Fransa'da aşırı sağın yükselişine yönelik protestolar devam ediyor

Fransa'da Avrupa Parlamentosu seçimlerinde aşırı sağcı Ulusal Birlik (RN) tarafından seçimlerde elde edilen ezici üstünlüğün ardından aşırı sağın yükselişini yönelik protestolar devam ediyor.

 Fransa'da aşırı sağın yükselişine yönelik protestolar devam ediyor
Fransa'da aşırı sağın yükselişine yönelik protestolar devam ediyor
GİRİŞ 12.06.2024 10:30 GÜNCELLEME 12.06.2024 10:37

Fransa'da Avrupa Parlamentosu seçimlerinde aşırı sağcı Ulusal Birlik (RN) partisinin oyların yüzde 31,5'ini alarak ilk sıraya yerleşmesine yönelik protestolar devam ediyor. Sol görüşlü Fransızlar, aşırı sağın yükselişini başkent Paris'teki Cumhuriyet Meydanı'nda 3'üncü günde de protesto ederek, siyasi faşizmi reddettiklerini belirten sloganlar attı.

Irkçı partilerin zaferi ve Avrupa'yı yakın gelecekte bekleyen iki büyük tehditIrkçı partilerin zaferi ve Avrupa'yı yakın gelecekte bekleyen iki büyük tehdit

Polisle karşı karşıya gelen göstericiler, Fransız halkını uyanmaya çağırarak, ellerinde "Hayır" yazılı pankartlar taşıdı. Faşizme karşı durduklarını belirten göstericiler, Fransa'nın faşizmle yönetilemeyeceğini vurguladılar.

Ulusal Irkçılık

Göstericiler, Fransa'da 30 Haziran'da düzenlenecek olan yerel seçimlerde aşırı sağın zaferini engellemesi için çağrıda bulundu.

MECLİS FESHEDİLDİ

Fransa'da aşırı sağcı Ulusal Birlik (RN) tarafından seçimlerde elde edilen ezici üstünlük, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un Ulusal Meclis'i feshetme ve erken seçime gitme kararı almasına neden olmuştu. Avrupa Parlamentosu seçimlerinde Macron'un partisi Rönesans ise oyların yüzde 15,2'sini alarak RN'nin ardından ikinci sırada yer almıştı.

KAYNAK: İHA
Şeyma Akman Haber7.com - Editör
Haber 7 - Şeyma Akman

Editör Hakkında

1988 yılında Ankara’da doğdu. İlk öğretimini Ankara’da, orta ve lise öğrenimini Amerika’da tamamladı. Bilkent Üniversitesinde İngilizce-Fransızca mütercim tercümanlık okudu. Gazetecilik mesleğine Kanal 7 dış haberler bölümünde başladı. 7 sene sonra Yasemin.com sitesine geçerek kariyerine yeni bir ivme kazandırdı. Meslek hayatına Haber7.com'da Dış haberler editörü olarak devam ediyor.
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Köpeklerin öldürdüğü Mahra'nın babası bir kez daha yandı: Öldüğünde hiç üzülmedim
Gazzeli kızın korkusu yürekleri dağladı