Almanya İstihbaratı, ülkede kaç PKK'lı olduğunu açıkladı

Almanya'da Anayasayı Koruma Teşkilatı'nın 2023 yılı durum raporunda, ülkede aşırı sağcıların ve terör örgütü PKK üyelerinin sayısında artış görüldüğü bildirildi. Almanya'daki PKK'lı sayısının 15 bine çıktığı açıklandı.

GİRİŞ 19.06.2024 07:06 GÜNCELLEME 20.06.2024 17:05
Bu Habere 76 Yorum Yapılmış

Almanya İçişleri Bakanı Nancy Faeser ve Anayasayı Koruma Teşkilatı (BfV) Başkanı Thomas Haldenwang tarafından başkent Berlin'de ortak basın toplantısıyla kamuoyuna açıklanan 2023 raporunda, aşırı sağcı grupların göç ve uluslararası çatışma korkularını kullanarak destek tabanlarını genişlettikleri vurgulandı.

Thomas Haldenwang, ülkede 2022 yılında 38 bin 800 aşırı sağcı tespit edildiğini belirterek, "Almanya'daki potansiyel aşırı sağcı sayısı geçen yıl bir önceki yıla göre yüzde 4,6 artışla 40 bin 600'e yükseldi. Şiddet yanlısı olarak sınıflandırılanların sayısı ise yüzde 3,6 artışla 14 bin 500'e yükseldi." dedi.

ARTAN PKK'LI SAYISI

Haldenwang, terör örgütü PKK'yı uzun yıllardır gözlemlediklerini ve örgüt mensubu sayısında da artış gördüklerine işaret ederek, "Geçen yıl 14 bin 500 olan sayı şu anda 15 bine ulaşmış durumda." diye konuştu.

"PKK, Almanya'yı daha çok bir dinlenme ve geri çekilme yeri olarak görüyor." ifadelerini kullanan Haldenwang, terör örgütünün her yıl takipçilerinden milyonlarca euro topladığına dikkati çekti.

İçişleri Bakanı Nancy Faeser de terör örgütü PKK'ya 1993 yılında faaliyet yasağı konduğunu ve 2002 yılından bu yana da terör örgütü listesinde yer aldığını hatırlattı.

"PKK EN GÜÇLÜ YABANCI AŞIRILIKÇI ÖRGÜT"

Açıklanan raporda, PKK'nın Almanya'da en geniş üyeye sahip ve "en güçlü yabancı aşırılıkçı örgüt" olarak kabul edildiği vurgulandı.

Rapora göre, PKK tarafından işlenen suçlar 2022'de 262 olarak tespit edilirken 2023'te bu sayı yüzde 9,2 artışla 286'ya çıktı. Bunların 22'sinin şiddet içerikli suç, 99'unun da propaganda olduğu belirtildi.

Almanya'da terör örgütü PKK'nın sözde bağış kampanyalarıyla 16 ila 17 milyon euro arasında para topladığı, bunun da 2022'deki gibi aynı seviyede olduğu kaydedildi. Bu paranın sözde bağışçılardan nakit olarak toplandığı belirtildi. Toplanan paraların örgüt idaresinde ve Avrupa'da propaganda amaçlı kullanıldığına işaret edildi.

PKK'nın Avrupa'da büyük ölçüde şiddetten uzak bir görüntü sergilemeye çalışırken Türkiye'de terör saldırılarına devam ettiği vurgulandı. 2013 Haziran ayından bu yana 300'den fazla kişinin Almanya'dan terör örgütü PKK'ya katılmak üzere ayrıldığı ve gidenlerden 41'nin öldüğü, 160'nın da tekrar geri döndüğü ifade edildi.

Raporda şiddetin PKK ideolojisi için stratejik bir unsur olmaya devam ettiği belirtildi.

KAYNAK: AA
Erkan Talu Haber7.com - Dış Haberler Editörü
Haber 7 - Erkan Talu

Editör Hakkında

Elazığ'da doğan Erkan Talu; ilk, orta ve lise öğrenimini Ayvalık'ta tamamladı. Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, "Sanat Tarihi" bölümünden mezun oldu. Üniversite yıllarında gazetecilik üzerine çok sayıda eğitim alıp okumalar yaptı. Habercilik kariyerine "muhabir" olarak Kanal 7'de başladı. Kanal 7'de hem iç hem de dış basını takip eden ekipte yer alarak "Ana Haber"e bültenler hazırladı. Kanal 7'de çalıştığı dönemde, Ülke TV için haberin yanı sıra VTR, DSF ve program içerikleri üretti. 2017 ortasında Haber7'ye geçti. Kariyerini, "Haber7 Dış Haberler Editörü" olarak devam ettiriyor.
YORUMLAR 76
 • ATTİLA 3 hafta önce Şikayet Et
  15000'ini de Almanya besliyordur..
  Cevapla
 • Mesut 3 hafta önce Şikayet Et
  Almanlar yiyecek ekmeğe muhtaçken osmanlidan aldiklari yeniçeri kiyafetlerini giyerek fransizlardan mahsullerini kurtarmis ve yine osmanli sayesinde ingiltere firansa savasinda arada kalip yok olacakken sayemizde hayatta kalmis nankör bir millettir.
  Cevapla
 • İbrahim 3 hafta önce Şikayet Et
  Bu vatansızları , bu soysuzları sakın ülkemize kabul etmeyin, kimliği olanın vatandaşlığını iptal edin.
  Cevapla
 • Sizce 3 hafta önce Şikayet Et
  Almanlar kulanmadigini saklamaz gaz odalarinda halederler
  Cevapla
 • Hasan 3 hafta önce Şikayet Et
  Ne 15 bini. Cok rahat 300 bin var. Almanya genelinde esnafların yüzde 90 nı bunların elinde
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
İzmir'de elektrik faciası: Akıma kapılıp hayatlarını kaybettiler!
Anlaşma sağlanmıştı! Suudi Arabistan basınından Fenerbahçe'yi yıkan haber