Suudi Arabistan acı haberi duyurdu! Vefat edenlerin sayısı 1301'e yükseldi

Suudi Arabistan, hac ibadetini yerine getirmek üzere kutsal topraklara gelen hacı adaylarından 1301 kişinin vefat ettiğini açıkladı.

GİRİŞ 24.06.2024 01:56 GÜNCELLEME 24.06.2024 10:47
Bu Habere 16 Yorum Yapılmış

Suudi Arabistan resmi ajansı SPA'nın haberine göre, Sağlık Bakanı Fahd Abdurrahman el-Celacel, El-İhbariyye kanalına yaptığı açıklamada, kutsal topraklarda bu yıl hac ibadetini yerini getirmek üzere bulunan kişilerin sağlık durumlarıyla ilgili bilgi verdi.

Suudi Arabistan acı haberi duyurdu! Vefat edenlerin sayısı 1301'e yükseldi

HAC İBADETİ SIRASINDA 1301 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

Bu yıl bölgede "aşırı sıcak havanın" görüldüğünü belirten Celacel, hac ibadetini yapmak üzere kutsal topraklarda bulunan çok sayıda kişinin bundan etkilendiğini belirtti.

Vefat eden kişilerin sayısının 1301'e çıktığını ve bunların yüzde 83'ünün hac ibadeti için izninin olmadığını açıklayan Suudi Bakan, hac ibadeti sırasında sağlık durumu olumsuz etkilenen kişilerin bir kısmının halen tedavilerinin devam ettiğini aktardı.

AŞIRI SICAKLAR VE KRONİK HASTALIKLAR ETKİLİ OLDU

Celacel, vefat eden kişilerin "güneş ışığı altında uzun mesafeler yürümeleri, ilerlemiş yaşta olmaları ve kronik rahatsızlıkları" sebebiyle sağlık durumlarının olumsuz etkilendiğini kaydetti.

Suudi Arabistan acı haberi duyurdu! Vefat edenlerin sayısı 1301'e yükseldi

Kutsal topraklarda hac vazifesini yerine getirmek üzere Suudi Arabistan'a gelen 1 milyon 300 binden fazla kişiye sağlık hizmeti sundukları bilgisini veren Celacel, vefat edenlere rahmet ve taziye dileklerini iletti.

Muhammet Arif Güreli Haber7.com - Editör
Haber 7 - Muhammet Arif Güreli

Editör Hakkında

1999 yılında İstanbul'un Ümraniye ilçesinde doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini İstanbul'da tamamladı. 2022 yılında Üsküdar Üniversitesi Medya ve İletişim Bölümünden dereceyle mezun oldu. İnternet Haberciliğine ilk olarak üniversite sıralarındayken kurduğu internet haber sitesiyle başladı. Kurduğu sitede, 1 yıl kadar sağlık, spor ve kültür kategorilerinde röportaj, özel haber ve analiz yazıları yazdı. Staj eğitimini ise Haber7.com'da tamamladı. Mezun olduğu 2022 yılından bugüne dek Haber7.com ailesinde başlıca gündem, siyaset, dünya, ekonomi kategorileri olmak üzere birçok özel haber, grafik ve video hazırladı. Hala Haber7.com ailesinde Gündem Editörü olarak çalışmalarına devam etmektedir.
YORUMLAR 16
 • Misafir 4 hafta önce Şikayet Et
  İyi de babam 56 yaşında yazıldı bu hıl 69 yaşında çıktı ve gitti buna duzenleme gelmeli 10 yıldan fazla beklenir mi
  Cevapla
 • arapoğlu 4 hafta önce Şikayet Et
  52 yaşında olarak ben 6 yıl önce umreye gittim 47 derece sıcaktan dayanadım benden daha yaşlı olan hacılar nasıl dayanır devletimiz kanun çıkarsın 60 yaşdan sonra hac vazifesi olarak yaşaklansın umre norma gidibilirler
  Cevapla
 • Mazlum 4 hafta önce Şikayet Et
  Bana göre sayı çok çok daha fazla; tepki gelmesin diye tam sayıyı saklıyorlar.
  Cevapla
 • Abdurrahim 4 hafta önce Şikayet Et
  acilen hac organizasyonun Türkiyeye verilmesi gerekiyor bu miras bizim
  Cevapla
 • Reisin Askeri 4 hafta önce Şikayet Et
  Ne mutlu, kutsal topraklarda sehit oldular.simdi cennette zevk ü sefa ediyorlar.Allah imanli müslümanlarin hepsine böyle güzel ölüm versin.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Kapalı dükkandan aldıkları bayrakların ücretini bıraktı
Türkiye'den İsrail'e sert tepki: 'Terör örgütü' ilan etme çabaları kabul edilemez