ABD, Azov Taburu'nun silah ambargosunu kaldırdı

ABD, Ukrayna ordusunun en tartışmalı birliklerinden Azov Taburu'na uyguladığı silah ambargosunu kaldırdı. Bu kararla birlikte, Azov birlikleri de Amerikan silahlarını kullanabilecek. Rusya, tabur üyelerini "Nazi" olmakla suçluyordu.

GİRİŞ 12.06.2024 08:39 GÜNCELLEME 12.06.2024 09:01
Bu Habere 10 Yorum Yapılmış

ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "tabura yönelik inceleme sürecinin tamamlandığı, üyelerinin insan hakları ihlallerine karıştığına dair kanıt bulunmadığı" kaydedildi. Azov, Amerikan teçhizatı ile "daha profesyonel, daha güçlü ve düşman için daha korkutucu hale gelecek." denildi.

Ukrayna Ulusal Muhafızları bünyesinde yer alan Azov Taburu, "Kremlin'in yalanlarının yıkıcı bir darbe" aldığını belirtti ve ABD'nin bu kararını memnuniyetle karşıladı.

Rusya ise karara tepkili. Kremlin Sözcüsü Dmitri Peskov, ABD'nin Rusya'ya zarar vermek için "neo-Nazilerle flört etmeye bile hazır olduğunu" söyledi.

ABD'de alınan bu karar, Ukrayna ordusunun personel ve teçhizat sorunu yaşadığı ve Rusya'nın cephede ilerlediği bir dönemde geldi.

AZOV TABURU NEDİR VE RUSYA NEDEN "NAZİ" OLARAK GÖRÜYOR?

Merkez karargahı Mariupol'de bulunan ve İçişleri Bakanlığı'na bağlı olan Azov Taburu, 2014'te Berdyansk kentinde, Ukrayna ordusunu ülkenin doğusunda Rusya yanlısı ayrılıkçılara karşı desteklemek amacıyla bir gönüllü taburu olarak kuruldu. Kurucusu ve lideri yıllarca aşırı sağcı çevrelerde bulunan Karkiv Üniversitesi Tarih Fakültesi'nden mezun Andriy Bilezkiy.

Bu kadar tartışmalı olmasının nedeni, taburun savaşçılarının milliyetçilerden ve aşırı sağcılardan oluşması.

Azov, 2014'te Mariupol'un Rusya yanlısı ayrılıkçılardan geri alınmasında etkili oldu.

Rusya, 24 Şubat 2022'de Ukrayna'yı topyekun işgale başladıktan sonra Azov Taburu'nu Nazi olmakla suçlamış ve savaşın sebeplerinden biri olarak Azov Taburu'nu göstermişti. Aynı yıl Moskova, mahkeme kararıyla Azov'u terörist gruplar listesine eklemişti.

Erkan Talu Haber7.com - Dış Haberler Editörü
Haber 7 - Erkan Talu

Editör Hakkında

Elazığ'da doğan Erkan Talu; ilk, orta ve lise öğrenimini Ayvalık'ta tamamladı. Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, "Sanat Tarihi" bölümünden mezun oldu. Üniversite yıllarında gazetecilik üzerine çok sayıda eğitim alıp okumalar yaptı. Habercilik kariyerine "muhabir" olarak Kanal 7'de başladı. Kanal 7'de hem iç hem de dış basını takip eden ekipte yer alarak "Ana Haber"e bültenler hazırladı. Kanal 7'de çalıştığı dönemde, Ülke TV için haberin yanı sıra VTR, DSF ve program içerikleri üretti. 2017 ortasında Haber7'ye geçti. Kariyerini, "Haber7 Dış Haberler Editörü" olarak devam ettiriyor.
YORUMLAR 10
 • Hasan elçin 1 ay önce Şikayet Et
  Bozacının şahidi şıracı
  Cevapla
 • Misafir 1 ay önce Şikayet Et
  Insallah
  Cevapla
 • DAMPERLİ 1 ay önce Şikayet Et
  Rusya nin ne yapmak istediği ni anlıyor ABD
  Cevapla
 • DEMEDİ 1 ay önce Şikayet Et
  o zaman yakında rusya bunlara nükler çakar geçmiş olsun
  Cevapla
 • Misafir 1 ay önce Şikayet Et
  rusyada amon ları gönder bitirsinler
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
İngiltere'de isyan çıktı! Sokaklar ateşe verildi
Bakan Arıklı: Türkiye ile anlaşılarak bir deniz üssü kurma vakti gelmiştir