Putin ile Kuzey Kore lideri Kim, Pyongyang'da görüştü

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Kuzey Kore lideri Kim Jong-Un'un, Pyongyang'da bir araya geldiği bildirildi.

GİRİŞ 19.06.2024 11:47 GÜNCELLEME 19.06.2024 14:21
Bu Habere 73 Yorum Yapılmış

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Kuzey Kore lideri Kim Jong-Un'un, Pyongyang'da bir araya geldiği bildirildi.

Kremlin Sarayı'ndan yapılan açıklamaya göre, Kuzey Kore'yi ziyaret eden Putin ile Kim'in görüşmesi başkentte düzenlenen törenle başladı. Görüşme, iki ülkenin bakan ve yetkililerinin katılımıyla genişletilmiş formatta devam etti.

Görüşmenin basına açık kısmında konuşan Putin, Rusya ile Kuzey Kore arasındaki ilişkilere değinerek, "Rusya ve Kuzey Kore, yıllardır sağlam dostluk ve iyi komşuluk ilişkileri ile birbirine bağlı. Ülkelerimiz arasındaki etkileşim eşitlik ve birbirimizin çıkarlarına karşılıklı saygı ilkelerine dayanıyor." dedi.

"KUZEY KORE'NİN DESTEĞİNE ÖNEM VERİYORUZ"

Putin, "Ukrayna meselesi dahil olmak üzere Rus politikasına yönelik tutarlı ve değişmez desteğinize değer veriyoruz. Burada, ABD ve müttefiklerinin Rusya'ya yıllardır dayatmaya çalıştığı hegemonik ve yayılmacılık politikasına karşı mücadelemizi kastediyorum." diye konuştu.

SALDIRI DURUMUNDA KARŞILIKLI YARDIM ANLAŞMASI

Putin ayrıca iki ülke arasında imzalanan anlaşmada saldırı durumunda "karşılıklı yardım" maddesinin de yer aldığını söyledi.

İki ülke arasındaki ilişkileri genişletecek bir belge hazırlandığını aktaran Putin, Kim ile görüşmenin verimli geçmesi temennisinde bulundu.

Putin, Kuzey Kore lideri Kim'i Moskova'ya davet etti.

"RUSYA İLE BAĞLARIMIZI GÜÇLENDİRMEYİ HEDEFLİYORUZ"

Kuzey Kore lideri Kim Jong-Un da Putin ile görüşmesinin önemine işaret ederek, "Ülkelerimiz arasındaki ilişkiler, en yüksek gelişim dönemine girdi ve stratejik öneme sahip. Ülkelerimiz arasındaki ilişkiler, geçen yüzyılda Kore-Sovyet ilişkileri dönemiyle bile kıyaslanamayacak kadar yüksek refah dönemine girdi." bilgisini paylaştı.

Rusya'nın dış politikasına destek verdiklerini dile getiren Kim, "Kuzey Kore hükümeti, güçlü Rusya Federasyonu'nun dünyada stratejik istikrar ve dengenin korunmasındaki önemli misyonunu ve rolünü takdirle karşılıyor, Rus hükümeti, ordusu ve halkını, ülkenin egemenliğinin, güvenlik çıkarlarının ve toprak bütünlüğünün korunması amacıyla Ukrayna'da özel askeri operasyonu uygulamasında destekliyoruz." ifadesini kullandı.

Dünyadaki durumun değişken olduğunu ve gittikçe zorlaştığını belirten Kim, "Bu durumda Rusya ile Rusya yönetimi ile stratejik bağımızı daha da güçlendirmeyi hedefliyoruz. Ayrıca Rusya'nın siyasetini tümüyle koşulsuz destekleyeceğiz." sözlerini sarf etti.

BLİNKEN'DEN TEPKİ

 ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, İran ve Kuzey Kore gibi ülkelerin Rusya'ya verdiği desteği kesmek için ellerinden geleni yapmaya devam edeceklerini vurguladı.
ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile Washington'da gerçekleştirdiği görüşme sonrası basın toplantısı için kamera karşısına geçti.

Blinken, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Kuzey Kore ziyaretinin ve Ukrayna'daki savaşta Rusya'ya verilen desteğin sorulması üzerine, "Rusya'nın Ukrayna'ya karşı başlattığı saldırganlık savaşını sürdürmek için ihtiyacı olanı sağlayabilecek ülkelerle ilişkilerini umutsuzca geliştirmeye ve güçlendirmeye çalıştığını gördük. Kuzey Kore, Rusya'ya Ukrayna'da kullanılmak üzere önemli miktarda mühimmat sağlıyor. İran, sivillere ve sivil altyapıya karşı kullanılan insansız hava araçları da dahil olmak üzere (Rusya'ya) silahlar sağlıyor. Silah sağlama konusunda değil, Rusya'nın savunma sanayii üssünü ayakta tutması ve kendisine daha fazla tank, mühimmat, füze üretmesi için ihtiyaç duyduğu şeyleri sağlama konusunda Çin ile ilgili derin endişelerimiz var. Bunlar endişe duyulan ülkeler" ifadelerini kullandı.

KAYNAK: AA
Zeynep Gül Haber7.com - Editör
Haber 7 - Zeynep Gül

Editör Hakkında

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun oldu. İstanbul Ticaret Üniversitesi’nde Medya ve İletişim Sistemleri bölümünde yüksek lisans yaptı. Meslek hayatına Yeni Şafak’ta başladı. 10 yıl gündem ve dış haberler editörlüğü yaptı. Halen Marmara Üniversitesi Radyo, Sinema ve Televizyon bölümünde doktora öğrenimi görmektedir. Ocak 2023'ten bu yana Haber7.com'da ‘Dış Haberler Editörü’ olarak görev yapmaktadır.
YORUMLAR 73
 • HIDIR BUDUR 1 ay önce Şikayet Et
  Türki Cumhuriyetler, Rusya ve Arap devletleri "DOLARLA ALIŞVERİŞİ BIRAKSIN" ..ABD karşılıksız bastığı paralarla dolarını "tuvalet kağıdı olarak " kullansın ...
  Cevapla
 • Köksal baba 1 ay önce Şikayet Et
  Bizde Amerika ve batinin tutumundan dolayi coooook cok cok endise duyuyoruzzzzz.
  Cevapla
 • Malatyalı 1 ay önce Şikayet Et
  Biz Natodan çıkıp Rüsyayla ABD ve AB katillerini yol vermeliyiz bize yutturdukaları laikliktende kurtuluruz
  Cevapla
 • Misafir 1 ay önce Şikayet Et
  Amerika'ya karşı Türkiye her zaman Putin'in yanında yer almalı.
  Cevapla
 • Misafir 1 ay önce Şikayet Et
  bizde abd ve İsrail'den endişe duyuyoruz. katil köpekler
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
ABD Kongresinin alkışladığı Netanyahu ABD halkına hakaret etti: Ahmaklar!
2023 yılında zirveye oturdular! İşte popüler kız ve erkek bebek isimleri...