"Refah'tan gelen görüntüler, Gazze'nin yeryüzünün cehennemi olduğunun kanıtı"

BM Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı (UNRWA) Genel Komiseri Philippe Lazzarini, dün akşam Gazze Şeridi'nin güneyindeki Refah kentinden gelen görüntülerin, Gazze'nin yeryüzündeki cehennem olduğunu kanıtladığını belirtti.

"Refah'tan gelen görüntüler, Gazze'nin yeryüzünün cehennemi olduğunun kanıtı"
"Refah'tan gelen görüntüler, Gazze'nin yeryüzünün cehennemi olduğunun kanıtı"
GİRİŞ 27.05.2024 19:09 GÜNCELLEME 27.05.2024 19:14
Bu Habere 8 Yorum Yapılmış

Lübnan Başbakanlık Ofisinden yapılan yazılı açıklamaya göre, Lazzarini, başkent Beyrut'ta Başbakan Necib Mikati ile gerçekleştirdiği görüşmenin akabinde basın toplantısı düzenledi.

BM Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı (UNRWA) Genel Komiseri Philippe Lazzarini

"BİR MİLYON YERİNDEN EDİLMİŞ FİLİSTİNLİNİN BULUNDUĞU REFAH'TA DURUM TRAJİK"

Lazzarini, "Gazze nüfusunun yarısını oluşturan yaklaşık bir milyon yerinden edilmiş Filistinlinin bulunduğu Refah'ta durum trajik. Sanıyorum ki, biz Gazze'de güvenli yer olmadığını söylerken çok nettik. Pek çok yerinden edilen kişiye defalarca, ölmek istemiyorlarsa göç etmeleri gerektiği söylendi ve onlar da bir yerden ötekine göç ettiler." ifadesini kullandı.

"GAZZE, YERYÜZÜNDEKİ CEHENNEM"

"Refah'ta sığınacak yer arayan ailelere saldırıların arttığı yönünde gelen bilgiler korkunç. Gazze, yeryüzündeki cehennem. Dün akşamki görüntüler de bunun bir kanıtı." diyen Lazzarini, dün hedef alınan bölgedeki çalışanlarıyla iletişim kuramadıklarını ve hayatlarından endişe ettiklerini dile getirdi.

Gazze'ye yardım girişi için ateşkes yapılması gerektiğini vurgulayan Lazzarini, yardım girişlerinin gerçek bir sorun olduğuna dikkati çekti.

UNRWA'nın, geçen yıllarda mali olarak zayıflatıldığını son olarak da İsrail'in, ajansın bazı çalışanlarının 7 Ekim'deki saldırılara iştirak ettiği yönündeki ithamlarıyla birlikte durumun daha da kötüleştiğini kaydeden Lazzarini, finansmanı durduran 16 ülkeden 14'ünün, ajansa yeniden finansal yardımda bulunmaya başladığını dile getirdi.

"BİR BM ÖRGÜTÜNÜN TERÖRİST İLAN EDİLMESİ UTANÇ VERİCİ"

İsrail Meclisi'nin, UNRWA ile ilişkileri kesmek ve onu "terör örgütü" ilan etmek için sunulan yasa tasarısını ilk okumada onaylamasıyla ilgili Lazzarini, "Bir BM örgütünün terörist ilan edilmesinin utanç verici olduğunu düşünüyorum, bu benzeri görülmemiş bir şey. Bu, dediğimiz gibi henüz bir tasarı ve yasalaşmadı. İsrail'in uluslararası hukuka uyacağını umuyorum." değerlendirmesinde bulundu.

Lazzarini, ajansın Gazze'de 192 çalışanının öldürüldüğünü, çok sayıda tesisin yıkıldığı ya da zarar gördüğünü, çok sayıda insani yardım konvoyunun da engellendiğini ya da saldırıya uğradığını aktardı.

KAYNAK: AA
Emrah Konak Haber7.com - Editör
Haber 7 - Emrah Konak

Editör Hakkında

1992 yılında Erzurum'da doğdu. İlk ve orta öğrenimini Erzurum'da, lise öğrenimini Rize'de, lisans öğrenimi ise Atatürk Üniversitesi'nde tamamladı. Halihazırda Nevşehir Hacı Bektaş Üniversitesi'nde yüksek lisans öğrenimine devam ediyor. Meslek hayatına 2015 yılında başlayıp birçok haber sitesi ve televizyon kanalında farklı pozisyonlarda görev aldı. Şu an meslek hayatına haber7.com'da "Editör" olarak devam ediyor.
YORUMLAR 8
 • Aslan 1 ay önce Şikayet Et
  Artik savas zamani ,su andan itibaren Allah katinda savastan kacmakla cok ciddi bir suc ve günahin icerisindeyiz
  Cevapla
 • 7500. 1 ay önce Şikayet Et
  Bizi yönetenler korkak, Müslüman halklar herseye hazır ama yönetenler yahudilerin kuklası olmuş.
  Cevapla
 • Misafir 1 ay önce Şikayet Et
  Allah bunun hesabını bize sorcak biz böyle sesiz kalirsak çocukların gözyaşı bize kan olarak akicak
  Cevapla
 • Pars61 1 ay önce Şikayet Et
  BM ninde Avrupa parlementosunun da Abd sininde ingilizinde almanında fransızında buna göz yuman yardım eden finansman veren kim destek olmuşşa Allahu Teala en yakın zamanda yerle yeksan etsin inşallahh parçanız bulunmaya kıyamet kopana kadar hesap veresinizzzzzz
  Cevapla
 • Hakan TAŞÇI 1 ay önce Şikayet Et
  Derhal barış gücü oluşturulup İşgal ve soykırım abluka bombardıman durmalı. Bağımız Filistin devleti kurulmalı.İsrailin silahları alınıp askerler terhis edilmeli İsrail ve ABD.ortaktır.Tazminat ödemeli.Abd ve İsrail coğrafyada ve dünya sistemlerinden dışanmalı.Kölelik ölüm düzeni ortadan kalkmalı Karolsun ABD ve İsrail.Dünyamuz heryerinde Barış Huzur kalkınma olmalı.ülkelerin ekonomisi
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Son Dakika: Motokurye Ata Emre Akman cinayetinde karar!
Tümgeneral Ala anlattı: Hayatımdaki en önemli olay! Erdoğan gece 02:00'de aradı...