Bakan Fidan dünyaya seslendi! Nükleer silah uyarısı: Köprüden önce son çıkış olabilir

İsviçre'nin ev sahibi olduğu Ukrayna Barış Zirvesi başladı. Zirvede konuşma yapan Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, 'Bu konferans köprüden önceki son çıkış' ifadelerini kullandı.

GİRİŞ 15.06.2024 21:34 GÜNCELLEME 15.06.2024 23:23
Bu Habere 34 Yorum Yapılmış

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, İsviçre'de düzenlenen Ukrayna Barış Zirvesi'nde hitap etti. Önemli açıklamalarda bulunan Bakan Fidan, ''Bu trajedinin her gün daha da kötüleşebildiğini görüyoruz. Coğrafi olarak bu savaş Ukrayna'nın da ötesine geçebilir. Bu konferans köprüden önceki son çıkış olabilir“ dedi.BAKAN FİDAN: KİTLE İMHA SİLAH RİSKİ KARŞIMIZDA!

Konuşmasında 2 yılı aşkın bir süredir Avrupa’nın ortasında Ukrayna’nın işgali ile yıkıcı bir savaş yaşandığını aktaran Fidan, “Tahminlere baktığımız zaman kayıpların sayısının 500 binden fazla olduğu görülüyor. Bu artık bir yıpratma savaşına dönmüş durumda. Baktığımız zaman 21. yüzyılda bu trajedinin her gün daha da kötüleşebildiğini görüyoruz” dedi.

Savaşın devam etmesiyle 2 önemli riskin ortaya çıktığını belirten Fidan, “Coğrafi olarak bu savaş Ukrayna’nın da ötesine geçebilir. Hali hazırda zaten bu çatışmada şimdiden hatların derinleştiğini görüyoruz ve küresel düzeyde kutuplaşmanın daha da körüklendiğine şahit oluyoruz. Ukrayna ve Rusya arasındaki bu çatışma yakında bir savaştan daha fazlasına dönüşebilir” şeklinde konuştu.

100 ülke katıldı! Zirve ilk günden kilitlendi: Hepimiz farkındayız...100 ülke katıldı! Zirve ilk günden kilitlendi: Hepimiz farkındayız...


Bu savaşın kitle imha silahlarını içermesi gibi bir riskin de karşı karşıya olduğunu vurgulayan Fidan, “Bugün bu 2 riski önlemek ve savaşa bir son vermek için toplanmış bulunuyoruz. Önümüzde Ukrayna Barış Planı var. Rusya da kısa süre önce kendi şartlarını, kendi koşullarını paylaştı. İçeriği ve öne sürülen koşullardan bağımsız bir şekilde bunların önemli adımlar olduğunu ve umut ışığı olduğunu düşünüyoruz. Ancak her iki taraf da diğer tarafın attığı adımların daha geniş kapsamlı savaş çabalarının bir uzantısı olduğunu düşünüyor. Bu konferans köprüden önceki son çıkış olabilir” ifadelerini kullandı.

FİDAN: RUSYA DA BU SALONDA OLSAYDI...

Çatışmanın diğer tarafı olan Rusya’nın da salonda bulunması gerektiğini kaydeden Fidan, “Rusya da salonda bulunsaydı bu zirve daha sonuç odaklı olabilirdi. Halihazırda uygulanmakta olan tedbirleri güçlendirmek için diplomasi ve müzakereleri kullanan kapsamlı ve kapsayıcı bir stratejiye giderek daha fazla ihtiyaç duyulduğuna inanıyoruz” diye konuştu.

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, İsviçre'nin ev sahipliğinde Nidwalden kantonundaki Bürgenstock kasabasında düzenlenen Ukrayna Barış Zirvesi'ne katıldı.

Türkiye’nin en başından beri diplomatik çabalara aktif olarak katılım gösterdiğini ifade eden Fidan, “Mart 2022’deki İstanbul görüşmeleri ve Karadeniz Tahıl Girişimi, diplomasi ve müzakerelerin ilerleme sağlayabileceğinin çok önemli işaretleridir. Türkiye her zaman olduğu gibi süreci kolaylaştırmaya hazırdır. Burada bir hususun altını çizmek isterim. Kapsayıcı niteliği, tahıl girişimini başarılı ve benzersiz kılmıştır. Her iki taraf için de öngörülebilirlik sağlamış ve deniz ihracatı için seyir güvenliğini temin etmiştir. Buradan öğreneceğimiz çok şey var. Benzer bir mekanizmayı hayata geçirmeye yönelik son girişimimiz de neredeyse olumlu bir sonuç vermiştir” dedi.

FİDAN, BAŞKAN ERDOĞAN'IN SÖZLERİNİ HATIRLATTI

Türkiye’nin daha fazla çaba sarf etmekten kesinlikle kaçınmayacağını vurgulayan Fidan, “Türkiye Ukrayna’nın toprak bütünlüğü, egemenliği ve bağımsızlığına olan desteğini kararlılıkla sürdürmektedir. Barış vizyonumuz gerçekçi, kapsayıcı, pratik ve uygulamaya yöneliktir. Bu amaçla ileriye dönük bir yol oluşturmaya kararlıyız. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da belirttiği gibi adil bir barışın kaybedeni olmayacaktır” şeklinde konuştu.BAKAN FİDAN AİLE FOTOĞRAFI ÇEKİMİNE KATILDI

İsviçre’nin Nidwalden kantonundaki Lucerne Gölü'nün yanında yer alan Bürgenstock kasabasında gerçekleştirilen Ukrayna Barış Konferansı sürüyor. Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, zirveye katılmak üzere geldiği Bürgenstock’ta ülke liderleri ve dışişleri bakanları ile birlikte aile fotoğrafı çektirdi.

Mehmet Küçükkahveci . Haber7.com - Güncel/Siyaset Sorumlu Editörü
Haber 7 - Mehmet Küçükkahveci .

Editör Hakkında

Orta ve lise eğitimini Kayseri'de tamamladı. Üniversite öğrenimini İstanbul Üniversitesi Coğrafya bölümünde tamamladı. 2008 yılında Haber7.com'da gazetecilik mesleğine ilk adımını attı. 15 yıllık profesyonel editörlük kariyerinde tüm kategorilerde görev yaptı. Meslek hayatına Haber7.com'da 'Güncel/Siyaset Sorumlu Editörü' olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 34
 • Enişte 1 ay önce Şikayet Et
  Vay be Dünyaya söylemiş …..!
  Cevapla
 • Seyfi 1 ay önce Şikayet Et
  Rusyanın isteği ukraynanın NATO'ya üye olmamamasıy dı bütün sıkıntı burdan çıktığına göre Ukrayna Rusya ya nato üyeliğinden vaz geçerek Kırım dahil bütün toprakların Rusya'dan geri alıp uluslararası barış antlaşmasıyla savaş durdurulabilir. Bütün sıkıntı nato üyeliği ise
  Cevapla
 • Yılmaz 1 ay önce Şikayet Et
  Sen Rusya nın bu kadar olaydan sonra, almış olduğu ve hali hazırda Rusya'ya biyad etmiş kesimler varken bu söylediğin şeyler ı yapacağını düşünebiliyor musun
  Cevapla
 • OSMANOGLU 1 ay önce Şikayet Et
  Nukluer savas cok konusulur oldu,kimsede onlemek icin caba sarfetmiyor.Bu silah mutlaka kullanilacak ama ne zaman,
  Cevapla
 • Das 1 ay önce Şikayet Et
  Türkiye nükleer silah üretmeli almali türkiye nin beka sorunu cok ülkede nükleer silah var rusya Ukraine nükleer silah atsa Ukraine atamaz fransa Ukraine nükleer silah vermez verirse fransada nükleer karsilik görür bunu yapmaz hicbir ülke başka ülke icin kendi ülkesini tehlikeye atmaz konvansiyonel savaşta bati destekler nükleer savaşta bati desteğini keser her iddia ya varim
  Cevapla
 • osmanoğlu2023 1 ay önce Şikayet Et
  rusya bize s400 verdiği için ukrayna üzerinden hırpalanmak istendi! putin madem bize jest yaptı bunun bir karşılığı olmalı en azından düğmeye basmadan önce hidayete davet edelim bunu bizim dilimiz elvermiyorsa yeni müslüman olan ruslar üzerinden gerçekleştirebiliriz! muvaffakiyetler dilerim bayramınız şen ve mübarek olsun
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Böylesi görülmedi! Arjantin'in golü 2 saat sonra iptal edildi
Bakan Yerlikaya: Rusya'da bombalı saldırı düzenleyen terörist Bodrum'da yakalandı