Netanyahu feshetti! Savaş kabinesi dağıldı

Son dakika: İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, savaş kabinesini feshetti. Yeni bir savaş kabinesi kurulmayacak.

GİRİŞ 17.06.2024 12:02 GÜNCELLEME 17.06.2024 13:16
Bu Habere 79 Yorum Yapılmış

İsrail medyası, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun, 7 Ekim saldırısı sonrası kurulan Savaş Kabinesi’ni feshettiğini ve yeni bir kabinenin kurulmayacağını duyurdu.Netanyahu’nun kararı Benny Gantz’ın kabineden istifa etmesinden 8 gün sonra geldi.

İsrail savaş kabinesi, 7 Ekim'de Hamas'la çatışmaların başlamasının ardından 11 Ekim 2023'te kurulmuştu.

İsrail basınına göre, Netanyahu, haftalık Bakanlar Kurulu toplantısı sonrasında açıklamalarda bulundu.

Netanyahu, Savaş Kabinesi üyelerini "kabinenin feshedildiği" yönünde bilgilendirdi.

'KABİNEYE İHTİYAÇ KALMADI'

Benny Gantz'ın mevcut Savaş Kabinesi'nden ayrılmasının ardından yeni bir kabine kurulmayacağını ifade eden Netanyahu, Savaş Kabinesi'nin Gantz'ın talebiyle kurulduğunu ve istifasından sonra da kabineye ihtiyaç kalmadığını söyledi.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ve muhalefetteki Benny Gantz, abluka altındaki Gazze Şeridi'ne 7 Ekim 2023'te başlatılan saldırılardan 4 gün sonra "acil durum hükümeti" ve bunun altında daraltılmış bir Savaş Kabinesi kurulması konusunda anlaşmıştı.

Savaş Kabinesi üyesi Gantz, 9 Haziran'da olağanüstü hâl hükümetinden istifa ettiğini duyurmuştu.

Gantz'ın ardından Savaş Kabinesi üyesi ve eski Genelkurmay Başkanı Gadi Eisenkot da Netanyahu başbakanlığındaki olağanüstü hâl hükümetinden istifa etmişti.

Mehmet Küçükkahveci . Haber7.com - Güncel/Siyaset Sorumlu Editörü
Haber 7 - Mehmet Küçükkahveci .

Editör Hakkında

Orta ve lise eğitimini Kayseri'de tamamladı. Üniversite öğrenimini İstanbul Üniversitesi Coğrafya bölümünde tamamladı. 2008 yılında Haber7.com'da gazetecilik mesleğine ilk adımını attı. 15 yıllık profesyonel editörlük kariyerinde tüm kategorilerde görev yaptı. Meslek hayatına Haber7.com'da 'Güncel/Siyaset Sorumlu Editörü' olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 79
 • Hasan Tekoğlu 1 ay önce Şikayet Et
  Filistinliler bu hale düşmemeliydi. abluka altına almak sizi her an yok ederiz. anlamına gelir. Ülkeler görmezlikten geldi . Müslüman ülkelerin ve özellikle Türkiye deki bütün marketlerde israil markalı kolalar, temizlik maddeleri, gıdalar satılmaktadır. Yüce halkımız iyi düşünsün.
  Cevapla
 • Hasan Tekoğlu 1 ay önce Şikayet Et
  Filistin katliamını ve soykırımını Amerika Birleşik Devletleri hükümeti parlementosu içerisindeki aşırı sağcı kişiler yapmaktadır. İsraili kullanmaktadırlar. İkibinaltıyüzelli bomba yüklü tır israile yıllar içerisinde ne için gönderildi. Bir başka boyut 11 Eylül saldırılarının öcü alınmaktadır. Başkan öyle ima etmişti. Diğer taraftan İsrail devletinin sınırları, nüfusun azaltılması.
  Cevapla
 • Vatandaş 1 ay önce Şikayet Et
  Dağılın beyler, bir zalim daha batıyor. Kendine tarihin çöplüğünde yer buldu
  Cevapla
 • Misafir 1 ay önce Şikayet Et
  Soyunuz kurusun
  Cevapla
 • Ahmed 1 ay önce Şikayet Et
  Allah tarafından tamamı lanetlenmiş olan 12 kabilenin 10 tanesi doğrudan iblise secde ettikleri için 10 kabile Hz.Süleyman tarafından ayrıca lanetlidir.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
"İstanbul'da en çok nereli yaşıyor?" İşte il il şaşırtan sonuçlar: Veriler güncellendi...
Sosyal medyadan çağrı yapılmıştı! Elon Musk duyurdu! Son dakika Gazze hamlesi