Malezya Başbakanı: 'Özgürlüğümüzü Filistinliler için kullanacağız'

Malezya Başbakanı Enver İbrahim Filistin halkınım ve direnişlerinin arkasında olduğunu söyledi.

GİRİŞ 06.06.2024 11:08 GÜNCELLEME 06.06.2024 12:16
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

Malezya Başbakanı Enver İbrahim, "Malezya, büyük bir güç değil ama hiç şüpheniz olmasın, özgürlüğümüzü Filistinlilerin mücadelesini desteklemek için kullanacağız." açıklamasında bulundu.

Malay Mail gazetesinin haberine göre Başbakan Enver, başkent Kuala Lumpur'da düzenlenen 37. Asya-Pasifik Yuvarlak Masa Toplantısı'nda konuştu.

'FİLİSTİNLİLERİN MÜCADELESİNİ DESTEKLİYORUZ'

Enver, ülkesinin etkisi ve gücü sınırlı olmasına karşın egemen ve özgür olduğunu vurgulayarak, "İsrail'in Filistin'i işgali, kolektif tarihimiz ve ulusların davranışları için bir beladır. Filistinliler, baskı ve kuşatma altında yaşarken biz hayatta ve özgürüz, etkimiz ve gücümüz sınırlı ama egemen ve özgürüz. Malezya, büyük bir güç değil ama hiç şüpheniz olmasın, özgürlüğümüzü Filistinlilerin mücadelesini desteklemek için kullanacağız." ifadelerini kullandı.

'TOPLU KATLİAM'

Filistin'deki insani krizin soyut bir felaket olmadığına dikkati çeken Enver, "Bunun, işlenen, tanınan ve daha sonra trajik bir şekilde ama uygun bir şekilde görmezden gelinen zulümlerin tarihsel hacmini dolduran bir başka toplu katliam ve yerinden edilme bölümü olmasına izin veremeyiz." uyarısında bulundu.

'BAŞKAN BIDEN TUTUMUNU YENİDEN DEĞERLENDİRMELİ'

Enver, ayrıca İsrail'in Filistin'i işgaline karşı ABD'nin tutumunun değişmeye başladığına dair bazı işaretler gördüğünü, bunu memnuniyetle karşıladığını belirterek, Başkan Joe Biden'ın Gazze Şeridi'ndeki çatışmalara yönelik yaklaşımını yeniden değerlendirmesini, katliamın sona erdirilmesini hızlandırmasını umduğunu vurguladı.

'BÜYÜK GÜÇLERİ REDDEDİYORUZ'

Enver, son dönemlerde Malezya'nın stratejik bir eksene doğru eğildiği gibi bir algının oluştuğuna işaret ederek, "Biz, son derece bağımsızız yani büyük güçlerin dünyayı nasıl gördüğüne göre tanımlanmayı reddediyoruz. Malezya, kendi şartlarımıza göre tanımlanan ulusal ve stratejik çıkarlarımız için çabalamaya devam edecektir." değerlendirmesinde bulundu.

'GEÇMİŞİMİZLE GURUR DUYUYORUZ'

Malezya'nın uluslararası çatışmalarda barış ve ilerlemeden, dostluktan ve hepsinden önemlisi uluslararası hukuka ve işbirliğine bağlılıktan yana olduğunu vurgulayan Enver, "Aynı zamanda Malezya, ister uzun süredir stratejik ve kapsamlı stratejik ortaklarımız isterse de güneydeki dostlarımız olsun, diğer ortaklarımızla verimli ve anlamlı ilişkiler sürdürmeye devam edecektir. Malezya, Soğuk Savaş döneminde Bağlantısızlar Hareketi'nin parçası olmaktan gurur duyan geçmişe sahiptir." görüşünü paylaştı.

Enver, stratejik ortaklarıyla ilişkilerde dengeyi korumanın Malezya'nın dünyaya yaklaşımının önemli bir parçası olsa da "aleni zulümler, soykırım, halkın tamamını yerinden etme" gibi tereddütsüz ve kesin müdahale gerektiren durumların da bulunduğunu vurguladı.

 

KAYNAK: AA
Şeyma Akman Haber7.com - Editör
Haber 7 - Şeyma Akman

Editör Hakkında

1988 yılında Ankara’da doğdu. İlk öğretimini Ankara’da, orta ve lise öğrenimini Amerika’da tamamladı. Bilkent Üniversitesinde İngilizce-Fransızca mütercim tercümanlık okudu. Gazetecilik mesleğine Kanal 7 dış haberler bölümünde başladı. 7 sene sonra Yasemin.com sitesine geçerek kariyerine yeni bir ivme kazandırdı. Meslek hayatına Haber7.com'da Dış haberler editörü olarak devam ediyor.
YORUMLAR 2
  • Filistinli ZAZA 1 ay önce Şikayet Et
    icraata geçin boş laf yapmayın tüm İslam ülkelerine söylüyorum
    Cevapla
  • insanlık 1 ay önce Şikayet Et
    Haydi Malezya sözler güzel de, harekete geçmek lazım! Zaman geldi geçti. Müslüman bir millet soykırıma uğruyor..
    Cevapla
DİĞER HABERLER
ABD Başkan adayı Donald Trump'ın mitingine silahlı saldırı! Trump yaralandı
Tüm dünya bu görüntüleri konuşuyor! İşte Trump'ın mitingine saldırı düzenlendiği anlar