ABD'den tüyler ürperten Refah açıklaması: İsrail henüz sınırı aşmadı

Gazze'de soykırım yapan İsrail destekçisi ABD, Refah'ta çadırların bombalanması ve Filistinlilerin şehit edilmesi sonrası skandal bir açıklamaya imza attı. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Matthew Miller, "İsrail henüz sınırı aşmadı" dedi.

GİRİŞ 29.05.2024 00:50 GÜNCELLEME 29.05.2024 10:09
Bu Habere 332 Yorum Yapılmış

İsrail'in 7 Ekim'den bu yana Gazze'de gerçekleştirdiği saldırılarda bugüne kadar çoğunluğu kadın ve çocuk olmak üzere 36 binden fazla Filistinli hayatını kaybetti.

Son 24 saat içinde Refah'ta çadırların bombalanması sonucu en az 72 Filistinli şehit olurken, yüzlerce Filistinli yaralandı.

Filistinlilerin yanarak şehit olması dünya kamuoyunun vicdanına dokunurken ABD'den skandal bir açıklamaya imza attı.

ABD'DEN SKANDAL REFAH AÇIKLAMASI

İsrail’in Refah’a düzenlediği saldırılara ilişkin açıklama yapan ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Matthew Miller, Tel Aviv yönetiminin henüz, "ABD'nin büyük bir saldırı olarak tanımladığı" sınırı aşmadığını söyledi.

Miller, "İsrail'in Refah’taki çadır kampa düzenlediği saldırıdaki trajik can kayıplarından ABD derin üzüntü duyuyor. İsrail’in Hamas’ın peşine düşmeye hakkı var. Ancak İsrail aynı zamanda operasyonlarını yürütürken sivillerin zarar görmesini en aza indirmek için mümkün olan her şeyi yapmakla da yükümlüdür. İsrail'e uluslararası insancıl hukuka tam olarak uyma, operasyonlarının siviller üzerindeki etkisini en aza indirme ve ihtiyaç sahiplerine insani yardım akışını en üst düzeye çıkarma yükümlülükleri olduğunu hatırlatmaya devam edeceğiz." dedi.

"İSRAİL ABD'NİN TANIMLADIĞI SINIRI AŞMADI"

Ayrıca Miller. "İsrail'in Refah'taki operasyonlarının henüz ABD'nin büyük bir saldırı olarak tanımladığı sınırı aşmadı. Han Yunus ve Gazze Şehri'nde operasyonların nasıl gerçekleştiğini gördük. Bu noktada, önceki operasyonların ölçeğinde bir askeri operasyon görmedik. Sadece Gazze Şehri ve Han Yunus'ta bulunan tugayların sayısına bakarsanız, şu ana kadar Refah'ta farklı türde bir askeri operasyon var, ancak bu çok yakından izlediğimiz bir şey." ifadelerini kullandı.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Matthew Miller

BM: "REFAH'TA EN AZ 200 KİŞİ ÖLDÜRÜLDÜ"

Birleşmiş Milletler (BM) Yakın Doğu'daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı (UNRWA) İletişim Direktörü Juliette Touma, İsrail'in Refah kentinde zorla yerinden edilen Filistinlilerin bulunduğu kampa düzenlediği saldırıda can kaybının çok yüksek olduğunu, en az 200 kişinin öldürüldüğünü bildirdi.

KAYNAK: AA
Emrah Konak Haber7.com - Editör
Haber 7 - Emrah Konak

Editör Hakkında

1992 yılında Erzurum'da doğdu. İlk ve orta öğrenimini Erzurum'da, lise öğrenimini Rize'de, lisans öğrenimi ise Atatürk Üniversitesi'nde tamamladı. Halihazırda Nevşehir Hacı Bektaş Üniversitesi'nde yüksek lisans öğrenimine devam ediyor. Meslek hayatına 2015 yılında başlayıp birçok haber sitesi ve televizyon kanalında farklı pozisyonlarda görev aldı. Şu an meslek hayatına haber7.com'da "Editör" olarak devam ediyor.
YORUMLAR 332
 • Gürbüz 2 hafta önce Şikayet Et
  Kim size insanlığa / insanlara SINIR koyma yetkisi verdi? Haşa ilah'mısınız? Yok. Sizde yaratıldınız, değilmi? Evet. Eeee. Peki nedir bu TASLADIĞINIZ? Dolardan mı emir aldınız yoksa? YARADAN sizin üzerinizi ÇİZMİŞ, görünen bu. Ama burda, ama orda, yada heriki yerde de.
  Cevapla
 • Vatan 2 hafta önce Şikayet Et
  Sınırı aşan asıl büyük şeytan Amerika. Allah bu şeytanı bin parçaya bölsün.
  Cevapla
 • Gürbüz 2 hafta önce Şikayet Et
  Amin.
  Cevapla
 • Misafir 2 hafta önce Şikayet Et
  insan haklarının sınırı nekadar da genişmiş yahuu.. vay be batı "medeniyeti" sen neymişsin be abii..
  Cevapla
 • Misafir 2 hafta önce Şikayet Et
  ikiyüzlü zalimler,sizde onlarla aynısınız.
  Cevapla
 • ERDO61 2 hafta önce Şikayet Et
  Allah yeryüzünden, tüm islam ve mazlum düşmanlarının nesillerini kaldırsın.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Selçuk Bayraktar'dan Kurban Bayramı mesajı: Hedef Kızılelma
İsrail ordusu, Gazze'de 8 askerinin imha edildiğini doğruladı