Krala hakaret eden Taylandlı müzisyene 4 yıl hapis cezası

Tayland'da bir müzisyen krala karşı gerçekleştirdiği eylemler ve hakaret içeren açıklamaları nedeniyle 4 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Krala hakaret eden Taylandlı müzisyene 4 yıl hapis cezası
Krala hakaret eden Taylandlı müzisyene 4 yıl hapis cezası
GİRİŞ 27.05.2024 16:09 GÜNCELLEME 27.05.2024 16:09

Tayland'da krala hakaret suçlamasından bir kişi hakkında daha hapis cezası kararı verildi. Tayland Mahkemesi, aktivist müzisyen Chaiamorn Kaewwiboonpan'a monarşiye hakaret ettiği ve bilgisayar suçları yasasını ihlal ettiği gerekçesiyle 4 yıl hapis cezasına çarptırdı.

KARAR BÜYÜK YANKI UYANDIRDI

Mahkeme Chaiamorn'un 2021 yılında Tayland Kralı Maha Vajiralongkorn'un posterini yakmasının ve sosyal medyada krala yönelik hakaret içeren açıklamalarının "lese-majeste" adı verilen özel kraliyet yasalarına aykırı olduğuna hükmetti.
Chaiamorn'un avukatları bir önceki duruşmada yaptıkları savunmada, müzisyenin gerçekleştirdiği eylemin krala yönelik doğrudan bir hakaret içermediğini ve yine bu yasa gereği hapis yatan diğer müzisyen arkadaşlarına destek amaçlı olduğunu belirtmiş, mahkeme ise savunmayı reddetmişti. Karar sosyal medyada büyük yankı uyandırırken, Chaimorn'un avukatları kefaletle serbest bırakılması için başvuruda bulunacaklarını açıkladı.

Kasım 2020'den bu yana krala hakaret ettiği gerekçesiyle en az 173 kişinin ceza aldığı Tayland'da 28 yaşındaki aktivist Netiporn Sanesangkhom, hapiste gerçekleştirdiği açlık grevi sonucunda 14 Mayıs'ta hayatını kaybetmişti.

KAYNAK: İHA
Zeynep Gül Haber7.com - Editör
Haber 7 - Zeynep Gül

Editör Hakkında

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun oldu. İstanbul Ticaret Üniversitesi’nde Medya ve İletişim Sistemleri bölümünde yüksek lisans yaptı. Meslek hayatına Yeni Şafak’ta başladı. 10 yıl gündem ve dış haberler editörlüğü yaptı. Halen Marmara Üniversitesi Radyo, Sinema ve Televizyon bölümünde doktora öğrenimi görmektedir. Ocak 2023'ten bu yana Haber7.com'da ‘Dış Haberler Editörü’ olarak görev yapmaktadır.
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Beşiktaş Immobile transferinin detaylarını açıkladı
Sadece 'bir uydu' değil! Artık uzayda tam bağımsız bir Türkiye var...