ABD'den ateşkes açıklaması: Hamas'tan henüz resmi bir yanıt almadık

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Sullivan, Hamas'ın 'evet' demesi halinde hemen ateşkes olacağını ifade ederek, "Henüz resmi bir yanıt almadık. Bir cevap bekliyoruz. Arabulucular Katar ve Mısır tarafından haber bekliyoruz" dedi.

GİRİŞ 09.06.2024 18:54 GÜNCELLEME 10.06.2024 10:03
Bu Habere 101 Yorum Yapılmış

İsrail'in Filistin'e yönelik saldırıları devam ederken iki ülke arasında ateşkes kurulması için açıklamalar peş peşe geliyor. 

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, Amerikan CBS kanalına konuştu.

İsrail’in esirleri kurtardığı 'operasyon'a ilişkin konuşan Sullivan, "Tüm rehineleri kurtarmanın açık ara en etkili, kesin ve doğru yolu, Başkan Biden'ın birkaç gün önce kamuoyuna açıkladığı, İsrail'in kabul ettiği ve şimdi Hamas'ın yanıt vermesini beklediğimiz kapsamlı bir ateşkes ve rehine anlaşması yapmaktır. Eğer Hamas bu anlaşmaya 'evet' derse ateşkes sağlanacak, rehineler evlerine dönecek, insani yardımlar artacak ve Filistin halkı için daha güzel günler yaşanmaya başlayacaktır. Dolayısıyla bizim görmek istediğimiz şey bu anlaşmanın yürürlüğe girmesi, çünkü rehineleri evlerine ulaştırmanın en kesin yolu bu" ifadelerini kullandı.

"BİR CEVAP BEKLİYORUZ"

Hamas-İsrail arasındaki ateş görüşmelerine ilişkin soruları yanıtlayan Sullivan, "Ancak gerçek şu ki tüm dünya Hamas'ın evet demesini bekliyor. Çünkü aylardır ateşkes çağrısı yapan herkes için şimdi tam zamanı. Hamas anlaşmaya evet derse yarın, hatta bugün bile ateşkes olabilir. Dolayısıyla bizim bakış açımıza göre, dünyanın bu mesajı oldukça net ve güçlü bir şekilde pekiştirmeye devam etmesi gerekiyor. Hamas'tan henüz resmi bir yanıt almadık. Bir cevap bekliyoruz. Arabulucular Katar ve Mısır tarafından haber bekliyoruz ve bu cevabı alana kadar 'anlaşmayı kabul edin' mesajını yinelemeye devam edeceğiz" açıklamasını yaptı.

BİDEN- NETANYAHU GÖRÜŞMESİ BİLMECESİ

İsrail Başkanı Binyamin Netanyahu, ABD Kongresi’ne hitap etmek için geleceği ABD’de Başkanı Joe Biden ile görüşüp görüşmeyeceğine ilişkin soruyu ise şu şekilde yanıtladı:
"Söyleyebilecek herhangi bir şeyim yok. Beyaz Saray ile ilgili bu tür ziyaretleri önceden duyurabilecek bir konumda değilim. Kongre'ye hitap etmek üzere geliyor. Biden, Netanyahu ile her zaman konuşuyor, düzenli bir iletişim var. Kendisiyle düzenli iletişim halinde olmaya devam edeceğiz. Bu konuda paylaşacak bir şeyimiz olursa mutlaka paylaşacağız."

KAYNAK: İHA
Kadriye Ebrar Etirli Haber7.com - Editör
Haber 7 - Kadriye Ebrar Etirli

Editör Hakkında

2000 yılında İstanbul'da doğdu. Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik' bölümünde henüz okurken HaberAnkara ve AnkaraMasası'nda çalıştı. 2022 yılındaki mezuniyetinin ardından Beyaz TV'de 'Haber Editörü' pozisyonunda görev aldı. 2024 yılının Şubat ayından itibaren Haber7'deki Gündem Editörü kariyerine devam etmektedir.
YORUMLAR 101
 • Vay vayyy 1 ay önce Şikayet Et
  Biden ne diyecek, bunamış kukla; "Yes Sir, We support you stronger and more determined than ever." diyecek. ABD'yi siyonistler ve kuklaları yönetiyor.
  Cevapla
 • Gültepeli bjk 1 ay önce Şikayet Et
  Ulan siz kimsiniz ki Hamas'a özgür Filistin askerine şart koşuyorsunuz siz önce katlettiginiz canların hesabını abdyle beraber vericeksiniz ve Filistin topraklarını son metrekaresine kadar vericeksiniz artık Türkiye müdahi bu yeni ateşkes anlaşmalarına okeey
  Cevapla
 • Mazlumlar adına 1 ay önce Şikayet Et
  Rehineler eve dönecek. Onca katliamın içinde reziletin içinde bundan bahis bile gaddarca. Filistinli rehineler umurlarında mı adamlar sürekli işkence görüyor
  Cevapla
 • Hasan 1 ay önce Şikayet Et
  Amaç Hamas’ı kötü göstermek savaşı isteyen taraf olarak yaftalamak
  Cevapla
 • Eren 1 ay önce Şikayet Et
  Bu şartlarda Barış zor. Önce israil hesap vermeli. Barış sonra.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Deprem bölgesine LGBTİ sızdı
İsrail, Yemen'e harekat başlattı! Husilerden tüm Arap ülkelerine son dakika duyurusu