Reisi'nin ölümünün ardından İran'da cumhurbaşkanı adaylığını açıklayan ilk isim

Eski Sağlık Bakanı Mesud Pezeşkiyan, 28 Haziran'da yapılacak cumhurbaşkanı seçiminde adaylık başvurusunda bulunacağını duyurdu.

GİRİŞ 26.05.2024 15:45 GÜNCELLEME 26.05.2024 16:06
Bu Habere 12 Yorum Yapılmış

İran'da daha önce adaylığı Anayasayı Koruyucular Konseyi tarafından veto edilen reformist kanadın önde gelen isimlerinden eski Sağlık Bakanı Mesud Pezeşkiyan, 28 Haziran'da yapılacak cumhurbaşkanı seçiminde adaylık başvurusunda bulunacağını duyurdu.

İran'ın yarı resmi Fars Haber Ajansına göre, cumhurbaşkanı seçiminde adaylık başvurusu yapacağını açıklayan ilk isim Pezeşkiyan oldu.

ESKİ SAĞLIK BAKANI ADAYLIĞINI AÇIKLADI

Reformist kanadın önde gelen isimlerinden Tebriz Milletvekili Pezeşkiyan, Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi'nin hayatını kaybetmesi üzerine 28 Haziran'da yapılması kararlaştırılan 14. dönem cumhurbaşkanı seçimine adaylığa hazır olduğunu belirtti.

Reisi’nin ölümünde yeni detaylar! İran ajanları sokaklara indiReisi’nin ölümünde yeni detaylar! İran ajanları sokaklara indi

Pezeşkiyan, adaylık başvurusunda bulunma amacına ilişkin şu ifadeleri kullandı:

"İran'la ilgili ulusal ve uluslararası düzeyde halkın sandıklara küstüğü yönünde bir izlenim var. Benim seçimlere katılma niyetim halkın sandıklara katılımını artırmak."

Eski Cumhurbaşkanı Muhammed Hatemi döneminde sağlık bakanı olarak görev yapan Pezeşkiyan'ın, 2021'deki cumhurbaşkanı seçiminde, 19 Mayıs'ta helikopter kazasında hayatını kaybeden Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi'ye karşı aday olma talebi Anayasayı Koruyucular Konseyi tarafından veto edilmişti.

Reisi'nin ölümünün ardından İran'da sürpriz isim! Koltuğa talip oldu, dünya şaşkına döndüReisi'nin ölümünün ardından İran'da sürpriz isim! Koltuğa talip oldu, dünya şaşkına döndü

28 HAZİRAN'DA SEÇİM YAPILACAK

Reisi'nin 19 Mayıs'ta helikopter kazasında hayatını kaybetmesinden sonra Anayasa'ya göre, İran lideri Ayetullah Ali Hamaney'in onayıyla Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı Muhammed Muhbir vekaleten cumhurbaşkanlığı görevini üstlenmişti.

İran Anayasası'na göre, mevcut cumhurbaşkanının hayatını kaybetmesi durumunda yeni cumhurbaşkanının en fazla 50 gün içinde seçilmesi amacıyla Meclis Başkanı, Yargı Erki Başkanı ve Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı'ndan oluşan kurulun gerekli düzenlemeleri yapması gerekiyor.

Bu doğrultuda yasama, yürütme ve yargı başkanları arasında 20 Mayıs'ta yapılan olağanüstü görüşmede cumhurbaşkanı seçiminin 28 Haziran’da gerçekleştirilmesi kararı alınmıştı.

Seçimlerde aday olmak isteyenler 30 Mayıs'ta başlamak üzere 5 gün süreyle İçişleri Bakanlığına adaylık başvurusunda bulunacak.

İran’da cumhurbaşkanları, Anayasayı Koruyucular Konseyinin onayladığı adaylar arasından halk tarafından seçiliyor.

Putin'den flaş Reisi açıklaması! 2 helikoptere dikkat çektiPutin'den flaş Reisi açıklaması! 2 helikoptere dikkat çekti

İran halkı Reisi'yi uğurladı: Cenaze töreni 3 gün sürdüİran halkı Reisi'yi uğurladı: Cenaze töreni 3 gün sürdü

KAYNAK: AA
Zeynep Gül Haber7.com - Editör
Haber 7 - Zeynep Gül

Editör Hakkında

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun oldu. İstanbul Ticaret Üniversitesi’nde Medya ve İletişim Sistemleri bölümünde yüksek lisans yaptı. Meslek hayatına Yeni Şafak’ta başladı. 10 yıl gündem ve dış haberler editörlüğü yaptı. Halen Marmara Üniversitesi Radyo, Sinema ve Televizyon bölümünde doktora öğrenimi görmektedir. Ocak 2023'ten bu yana Haber7.com'da ‘Dış Haberler Editörü’ olarak görev yapmaktadır.
YORUMLAR 12
 • Musa 3 hafta önce Şikayet Et
  Bunlar için değil yas zerre kadar kalbimde sizi olsa imanımdan şüphe ederim dedem yavuzun kabri nur olsun mekanı cennet olsun bunların hakkından o geldi
  Cevapla
 • Adem 3 hafta önce Şikayet Et
  Kim gelirse gelsin çok açık söylüyorum İran rejimi tam bir münafık rejimdir.. Hz peygamberin dostu Hz Ömer e Validemiz Hz Aişe ve Fatıma anamiza kotü söz söyleyen nasıl müslüman olur. Türk duşmani hain alçaklar.. Zerre kadar İslam'a veya müslümanlara sevgi beslemeyen kalplerinde meshep fitnesiyle İslam'a en büyük darbe vuran alçaklar.. YÜCE ALLAH in gazabı üzerinize olsun
  Cevapla
 • Okur 3 hafta önce Şikayet Et
  Cehennem şimidi bu eli kanli diktatörü en kızgın lavları ile yakyor, darısı diğer diktatörlerin başına
  Cevapla
 • Hakan er 3 hafta önce Şikayet Et
  İran tuhaf bir ülke
  Cevapla
 • Nevo35 vo35 3 hafta önce Şikayet Et
  Yan ile bitiyorsa kesinlikle ermenidir .....
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Şehit Mehmet Ali Horoz'un vasiyet ettiği videosu ortaya çıktı: Eğer ben şehit olursam...
İsrail askerleri için kaçınılmaz son: Gazze'de ayin yaptı, Kassam roketiyle vuruldu