AB'den İsrail açıklaması: Seçim yapmak zorunda kalacağız

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, AB'nin hukukun üstünlüğünü temel alan uluslararası kurumlara verdiği destekle İsrail'e verdiği destek arasında bir seçim yapmak zorunda kalacağını söyledi.

AB'den İsrail açıklaması: Seçim yapmak zorunda kalacağız
AB'den İsrail açıklaması: Seçim yapmak zorunda kalacağız
GİRİŞ 24.05.2024 21:41 GÜNCELLEME 24.05.2024 21:44
Bu Habere 46 Yorum Yapılmış

İtalya'nın Floransa kentindeki Avrupa Üniversitesi Enstitüsü (EUI) tarafından düzenlenen "The State of the Union" (Birliğin Durumu) paneller serisine katılan Borrell, uluslararası gündemdeki konular ve bunlara AB’nin yaklaşımına dair değerlendirmelerde bulundu.

'İLERİ BİR ADIM ATACAĞIZ'

Borrell, Filistin-İsrail meselesinde siyasi çözüm vurgusu yaparak, "Arap ülkeleriyle diyalog kurmamız ve siyasi çözüm inşa etmemiz gerekiyor çünkü askeri çözüm yok. Siyasi çözüm bizimle başlamalı yoksa çözüm olmayacak. Avrupa ülkeleri bunu anlamalı. Umuyorum ki pazartesi günü Brüksel'de bu konuda ileri bir adım atacağız." dedi.

Gazze'deki durumun Avrupa'yı böldüğünü belirten Borrell, bazı üyelerin Birleşmiş Milletlerde Gazze ile ilgili oylamalarda lehte, bazılarının aleyhte ya da çekimser oy kullandığına işaret ederek, bu açıdan AB’yi temsil etmenin zorluğuna dikkati çekti.

AB'NİN TAVRI NE OLACAK?

Uluslararası Adalet Divanının (UAD) İsrail'in, Refah'taki askeri saldırılarını ve tüm eylemlerini derhal durdurmasına yönelik aldığı karara atıfta bulunan Borrell, şunları kaydetti:

"Mesela bugün UAD'nin aldığı karara bakalım. AB olarak ne yanıt vereceksiniz? Bizim tavrımız ne olacak? Hukukun üstünlüğüne dayalı uluslararası kurumlara olan desteğimizle İsrail'e olan desteğimiz arasında bir seçim yapmak zorunda kalacağız."


 

İspanya, İrlanda gibi bazı Avrupa ülkelerinin Filistin devletini resmen tanımasının iki devletli çözüme yönelik bir çabayı temsil ettiğini belirten Borrell, "Bu, Hamas'ı desteklemek ya da antisemitizmi ifade etmekle eşdeğer değil." ifadesini kullandı.

Bu arada, AB Yüksek Temsilcisi'nin katıldığı oturumun başında Filistin bayrağı açan üç öğrenci, Borrell’in konuşmasını keserek kendi bildirilerini okudu.

'NE DEMEK İSTEDİĞİNİZİ ANLIYORUM'

Borrell de bir süre öğrencileri dinleyip, "Ne demek istediğinizi anlıyorum. Tam da bugün UAD, İsrail’in Gazze’ye müdahalesine son vermesine hükmetti." dedi.

Diğer yandan Borrell, sabah saatlerinde İspanyol televizyon kanalı TVE'de yayımlanan demecinde de Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Başsavcısı Kerim Han'ın İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ve Savunma Bakanı Yoav Gallant hakkında savaş suçları nedeniyle "yakalama kararı" çıkartılması için başvuruda bulunması nedeniyle İsrail'e çağrıda bulunarak, UCM yargıçlarına "gözdağı vermemesini" ve onları "tehdit etmemesini" istedi.

Mehmet Küçükkahveci . Haber7.com - Güncel/Siyaset Sorumlu Editörü
Haber 7 - Mehmet Küçükkahveci .

Editör Hakkında

Orta ve lise eğitimini Kayseri'de tamamladı. Üniversite öğrenimini İstanbul Üniversitesi Coğrafya bölümünde tamamladı. 2008 yılında Haber7.com'da gazetecilik mesleğine ilk adımını attı. 15 yıllık profesyonel editörlük kariyerinde tüm kategorilerde görev yaptı. Meslek hayatına Haber7.com'da 'Güncel/Siyaset Sorumlu Editörü' olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 46
 • önce vatan 4 hafta önce Şikayet Et
  ab ya soykırımdan yana olacak yada ınsanhaklarından vede uluslar arası hukukun ustunlugunden yana yanlıs bır karar ab ustunde yıllarca ustunden sılınmeyecek derın bır yara bırakır
  Cevapla
 • Misafir 4 hafta önce Şikayet Et
  sizlerin dozu gaz dan tayyare.filistin bitince sıra ispanya ve Almanya ya gelecek abd deki evsngelist siyonistler bunu böyle istiyor.
  Cevapla
 • Ali Eren 4 hafta önce Şikayet Et
  Aynı iklilemi farklı ülkeler içinde yaşıyorlar mı ? Tabiki de hayır..,Adalet anlayışın oynak olursa ırkçı bir yaklaşımın var ise ülkelere bir olay suç olur veya olmaz ..Batının sahte demokrasi ve sahte ifade özgürlüğünü hep birlikte izliyoruz.Filistin destekçilerini nazi askleri nasılda copluyor..
  Cevapla
 • Ümmet 4 hafta önce Şikayet Et
  Bunlar anlasa anlasa sopanın üstünlüğünün anlar
  Cevapla
 • Kazım 4 hafta önce Şikayet Et
  Ab nin tavrı her zamanki gibi iki yüzlülük olacak başka ne olacak
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Netanyahu'dan itiraf: Ateşkes sonrası...
2024 Avrupa Futbol Şampiyonası’nda "karpuz" desenli şapkayla Filistin’e destek