Joe Biden: İsrail kapsamlı yeni bir teklif sundu

Son dakika haberi: ABD Başkanı Joe Biden, İsrail'in kapsamlı bir ateşkes teklifinde bulunduğunu söyledi ve "Hamas'ın olmadığı güvenli bir Gazze sağlayacağız." ifadelerini kullandı.

Joe Biden: İsrail kapsamlı yeni bir teklif sundu
Joe Biden: İsrail kapsamlı yeni bir teklif sundu
GİRİŞ 31.05.2024 21:00 GÜNCELLEME 31.05.2024 21:14
Bu Habere 181 Yorum Yapılmış

SON DAKİKA HABERİ: ABD Başkanı Biden, Orta Doğu'ya ilişkin konuşacağını duyurmasının ardından beklenen açıklamayı yaptı.

Biden konuşmasında İsrail'in Hamas'a yeni bir teklif sunduğunu ve teklifin 3 aşamadan oluştuğunu söyledi.

"TEKLİF 3 AŞAMADAN OLUŞUYOR"

Biden teklife ilişkin açıklamasında "Teklif 3 aşamadan oluşuyor. İlk aşama 6 hafta sürecek. Tam bir ateşkes uygulanacak ve İsrail askerleri Gazze'de yoğun nüfuslu noktalardan çekilecek. Filistinliler evlerine dönecek. Eğer görüşmeler 6 haftadan uzun sürerse ateşkes de gerektiği kadar sürecek. 

6 haftalık ilk aşamada İsrail ve Hamas çatışmaların tamamen sona ereceği 2. aşamaya geçmek için müzakere edecek.

İkinci aşamada tüm rehineler geri verilecek. İki tarafta ölüler dahil, tutsak askerler serbest kalacak.

"HAMAS BU ANLAŞMAYI KABUL ETMELİ"

3. aşamada Gazze'de büyük bir yeniden inşa çalışması olacak. Hamas artık yeni bir 7 Ekim saldırısı düzenleyecek kapasiteye sahip değil. İsrail hükümetine her türlü baskıya rağmen bu anlaşmaya destek vermesini istiyorum.

İsraillilerden sakin olup bu anı kaybederlerse neler olacağını düşünmelerini istiyorum. İsrail dünyada daha da izole bir hale gelebilir. Hamas bu anlaşmayı kabul etmeli" dedi. 

Biden sözlerine şöyle devam etti:

"İhtiyacımız olan teklif bu ve şu anda masada bulunuyor. İsrail'e ateşkes teklifine destek verme çağrısında bulunuyorum. İsrail'in dünyada daha da izole olması riski var."

Kadriye Ebrar Etirli Haber7.com - Editör
Haber 7 - Kadriye Ebrar Etirli

Editör Hakkında

2000 yılında İstanbul'da doğdu. Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik' bölümünde henüz okurken HaberAnkara ve AnkaraMasası'nda çalıştı. 2022 yılındaki mezuniyetinin ardından Beyaz TV'de 'Haber Editörü' pozisyonunda görev aldı. 2024 yılının Şubat ayından itibaren Haber7'deki Gündem Editörü kariyerine devam etmektedir.
YORUMLAR 181
 • asagilik herif 1 ay önce Şikayet Et
  insandan tiksinmek böyle oluyor.
  Cevapla
 • Adanalı 1 ay önce Şikayet Et
  Bu bir hile aldatmaca bu israil ve amerikaya güvenilmez. Esirleri aldıktan sonra katliama devam edecekler. Kimse bir şey diyemeyecek. Hamas yoksa gebzede yok demektir.
  Cevapla
 • YILDIRIM 1 ay önce Şikayet Et
  "Hamasın olmadığı güvenli bir Gazze" den kastları, Filistinlilerin olmadığı bir Gazze demek istiyor bu alçak Siyonist Hristiyan kafirleri. Zaten şu ana kadar yaptıkları da budur.
  Cevapla
 • German 50 1 ay önce Şikayet Et
  Allah belanizi versin Kafir ler ,o kadar Şehit ne olacak
  Cevapla
 • Seyfullah Sarıhan 1 ay önce Şikayet Et
  Tüm bu aşamaların öncesinde: Barışı sağlayacak çok Uluslu bir güç barışın ve israilin saldırmaz garantörü olacak.. Filistin Polis gücü kurulacak..Ve Filistin e ait yerler de israil yerleşimi gercekleşmeyecek...
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Uçuruma yuvarlandı! Dehşet anları kamerada
Saat verildi! Uyarı yapıldı: Sağanak vuracak