Birleşik Krallık'ın bir sonraki ABD Büyükelçisinin atanması 'donduruldu'

İngiltere'nin bir sonraki ABD büyükelçisinin atanması, seçim öncesi Whitehall kuralları nedeniyle resmen askıya alındı.

Birleşik Krallık'ın bir sonraki ABD Büyükelçisinin atanması 'donduruldu'
Birleşik Krallık'ın bir sonraki ABD Büyükelçisinin atanması 'donduruldu'
GİRİŞ 10.06.2024 13:13 GÜNCELLEME 10.06.2024 13:13

Downing Street (Birleşik Krallık Başbakanın ve Hazine Şansolyesinin resmi çalışma makamlarının ve konutlarının bulunduğu sokak) tarafından reddedilmeyen haberlere göre Rishi Sunak İngiltere'nin ABD büyükelçiliği için ulusal güvenlik danışmanı Sir Tim Barrow'u aday gösterdiğine dair iddialar var.

İŞCİ PARTİSİNDEN TEPKİ

İngiltere genel seçimlerinden hemen önce ABD büyükelçisinin atanmasının aceleye getirilmesi birtakım spekülasyonları ortaya çıkardı. Başbakanın kararı İşçi Partisi'ndeki bazı kesimler arasında öfkeye neden oldu.

İşçi gölge bakanlarının, Dışişleri Bakanlığı yetkilileriyle seçim öncesi görüşmelerde Sir Tim'in atanmasına ilişkin endişelerini dile getirdikleri anlaşılıyor. Bu tartışma, en yakın müttefiklerinden birinin en büyük iki siyasi partisi arasındaki anlaşmazlığa yakalanmak istemeyen ABD'li diplomatları rahatsız etti.

'PURDAH' KURALLARI

Dışişleri Bakanlığı, Washington'daki (resmi olarak "agrément" olarak bilinen) büyükelçilik atamalarına onay vermek zorunda ve adaylığı konusunda soru işaretleri kalırken Sir Tim'i desteklemek zorunda kalma riskiyle karşı karşıya kaldı. Randevu, "purdah" olarak bilinen seçim öncesi dönemde büyük kararların alınmasını engellemek için belirlenen kamu hizmeti kuralları kapsamında resmi olarak donduruldu.

Devlet Memurlarına Yönelik Genel Seçim Rehberi'nin "H" Bölümü, "Başbakanın onayını gerektiren tüm atamalar ve hassas olması muhtemel diğer Kamu Hizmeti ve kamu atamaları... istisnai durumlar dışında seçim sonrasına kadar dondurulmalıdır" diyor. Şöyle ekliyor: "Bu, bir adayın halihazırda yazılı bir teklifi kabul ettiği ancak kişinin seçim sonrasına kadar göreve gelmeyeceği atamaları içerir". Dışişleri Bakanlığı şunları söyledi: “Tüm Hükümet Bakanlıkları merkezi seçim öncesi rehberliğe uymak zorundadır. Gelecekteki büyükelçilik atamaları her zamanki gibi FCDO tarafından onaylanacak

KAYNAK: HABER7
Şeyma Akman Haber7.com - Editör
Haber 7 - Şeyma Akman

Editör Hakkında

1988 yılında Ankara’da doğdu. İlk öğretimini Ankara’da, orta ve lise öğrenimini Amerika’da tamamladı. Bilkent Üniversitesinde İngilizce-Fransızca mütercim tercümanlık okudu. Gazetecilik mesleğine Kanal 7 dış haberler bölümünde başladı. 7 sene sonra Yasemin.com sitesine geçerek kariyerine yeni bir ivme kazandırdı. Meslek hayatına Haber7.com'da Dış haberler editörü olarak devam ediyor.
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Trump'a suikast girişimine ilişkin önemli gelişme
Irak Cumhurbaşkanı Reşid'in eşinden tepki çeken sözler! Türkiye'den iddialara cevap!