Mars'ta 60 olimpik yüzme havuzu büyüklüğünde donmuş su keşfedildi

Mars'ın ekvator yanardağlarının tepesinde 60 olimpik yüzme havuzu büyüklüğünde donmuş su keşfedildi.

Mars'ta 60 olimpik yüzme havuzu büyüklüğünde donmuş su keşfedildi
Mars'ta 60 olimpik yüzme havuzu büyüklüğünde donmuş su keşfedildi
GİRİŞ 11.06.2024 10:09 GÜNCELLEME 11.06.2024 10:09
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

Mars'ın yörüngesinde dönen iki uzay aracı, Kızıl Gezegenin ekvatoruna yakın yükselen volkanların tepesinde donmuş su keşfetti.

Yeni keşfedildi, sığınağa benziyor! Mars'a yerleşmenin anahtarı bulunmuş olabilir...Yeni keşfedildi, sığınağa benziyor! Mars'a yerleşmenin anahtarı bulunmuş olabilir...

'YANARDAĞLAR DA BUZ'

Avrupa Uzay Ajansı'nın ExoMars ve Mars Express misyonları, Güneş Sistemindeki en yüksek yanardağlar olan Tharsis yanardağlarında don tespit etti.

Bilim insanları, daha önce Mars'ın bu bölgesinde don oluşmasının imkansız olacağını düşünmüşlerdi, ancak 2024'ün başlarında Mars Express'in Mars'ın ekvatorunda su buzunun kanıtlarını bulduğu açıklanmıştı.

İNCE AMA GENİŞ ALAN

Don, yalnızca insan saçı kalınlığında (milimetrenin yaklaşık yüzde biri kalınlığında) olmasına rağmen çok geniş bir alanı kaplıyor.

Bu, Mars'taki soğuk mevsimlerde yaklaşık 150 bin ton suyun donması ve buharlaşması anlamına geliyor; bu da yaklaşık 60 olimpik yüzme havuzuna eşdeğer.

MARS YANARDAĞLARI

Don, her ikisi de Avrupa Uzay Ajansı liderliğindeki ExoMars TGO ve Mars Express yörünge araçları tarafından Mars yanardağlarında keşfedildi.

Mars yolculuğunda kilometre taşına ulaşıldı: Dünyanın en güçlü roketi ilk kez zoru başardıMars yolculuğunda kilometre taşına ulaşıldı: Dünyanın en güçlü roketi ilk kez zoru başardı

ExoMars TGO, 2016 yılında Mars'a ulaştı ve tam bilimsel misyonu 2018'de başladı. Mars Express, 2003'ten beri Mars'ın yörüngesinde bulunuyor. Araştırma ekibi donmayı TGO'nun CaSSIS cihazıyla tespit etti.

KAYNAK: BBC SKY AT NİGHT
Şeyma Akman Haber7.com - Editör
Haber 7 - Şeyma Akman

Editör Hakkında

1988 yılında Ankara’da doğdu. İlk öğretimini Ankara’da, orta ve lise öğrenimini Amerika’da tamamladı. Bilkent Üniversitesinde İngilizce-Fransızca mütercim tercümanlık okudu. Gazetecilik mesleğine Kanal 7 dış haberler bölümünde başladı. 7 sene sonra Yasemin.com sitesine geçerek kariyerine yeni bir ivme kazandırdı. Meslek hayatına Haber7.com'da Dış haberler editörü olarak devam ediyor.
YORUMLAR 3
 • Neyneyhya 1 hafta önce Şikayet Et
  Mardin bundan haberi varmı acaba Dunyalilar donmuş su bulmuş diye
  Cevapla
 • Ali ağa 1 hafta önce Şikayet Et
  İnsan oraya ayak basmadan hiç bir şey öğrenmez ne zaman insan oraya ayak bassa o zaman hayat var olup olmadığı öğrenilir
  Cevapla
 • Misafir 1 hafta önce Şikayet Et
  donardağ
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Trabzonspor 5 transferi KAP'a bildirdi! Eski Fenerbahçeli yıldız da geldi
MYK toplanıyor! AK Parti'de yol haritası belirlenecek