ABD: Okul saldırısıyla ilgili İsrail’den tam bir şeffaflık bekliyoruz

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Matthew Miller, işgal altındaki Gazze’de 14’ü çocuk olmak üzere 35 kişinin öldüğü okul saldırısıyla ilgili İsrail’den ‘tam bir şeffaflık’ beklediklerini açıkladı

GİRİŞ 07.06.2024 16:52 GÜNCELLEME 07.06.2024 17:22
Bu Habere 10 Yorum Yapılmış

Miller, İsrail’in ‘Hamas militanlarını’ vurduk açıklaması için de “Bu saldırıda 14 çocuğun öldürüldüğü iddialarını gördük. Eğer 14 çocuğun öldürüldüğü doğruysa bunlar terörist değildir” dedi.

'ŞEFFAF OLUN'

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Matthew Miller, dün düzenlediği günlük basın bilgilendirme toplantısında başta İsrail ve Gazze olmak üzere gündem konularını değerlendirdi ve basın mensup mensuplarının sorularını yanıtladı. Sözcü Miller gelen soru üzerine, İsrail’in sivillerin sığındığı bir okula yaptığı ve BM rakamlarına göre 14’ü çocuk olmak üzere 35 kişinin hayatını kaybettiği saldırı hakkında şu açıklamaları yaptı;

“Bu saldırı ile ilgili olarak İsrail Hükümeti ile temas halindeydik. Bize esasen kamuoyuna açıkladıkları şeyi söylediler, yani - ve bu onların iddiası - Hamas ve diğer militan grupların 20 ila 30 üyesini hedef aldıklarını, sivillerin barındığı alanları vurmadan binanın sadece bir bölümünü hedef almak için hassas bir saldırı yaptıklarını söylediler.

Aynı zamanda sahadaki raporları da gördük. Sahadan gelen videoları gördük. Bu saldırıda 14 çocuğun öldürüldüğü iddiaları gördük. Eğer 14 çocuğun öldürüldüğü doğruysa, bunlar terörist değildir. İsrail Hükümeti bu saldırı hakkında, ölenlerin isimleri de dahil olmak üzere daha fazla bilgi yayınlayacağını söyledi. Bu bilgileri kamuoyuyla paylaşma konusunda tamamen şeffaf olmalarını bekliyoruz.”

'HENÜZ KIRMIZI ÇİZGİNİN AŞILDIĞINI GÖRMEDİK'

İsrail’in saldırısının nasıl ABD Başkanı Biden’ın bahsettiği ‘kırmızı çizgiyi’ aşmadığına dair gelen soru üzerine Sözcü Miller “Yani Başkan'ın açıkladığı politika ile ilgili olarak, özellikle Refah'ta büyük ölçekli bir operasyondan bahsediyordu ve henüz Refah'ta büyük ölçekli bir operasyon yapıldığını görmedik” dedi.

KAYNAK: DHA
Şeyma Akman Haber7.com - Editör
Haber 7 - Şeyma Akman

Editör Hakkında

1988 yılında Ankara’da doğdu. İlk öğretimini Ankara’da, orta ve lise öğrenimini Amerika’da tamamladı. Bilkent Üniversitesinde İngilizce-Fransızca mütercim tercümanlık okudu. Gazetecilik mesleğine Kanal 7 dış haberler bölümünde başladı. 7 sene sonra Yasemin.com sitesine geçerek kariyerine yeni bir ivme kazandırdı. Meslek hayatına Haber7.com'da Dış haberler editörü olarak devam ediyor.
YORUMLAR 10
 • Misafir 1 ay önce Şikayet Et
  Bunların yaptığının binde birini bir müslüman ülke yapsaydı şu anda işgal edilmişti.
  Cevapla
 • Urfa 1 ay önce Şikayet Et
  Allahım Kahhar isminle kahreyle inşallah
  Cevapla
 • Kul insan 1 ay önce Şikayet Et
  Katiller sürüsü Amerika canın cehenneme.
  Cevapla
 • Erğ 1 ay önce Şikayet Et
  Allah hepinizin belasını versin kâfirler sürüsü,birde icazet bekliyorlarmış,bu katliamların baş sorumlusu zaten Amerika, İnşallah hepinizin sonu cehenneme kömür olur.
  Cevapla
 • AKINCI 1 ay önce Şikayet Et
  Ey ABD! Kudurmuş İsrail'i şımartan sensin! Elinde kanlı, beynin de... Güya, demokrat ülkesin! Irak, Afganistan, Suriye 'ye... kan ve gözyaşından başka ne getirdin? Şimdi sıra Gazze'de! Allah, sizi bildiği gibi yapsın...
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Deprem bölgesine LGBTİ sızdı
Hacıosmanoğlu'ndan ilk icraat! Yabancı kuralı değişiyor