G7 Liderler Zirvesi'nde karar: Rusya'nın döviz rezervi Ukrayna'ya verilecek

G7 ülkelerinin liderleri, Rusya'nın Rus toprakları dışındaki dondurulmuş varlıklarını Ukrayna için kullanma kararı aldı. Bu karardan sonra Rusya Merkez Bankası, Moskova Borsası'nın sabah açılışını iptal etti.

GİRİŞ 13.06.2024 22:09 GÜNCELLEME 14.06.2024 09:30
Bu Habere 194 Yorum Yapılmış

ABD Başkanı Joe Biden, Rusya'nın Rus toprakları dışındaki dondurulmuş varlıklarından Ukrayna'ya 50 milyar dolar yardım aktarımı yapacaklarını duyurdu.

Rusya'nın ortalama 300 milyar dolarlık (200 milyar doları AB ülkelerinde) döviz rezervi Batı tarafından Ukrayna Savaşı sonrası dondurulmuştu.

Biden ve Zelenskiy, "İkili Güvenlik Anlaşması"nı imzalarken

ABD ile Ukrayna arasında imzalanan "İkili Güvenlik Anlaşması"na da atıf yapan Biden, anlaşmanın, "söz konusu bu paranın Ukrayna için kullanacağını ve Putin'e geri adım atmayacaklarını bir kez daha hatırlatacağını" söyledi.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelensky ise, "İkili Güvenlik Anlaşması"nın, Ukrayna'nın NATO'ya katılımı için bir "köprü" olduğunu belirtti. Anlaşmada, F-16'ların Ukrayna'ya sevkiyatı da yer aldı.

Aktarılacak paranın önemine vurgu yapan Zelenskiy, "Rus parasının Ukraynalıların hayatını korumak için kullanılması gerektiğini" dile getirdi.

G7 ülkelerinin liderleri, Ukrayna ve Orta Doğu'daki gelişmeler başta olmak üzere küresel meseleleri konuşmak için İtalya'da bir araya gelmişti. Toplantıya, Zelenskiy de katılmıştı. G7 Zirvesi, 14 ve 15 Haziran'da da devam edecek. Zirveye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da katılacak.

KAYNAK: HABER7
Erkan Talu Haber7.com - Dış Haberler Editörü
Haber 7 - Erkan Talu

Editör Hakkında

Elazığ'da doğan Erkan Talu; ilk, orta ve lise öğrenimini Ayvalık'ta tamamladı. Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, "Sanat Tarihi" bölümünden mezun oldu. Üniversite yıllarında gazetecilik üzerine çok sayıda eğitim alıp okumalar yaptı. Habercilik kariyerine "muhabir" olarak Kanal 7'de başladı. Kanal 7'de hem iç hem de dış basını takip eden ekipte yer alarak "Ana Haber"e bültenler hazırladı. Kanal 7'de çalıştığı dönemde, Ülke TV için haberin yanı sıra VTR, DSF ve program içerikleri üretti. 2017 ortasında Haber7'ye geçti. Kariyerini, "Haber7 Dış Haberler Editörü" olarak devam ettiriyor.
YORUMLAR 194
 • CuC9 1 ay önce Şikayet Et
  Rusların Ukrayna bankalarını ele geçirmesi ve paralarını çekmesi gerekiyor
  Cevapla
 • Muhsin 1 ay önce Şikayet Et
  CİHAT FARZDIR. MASUM BEBEK ÇOCUK VE MASUM İNSAN KATLEDİLİYORSA CİHAT FARZDIR. MÜSLÜMANIM DİYEN SAHTEKARLAR. ÖYLE CENNETE GİTMEK KOLAY DEĞİL. EY KAFiRLER KATiLLER MÜŞRiKLER MÜNAFIKLAR FASIKLAR, ALEMLERİN RABBİ OLAN YÜCE ALLAHA İMAN EDİP TEVBE EDİP TESLİM OLUP KURANI KERİME GÖRE YAŞAYIN ARTIK.
  Cevapla
 • Misafir 1 ay önce Şikayet Et
  Türkiye yüzünü rusyaya çevirmeli
  Cevapla
 • DATÇALI 1 ay önce Şikayet Et
  TÜRKİYE, TÜRKİ DEVLETLERİ,. İSLAM ÜLKELERİ YURT DIŞINDAKİ varlıklarınızın hiç bir garantisi yok gelin hepiniz TÜRKİYEYE YATIRIM Yapın.
  Cevapla
 • Kamil 1 ay önce Şikayet Et
  Utanmıyorsunuz değil mi ! Parası ödenmiş F 35 leri vermezsiniz , Keyfiniz gelince , Irak ve Libya'nın banka varlıklarını dondurursunuz . Afrikalı gariban halkın kaynaklarını sömürürsünüz . Rusya'nın parasını alır , Ukrayna'ya hibe edersiniz . Sizi gidi Hegemonyacılar sizi !
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Celal Şengör'den, İslam dini ve Türkiye'ye küstah sözler: 30 yıl içinde Türkiye olmayacak!
İsrail, Yemen'e harekat başlattı! Husilerden tüm Arap ülkelerine son dakika duyurusu