CENTCOM: Husilerin vurduğu geminin mürettebatı güvenli yere taşınıyor

CENTCOM, Yemenli Husilerin 13 Haziran’da Ukrayna’nın sahip olduğu ve Polonya tarafından işletilen dökme yük gemisine balistik füzelerle iki ayrı saldırı düzenlediğini, geminin mürettebatının güvenli bölgeye tahliye edildiğini duyurdu.

CENTCOM: Husilerin vurduğu geminin mürettebatı güvenli yere taşınıyor
CENTCOM: Husilerin vurduğu geminin mürettebatı güvenli yere taşınıyor
GİRİŞ 16.06.2024 11:11 GÜNCELLEME 16.06.2024 11:11

ABD Merkez Komutanlığı'ndan (CENTCOM) yapılan açıklamada, Palau bandralı, Ukrayna’nın sahibi olduğu ve Polonya tarafından işletilen M/V Verbena adlı dökme yük gemisinin, 13 Haziran’da balistik füzelerle iki ayrı saldırıya uğradığını, geminin mürettebatının ise M/V Anna Meta adlı gemi tarafından güvenli bölgeye tahliye edildiğini duyurdu. CENTCOM, İran gemisi IRIN Jamaran’ın da o sırada bölgede olduğunu ancak Verbena’nın mürettebatına yardıma gitmediğini vurguladı.

Açıklamada, “İran destekli Husiler, 13 Haziran'da Palau bandıralı, Ukrayna'ya ait ve Polonya tarafından işletilen dökme yük gemisi M/V Verbena'yı iki ayrı füze saldırısıyla vurdu. 15 Haziran’da yerel saatle 13.45 sularında mürettebat, gemiyi terk ettiklerini belirten bir imdat çağrısı yaptı. M/V Anna Meta yardım için gemiye müdahale etmiştir. Anna Meta denizcileri kurtardı ve onları güvenli bir yere taşıyor. Mürettebat, yangınların devam etmesi ve kontrol altına alınamaması nedeniyle gemiyi terk etmiştir. İran fırkateyni IRIN Jamaran, M/V Verbena'dan sekiz deniz mili uzaklıktaydı ve imdat çağrısına yanıt vermedi” denildi.

KAYNAK: DHA
Ramazan Yıldız Haber7.com - Haber Şefi
Haber 7 - Ramazan Yıldız

Editör Hakkında

1981 yılında Isparta'da doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Afyonkarahisar'da, lisansını İstanbul Bilgi Üniversitesi'nde, yüksek lisansını Bahçeşehir Üniversitesi'nde tamamladı. Üniversitenin ardından bir süre özel sektörde araştırmacı, daha sonra İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) farklı iştiraklerinde İngilizce öğretmeni, sosyolog ve idareci olarak çalıştı. İnternet haberciliğine ilk adımını 2015 yılında Türk Medya’da attı. 2020’de Haber7’de gece editörlüğüne başladı. Halen Haber7.com’da haber şefi olarak görev yapmaktadır.
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Skandallar bitmiyor! Canlı yayında 'Sokak savaşı' tehdidi
ABD Kongresinde tarihi utanç: Gazze kasabını ayakta alkışladılar