Tacikistan'da başörtüsü tamamen yasaklandı

Daha önce kamu kurumlarında ve okullarda başörtüsü takılmasını yasaklayan Tacikistan'da, başörtüsü tamamen yasaklandı. Başörtüsünün giyilmesi, ithal edilmesi, satılması ve reklamıyla ilgili yasakları ihlal edenlere para cezası verilecek.

GİRİŞ 21.06.2024 13:35 GÜNCELLEME 21.06.2024 14:27
Bu Habere 1185 Yorum Yapılmış

Tacikistan Parlamentosu, başörtüsü takılmasını yasaklayan düzenlemeyi onayladı. Parlamentonun alt kanadı olan Temsilciler Meclisi'nden iki hafta önce geçen düzenleme, önceki gün (19 Haziran) parlamentonun üst kanadı olan Milli Meclis'ten de onay aldı.

BAŞÖRTÜSÜNE DAİR HER ŞEY YASAKLANDI

20 yıldır Tacikistan'ın cumhurbaşkanlığını yapan İmamali Rahman'ın da yeni yasayı onaylamasıyla, "ülke kültürüne ait olmayan yabancı giysi" olarak tanımlanan başörtüsünün giyilmesi, ithal edilmesi, satılması ve reklamı yasaklandı.

AĞIR PARA CEZALARI GETİRİLDİ

Yasayı ihlal eden vatandaşlar 7 bin 920 Tacikistan Somoni'si (yaklaşık 25 bin TL) ceza ödeyecek. Eğer yasayı hükümet yetkilileri ihlal ederse ceza 54 bin Somoni'ye (167 bin lira), dini otoriteler ihlal ederse 57 bin 600 Somoni'ye (178 bin lira) çıkacak.

GAYRİRESMİ YASAK RESMİLEŞMİŞ OLDU

Tacikistan'da başörtüsü uzun süredir gayriresmi bir şekilde yasaktı. Daha önce kamu kurumlarında başörtüsü takmanın yasaklandığı Tacikistan'da, 2007 yılında da kız öğrencilerle ilgili hem başörtüsünün hem de mini etek giymenin yasaklandığı bir düzenleme uygulamaya konmuştu. Bu yasayla birlikte başörtüsü yasağı resmileşmiş oldu.

ERKEKLERİN DE SAKAL UZATMASI GAYRİRESMİ OLARAK YASAK

Tacikistan'da, erkeklerin sakal uzatması da gayriresmi olarak yasak. Son on yılda binlerce erkek, polis tarafından zorla tıraş ettirildi. İlerleyen dönemde, erkeklerin sakal uzatması da yasaklanabilir.

TACİKİSTAN CUMHURBAŞKANI'NIN BAŞÖRTÜSÜNE BAKIŞ AÇISI

Tacikistan Cumhurbaşkanı İmamali Rahman, 2017 yılında yaptığı bir konuşmada "kadınların kullandığı başörtüsü ve siyah giysilerin Tacik geleneklerine uygun olmadığını ve uzun sakal bırakmanın dinle ilişkisinin bulunmadığını" söylemişti. "Allah'ı kalp ile sevin." diyen Rahman, Müslümanlara "takvalarını dış görüntü ile göstermeyi durdurmalarını" tavsiye etmişti.

KAYNAK: HABER7
Erkan Talu Haber7.com - Dış Haberler Editörü
Haber 7 - Erkan Talu

Editör Hakkında

Elazığ'da doğan Erkan Talu; ilk, orta ve lise öğrenimini Ayvalık'ta tamamladı. Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, "Sanat Tarihi" bölümünden mezun oldu. Üniversite yıllarında gazetecilik üzerine çok sayıda eğitim alıp okumalar yaptı. Habercilik kariyerine "muhabir" olarak Kanal 7'de başladı. Kanal 7'de hem iç hem de dış basını takip eden ekipte yer alarak "Ana Haber"e bültenler hazırladı. Kanal 7'de çalıştığı dönemde, Ülke TV için haberin yanı sıra VTR, DSF ve program içerikleri üretti. 2017 ortasında Haber7'ye geçti. Kariyerini, "Haber7 Dış Haberler Editörü" olarak devam ettiriyor.
YORUMLAR 1185
 • Brics istemiyoruz! 3 hafta önce Şikayet Et
  Birde içimizdeki çok bilmişler Çin=BRiCS kölesi Turan olmayı hayal ediyorlar hepiniz Çinleşeceksimiz yani Dinsizleşeceksiniz Youtube "China will control the muslim world" arayın izleyin Çin islam dünyasına kontrolü geçirme derdinde BRiCS Çinin Truva Atı Dinsiz Etiksiz Din Düşmanı Ateist Çinin tezgahı!
  Cevapla
 • Brics e H 3 hafta önce Şikayet Et
  Birde içimizdeki çok bilmişler Çin=BRiCS kölesi Turan olmayı hayal ediyorlar hepiniz Çinleşeceksimiz yani dinsizleşeceksiniz Youtube "China will control the muslim world" arayın izleyin Çin islam dünyasına kontrolü geçirme derdinde BRiCS Çinin Truva Atı Dinsiz Etiksiz Ateist Çinin tezgahı!
  Cevapla
 • Mustafa Albayrak 3 hafta önce Şikayet Et
  Bu nasıl imam Hem de adı Ali Rahman Artık hak ile batıl ayrılmıştır.
  Cevapla
 • KARA MURAT 3 hafta önce Şikayet Et
  YOOOOOOOK YAHUDİ VE HRİSTİYANLARIN KIYAFETİNE DOKUNMAZLAR.ÇÜNKÜ ONLARIN HER ZAMAN VE HER YERDE ÖZGÜRLÜKLERİ DEVAM EDER.DERTLERİ MÜSLÜMANLARLA.....Lanet OLSUN BÖYLE ÖRÜMCEK KAFALI ZİHNİYETLERE......
  Cevapla
 • oku yorum 3 hafta önce Şikayet Et
  Zalimler için yaşasın cehennem
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
CHP yönetimindeki Antalya'da suya yüzde 446 zam
Tarihi karar sonrası Türkiye'den son dakika İsrail duyurusu!