Azerbaycan'dan Fransa'ya Ermenistan tepkisi!

Azerbaycan Savunma Bakanlığı, Fransa’nın Ermenistan’a sattığı topçu sistemlerine tepki göstererek, “Fransa'nın Ermenistan'a ölümcül silahlar sağlaması Güney Kafkasya bölgesindeki provokatif faaliyetlerinin bir başka kanıtıdır” dedi.

Azerbaycan'dan Fransa'ya Ermenistan tepkisi!
Azerbaycan'dan Fransa'ya Ermenistan tepkisi!
GİRİŞ 18.06.2024 20:22 GÜNCELLEME 18.06.2024 20:22
Bu Habere 73 Yorum Yapılmış

Azerbaycan Savunma Bakanlığı, son dönemde Fransa’nın Ermenistan’ı ölümcül silahlar sağlamasına tepki gösterdi. Azerbaycan Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Fransa ile Ermenistan arasında "Caesar" topçu sistemlerinin satılmasına ilişkin imzalanan anlaşmaya değinilerek, “Fransa'nın Ermenistan'a ölümcül ve saldırı amaçlı topçu sistemleri ve diğer silahları sağlamasının Fransa'nın Güney Kafkasya bölgesindeki provokatif faaliyetlerinin bir başka kanıtıdır” denildi.

Açıklamada, Fransa Savunma Bakanlığı'ndan 2023’te Ermenistan'a tedarik edilen askeri ekipmanın savunma amaçlı olduğu yönündeki iddiasına da değinilerek, mevcut anlaşmanın Fransa'nın ikiyüzlülüğünü ortaya çıkardığı ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron yönetiminin, bölgedeki entrika politikalarıyla, Ermenistan ve Azerbaycan arasındaki normalleşmeyi ve kalıcı barışı engellediği belirtildi.

“ERMENİ LİDERLİĞİNİN İNTİKAM POLİTİKASINA DESTEK VERİLMESİ HEM SİYASİ SORUMSUZLUKTUR, HEM DE YENİ BİR SAVAŞA GİDEN YOLDUR”

Bölgedeki mevcut durumun Fransa tarafından tehlikeye atıldığını belirtilen açıklamada, “Fransa'nın Ermenistan'a ölümcül silahlar sağlaması Güney Kafkasya bölgesindeki provokatif faaliyetlerinin bir başka kanıtıdır. BM Güvenlik Konseyi daimi üyesi Fransa tarafından Ermenistan'ın yeniden silahlandırılması ve Ermeni liderliğinin intikam politikasına destek verilmesi hem siyasi sorumsuzluktur, hem de yeni bir savaşa giden yoldur” ifadeleri kullanıldı.

“FRANSA, SÖMÜRGECİLİĞE SON VERMEK YERİNE, AZERBAYCAN'A KARŞI KİRLİ BİR PROPAGANDA VE DEZENFORMASYON KAMPANYASI YÜRÜTÜYOR”

Açıklamada, sömürgeci bir imparatorluk olarak Fransa'nın, tarihte dünyanın çeşitli yerlerinde savaş ve çatışma alanları oluşturmak gibi olumsuz bir geçmişe sahip olduğu belirtilerek, “Yeni Kaledonya ve diğer denizaşırı sömürge topraklarında yaşanan süreçler, yerel halkların sömürüye maruz bırakılması, doğal kaynaklarının yağmalanması, ırkçı politikalar sonucunda bu bölgelerin demografik yapısının değiştirilmesi, protestoların kan ve silah gücüyle bastırılmasının Macron yönetiminin gerçek yüzünü gösteriyor. Fransa, sömürgeciliğe son vermek yerine, Azerbaycan'a karşı kirli bir propaganda ve dezenformasyon kampanyası yürütüyor. Güney Kafkasya bölgesindeki durumun ağırlaşmasının ve yeni bir savaş başlamasının sorumluluğu tamamen intikamcı bir politika izleyen Ermenistan liderliği ve Macron diktatörlüğüne ait olacağını belirtiyoruz” ifadelerine yer verildi.

KAYNAK: İHA
Emrah Konak Haber7.com - Editör
Haber 7 - Emrah Konak

Editör Hakkında

1992 yılında Erzurum'da doğdu. İlk ve orta öğrenimini Erzurum'da, lise öğrenimini Rize'de, lisans öğrenimi ise Atatürk Üniversitesi'nde tamamladı. Halihazırda Nevşehir Hacı Bektaş Üniversitesi'nde yüksek lisans öğrenimine devam ediyor. Meslek hayatına 2015 yılında başlayıp birçok haber sitesi ve televizyon kanalında farklı pozisyonlarda görev aldı. Şu an meslek hayatına haber7.com'da "Editör" olarak devam ediyor.
YORUMLAR 73
 • Demiryürek 3 hafta önce Şikayet Et
  Fransa'nın gönderdiği o silahları biz alırız, Ermenistan'la Fransa'nın arzu ettikleri yere konuşlandırırız, kafamızı bozmasınlar.
  Cevapla
 • Mustafa 3 hafta önce Şikayet Et
  Dertleri silah satmak derleri dunyayi atese vermek.insallah o silahlar kendilerine patlar.
  Cevapla
 • misafir16 3 hafta önce Şikayet Et
  BM güvenlik konseyinden çıkarılması için çalışılmalı
  Cevapla
 • Gurbet 3 hafta önce Şikayet Et
  Ermenistan dış güçlerin maşası içimizdeki CHPKK fetö gibi .makro'nun hedefi Ermenistanı kafkaslardan sildirmek Batı Devletleri Fransa Almanya İngiltere Avusturya bunlar katil devletler bunlar mazlumların haklarını gasp edip katleden devletler. Bu devletler bugün İsrail'de Filistin'e karşı savaşıyorlar
  Cevapla
 • Dedem 3 hafta önce Şikayet Et
  Korsikalilarla bağımsızlıklarını destek toplantıları yapalım.silah ve iha lar sağlayalım
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
15 Temmuz gazisi Ayanoğlu: Şehadeti bir milimle kaçırdım!
Antalya'da 57 oğlağı parçalayan 3 Rottweiler cinsi köpek için karar verildi