ABD gemilerini vurdular, bölgede sular ısınıyor!

Yemen'deki Husiler, ABD'ye ait 2 savaş gemisiyle 3 gemiyi vurduklarını açıkladı.

ABD gemilerini vurdular, bölgede sular ısınıyor!
ABD gemilerini vurdular, bölgede sular ısınıyor!
GİRİŞ 27.05.2024 23:03 GÜNCELLEME 27.05.2024 23:03
Bu Habere 8 Yorum Yapılmış

Yemen'deki İran destekli Husiler, Kızıldeniz ve Hint Okyasnusu'nda ABD'ye ait 2 savaş gemisiyle 3 gemiyi hedef aldıklarını duyurdu.

Husilerin Sözcüsü Yahya Seri, El-Mesira televizyon kanalından konuya ilişkin açıklama yaptı.

Seri, açıklamada, Hint Okyanusu'nda ABD'ye ait "Larego Desert" ile İsrail'e ait MSC Mechela isimli gemilerin vurulduğunu aktardı.

Kızıldeniz'de ise "Minerva Lisa" isimli bir geminin hedef alındığını belirten Seri, geminin uyruğuna ilişkin bilgi vermedi.

Seri, Kızıldeniz'de ABD'ye ait iki savaş gemisinin de insansız hava araçlarıyla (İHA) tam isabetle vurulduğunu belirtti.

Husilerin Sözcüsü, Gazze Şeridi'ne yönelik saldırılar son bulana ve bölgedeki abluka kaldırılana kadar saldırıların devam edeceğini kaydetti.

ABD Merkez Komutanlığı (CENTCOM) de Husilerin kontrolündeki bölgeden bir insansız hava sistemini (UAS) başarıyla imha ettiklerini duyurdu. CENTCOM’un açıklamasında vurulduğu ifade edilen gemilerle ilgili bir bilgi paylaşılmadı.

KIZILDENİZ'DEKİ DURUM

Yemen'de İran'ın desteklediği Husiler, İsrail'in Gazze'deki saldırılarına tepki gerekçesiyle 31 Ekim 2023'ten bu yana Yemen açıklarında İsrailli şirketlere bağlı olduğunu belirttikleri ticari gemilere el koyuyor ve bazılarına da insansız hava araçları ve füzelerle saldırıyor.

Husilerin eylemlerinin ardından çok sayıda gemicilik şirketi, Kızıldeniz'deki seferlerini durdurma kararı aldı.

ABD, küresel deniz ticareti güvenliğinin tehlikeye girdiği gerekçesiyle 18 Aralık 2023'te bir grup ülkenin katılımıyla Husi güçlerine karşı "Refah Muhafızı Operasyonu" adında çok uluslu "deniz görev gücü" oluşturulduğunu açıkladı.

ABD ve İngiltere'nin, Yemen'de kontrollerinde bulunan bölgelere saldırısı üzerine Husiler, bu iki ülkenin tüm gemilerini hedef alacağını duyurdu.

KAYNAK: AA
Bahadır ALEMDAR Haber7.com - Editör
Haber 7 - Bahadır ALEMDAR

Editör Hakkında

Trabzon’da dünyaya geldi. İlk ve orta öğrenimini İstanbul’da tamamladı. Bahçelievler Anadolu Ticaret Meslek Lisesinde ‘Web Programcılığı’ bölümünden mezun oldu. Yüksek öğrenimini, Atatürk Üniversitesinde ‘Yeni Medya ve Gazetecilik’ mezunu olarak tamamladı. Gazeteciliğe ilk adımını 2011 yılında attı. 12 yıllık profesyonel meslek hayatında SEO içerik ve muhabirlik de dahil olmak üzere ağırlıklı olarak gündem, dünya, ekonomi, spor ve teknoloji kategorilerinde birçok haber ve röportaja imza atarak galeri ve video hazırladı. Bahadır Alemdar, meslek hayatına Haber7.com'da aktif olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 8
 • miraç 1 ay önce Şikayet Et
  Yalaaaaaaannnnnn.Amerikanin oraya cökmesi icin siiler tarafindan yapilan tezgah
  Cevapla
 • akın akın 1 ay önce Şikayet Et
  Sudi arabistan nerede ses yok peyganberimiz ben arabım arap benden değil demiştir halleri ortada
  Cevapla
 • Misafir 1 ay önce Şikayet Et
  Husiler kadar olamadı müslüman ülkeleri yazıklar olsun. Şunu gösteriyorki tankı savaş uçağı olan tek bir müslüman ülkesi bunlara savaş açsa tek başına hepsi yerle bir edermiş. Korkak liderler allahta sizi indirsin.
  Cevapla
 • Nazim 1 ay önce Şikayet Et
  Helal olsun.teroristlere gecit yok.
  Cevapla
 • Misafir 1 ay önce Şikayet Et
  gemiler hattımı, inşallah batmıştır
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Abdestsiz yere basmadı! Sultan Abdulhamid suikastten saniyelerle kurtuldu
İsrail işgalci köpeklerine ağlıyor