Büyük adım atıldı! ABD'den son dakika F-16 teslimatı açıklaması

ABD'nin Türkiye Büyükelçisi Flake: F-16'ların Türkiye'ye satışında ileriye doğru büyük bir adım atıldı

GİRİŞ 06.06.2024 12:32 GÜNCELLEME 06.06.2024 13:14
Bu Habere 65 Yorum Yapılmış

Flake, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, " Türkiye'nin son nesil F-16 Blok 70 savaş uçaklarını alması ve mevcut F-16 filosunu modernize etmesi konusunda bugün ileriye dönük önemli bir adım atıldı. Bu, ABD'nin ulusal güvenliği, Türkiye'nin ulusal güvenliği ve NATO'nun birlikte çalışabilirliği açısından iyi bir adım." ifadelerini kullandı.

ABD DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI'NDAN "ÖNEMLİ ADIM" AÇIKLAMASI

ABD Dışişleri Bakanlığı'na bağlı Siyasi ve Askeri İlişkiler departmanı da "ABD, Türkiye'nin, sadece en yakın müttefiklere ve ortaklara temin edilen, şimdiye kadar üretilmiş en ileri yeni F-16 Blok 70 savaş uçaklarını satın alması konusunda bugün ileriye dönük önemli bir adım atıldığını açıklamaktan gurur duymaktadır. Bu, ABD'nin Türkiye ile tesis ettiği güvenlik ortaklığına olan sarsılmaz bağlılığının en son örneklerinden yalnızca biri." açıklamasını yaptı.

MİLLİ SAVUNMA BAKANLIĞI'NDAN F-16 AÇIKLAMASI

Milli Savunma Bakanlığı, haftalık bilgilendirme toplantısında da ABD ile F-16 satışına ilişkin değerlendirme yapıldı.

Bakanlık kaynakları, ABD'den alınacak F-16 uçaklarında son durumun ne olduğuna ilişkin sorulara "Hava Kuvvetleri Komutanlığımızın ihtiyaçları doğrultusunda satın alınacak F-16 Blok-70 ve modernizasyon kitleri ile diğer malzeme, mühimmat ve teçhizatın tedarik süreci daha önce açıkladığımız takvime uygun olarak olumlu şekilde devam etmektedir." yanıtını verdi.

ABD- TÜRKİYE ARASINDA YAŞANAN F-16 SÜRECİ

Türkiye, Ekim 2021'de 40 adet F-16 ve mevcut uçaklar için de 79 modernizasyon kiti alımı için ABD'ye başvurmuş fakat ABD ile ikili ilişkilerdeki sorunlar nedeniyle bu satış Kongre gündemine alınmamıştı.

Rusya'nın 24 Şubat 2022'de Ukrayna'yı işgale başlamasıyla birlikte Finlandiya ve İsveç'in NATO'ya katılım başvurularının Türkiye tarafından bloke edilmesiyle iki konu karşılıklı pazarlık konusu olmuştu.

Türkiye geçen yıl Finlandiya'nın üyeliğini onaylamış, ABD Dışişleri Bakanlığı da modernizasyon kiti satışına yeşil ışık yakarak konuyu Kongre'ye iletmişti.

Ocak ayında ABD Dışişleri Bakanlığı, Biden yönetiminin Türkiye'nin F-16 filosunu modernize etmesini desteklediğini açıklamıştı. Biden, Türkiye'ye 20 milyar dolarlık F-16 satışını onaylaması için Kongre'ye çağrı yapmıştı.

 

 

ÖzgürBayrak Haber7.com - Editor
Haber 7 - ÖzgürBayrak

Editör Hakkında

Ankara'da doğan Özgür Bayrak, ilk, orta ve lise öğrenimini İstanbul'da tamamladı. Erciyes Üniversitesi İletişim Fakültesi "Gazetecilik" bölümünden mezun oldu. Üniversite döneminde çeşitli yerel gazetelerde muhabir ve editör olarak görev aldı. Star.com'da internet editörü olarak stajını tamamladıktan sonra Medya Takip Merkezi'nde 3 yıl boyunca Gündem, Siyaset, Spor, Ekonomi kategorilerinde haber ve SEO içerikleriyle birlikte galeri ve video hazırladı. 2019'un Şubat ayından bu yana ise Haber7.com'da Gündem Editörü olarak habercilik kariyerine devam etmektedir.
YORUMLAR 65
 • Hani Nerede? 1 ay önce Şikayet Et
  Önemli bir adım atmışlar ama ne olduğu belli değil daha... Bir de, demişlerki, "sadece en yakın müttefiklere ve ortaklara temin edilen..", "Türkiye ortaklığına olan sarsılmaz bağlılığının en son örneklerinden.." yalnızca biri... öyleyse F35'lerimiz nerede?
  Cevapla
 • Verin la 1 ay önce Şikayet Et
  Verin la uçaklarımızı f-35 lerin parasını vermiştik zaten bunlar bedavaya gelecek bize verseler coniler.
  Cevapla
 • azi 1 ay önce Şikayet Et
  ülkeler her seyi aciklamaz bazi zaman saklar arka tarafta isler ülkenin güvenligi icin
  Cevapla
 • Fettah 1 ay önce Şikayet Et
  Arkadaşlar kıyamet günü yaklaşıyor herkes paçasını kurtarmaya baksın tek çare ALEMLERİN RABBİ OLAN YÜCE ALLAHA İMAN EDİP TEVBE EDİP TESLİM OLUP KURANI KERİME GÖRE YAŞAMAK KALIYOR ALLAH HİDAYET VERSİN ALLAH NURUNU TAMAMLAYACAKTIR
  Cevapla
 • bülent korkmaz 1 ay önce Şikayet Et
  bu abd bize yağmurlu havada su vermez bırakın uçak vermeyi bence başımızın çaresine bakalım inşallah devlet büyüklerimizde böyle düşünüyordur
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Hudeyde Limanı saldırısında uydu görüntüleri ortaya çıktı! Büyük yıkım
Trump borsada 3 sektöre darbe vuracak: Yatırımcıları korku sardı