Et
  Sırp milliyetçileri dünya savaşının başlama fitilleridir bu fanatik sırp milliyetçisi herife dikkat
  Cevapla
 • Saltuk Buğra 3 hafta önce Şikayet Et
  Başka bir zaman israil soykırımı için oy kullanılsa hayır oyu kullanan Müslüman ülkeler olabilir. Hiç şaşırmayın.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Kırmızı kategoride aranan terörist Yılmaz Öner etkisiz hale getirildi!
ABD’den yeni katliam desteği! En büyük silah satışının önü açıldı