Erdoğan'dan uçak gemisi hamlesi! Dünya basını İspanya ziyaretini yazdı

Cumhurbaşkanı Erdoğan dün İspanya'da önemli temaslarda bulundu, dünya basını ise bu temasların arka planını yazdı. Erdoğan iki ülkenin Türkiye’nin en büyük askeri gemisi TCG Anadolu’dan daha büyük bir gemi üretimine başladıklarını duyurdu.

GİRİŞ 14.06.2024 12:11 GÜNCELLEME 14.06.2024 12:44
Bu Habere 88 Yorum Yapılmış

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dün İspanya Başbakanı Pedro Sanchez ile İspanya’da görüştü. Erdoğan, “İspanya’nın Filistin’i tanıma yönünde aldığı karar, çok mühimdir. İspanya’nın bu tutumunun henüz Filistin’i tanımamış diğer ülkelere de örnek teşkil etmesi samimi temennimizdir” dedi. Pazartesi günü Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde alınan ateşkes kararının uygulanmasını takip edeceklerini belirten Erdoğan, aynı zamanda Gazze’de yaşananların gündeme gelmesinde Sanchez’in büyük katkısı olduğunu vurguladı.

Sanchez ise İsrail ve Filistin arasında kalıcı barışın sağlanması için tek yolun Filistin devletinin tanınması olduğunu belirterek, "Diğer Avrupa ülkelerine de Filistin'i tanımaları çağrısında bulunuyoruz, tek çıkış yolu bu" dedi.

Daha fazla İspanyol yatırımcının Türkiye’ye gelmesini istediklerini dile getiren Erdoğan iki ülkenin Türkiye’nin en büyük askeri gemisi TCG Anadolu’dan daha büyük bir gemi üretimine başladıklarını açıkladı. Erdoğan ayrıca iki ülkenin İHA ve insansız denizaltı üretiminde işbirliği yapabileceğini aktardı.

"UÇAK GEMİSİYLE AYRILDI"

Dünya basınında da ses getiren Erdoğan-Sanchez görüşmesi hakkında ABD merkezli HuffPost, iki ülkenin ekonomik, siyasi ve ticaret anlaşmalarını önümüzdeki yıllarda daha da artacağını yazdı. Gazete ayrıca İspanyol medyasından El Economista'ya dayandırdığı haberinde İspanya'daki Cádiz tersanesinde amfibi gemi üretimi yapılacağı ve teknoloji transferinin gerçekleşeceğini yazdı. Huffpost söz konusu haberine ise "Türkiye, koltuğunun altındaki uçak gemisiyle İspanya'dan ayrıldı" başlığını attı.

The Objective'de yer alan haberde ise "Erdoğan, Sánchez'in Filistin'e verdiği destekten övgüyle bahsetti: "Kalbinde özel bir yeri var" başlıklı bir haber yayınlandı. Haberde iki ülkenin liderlerinin açıklamalarına yer verilirken ikili anlaşmalardan da bahsedildi.

Euronews'in haberinde ise İspanya'nın Rusya ve Ukrayna savaşı için Patriot füzelerini Kiev'e göndermeyeceği hatırlatıldı. Euronews ayrıca aynı haberde iki ülkenin gemi üretimi konusunda ortak çalışacağını hatırlattı ve Erdoğan'ın İspanya'nın Gazze tutumu nedeniyle Pedro Sanchez'i alkışladığını belirtti.

MSB YENİ UÇAK GEMİSİNİ DUYURMUŞTU

Milli Savunma Bakanlığı, yerli ve milli imkanlarla geliştirilen Millî Uçak Gemisi'ne ilişkin, "Deniz Kuvvetleri Komutanlığımızın Dizayn Proje Ofisi tarafından tasarım faaliyetlerine başlanmıştır." açıklamasında bulunmuştu.

KAYNAK: MİLİYET.COM, HABER7
Ömer Aktaş Haber7.com - Editör
Haber 7 - Ömer Aktaş

Editör Hakkında

1991 yılında Bayburt’ta doğdu. Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümünden mezun oldu. 2016 yılında Anadolu Ajansı'nda stajını yaptı. Yeni Şafak ve Akşam Gazetesi'nde çalıştı. Nisan 2021'den bu yana Haber7.com'da ‘Gündem Editörü’ olarak görev yapmaktadır.
YORUMLAR 88
 • Suattt 4 hafta önce Şikayet Et
  En kısa zaman da yapılması gerekiyor ayrıca Kaan ın yeni versiyonu bu uçak gemisi için başlanmalı ki uçak gemisi bittiğinde üzerinde duracak uçakta hazır olmalı
  Cevapla
 • Kamil 4 hafta önce Şikayet Et
  Daha çok Denizcilik okulu , Deniz Harp Lisesi , Denizcilik Fakülteleri açmalıyız . Faydalı bir meslek branşları vardır , Gemi Mühendisi , Subay , Kaptan , Miço , Çarkçı , Operatör , Radar Personeli ... Bu Denizcilik eğitim dalında uzmanlaşan , birçok sektörde iş bulur , Ülkeye ve Millete yararlı olur .
  Cevapla
 • Delioğlan 4 hafta önce Şikayet Et
  Nükleer enerji ile çalışan devasa uçak gemileri yapmamız şart,enaz 2 tane olmalı,böyle bir gemisi olan türkiyeye hiçbir ülke kafa tutamaz
  Cevapla
 • Kamil 4 hafta önce Şikayet Et
  Modüler Nükleer Reaktörleri ve Türbinleri üretmeliyiz . Nükleer Uçak Gemileri ve Denizaltılar yıllarca yakıt ikmali yapmaksızın , Uranyum , Plütonyum ve Toryum gibi yakıtlar ile çalıştırılabilir . Denizden ve deniz kumlarından kendi yakıtını temin edebilir .
  Cevapla
 • Kamil 4 hafta önce Şikayet Et
  Türk Milleti , Askerlerimiz ve Bahriyelimiz en iyisi , en modernine layıktır . Devlete , Millete Hayırlı Uğurlu Olsun . İnşallah yakın zamanda inşa edilir .
  Cevapla
 • Türkmenbaşı 4 hafta önce Şikayet Et
  Ben rumuzlu, bu gemi patates, soğan taşımayacak. Hakkın olmayan seni koruyacak. Gerekirse aylarca aç yatarız o gemiyi de yaparız.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Eli kanlı cuntacılardan inkar ve yalan bombardımanı: Darbeye değil arsa bakmaya gitmişler!
Irak'ın kuzeyine 'Pençe' vuruldu! Kilit kapanıyor