70 yıl sonra gelen itiraf! Şok edici gerçekleri tek tek anlattı

Eski bir Japon asker, Çin-Japon Savaşı ve II. Dünya Savaşı sırasında İmparatorluk Ordusu tarafından Mançurya halkına uygulanan biyolojik ve kimyasal silah geliştirmekle görevli savaş birimi 731 hakkında şok edici gerçekleri anlattı.

GİRİŞ 24.06.2024 08:53 GÜNCELLEME 24.06.2024 09:04
Bu Habere 58 Yorum Yapılmış

Japon İmparatorluk Ordusu tarafından gizlilik yemini ettirilen Hideo Shimizu, kötü şöhretli 731. birimde gördüğü dehşeti 70 yıl sonra anlattı.

93 yaşındaki Shimizu, İkinci Dünya Savaşı sırasında o zamanlar Japon işgali altındaki Mançurya'da bulunan Harbin şehrine 14 yaşındayken askeri öğrenci olarak gönderildi.

Orada, hamile kadınlar ve küçük çocuklar da dahil olmak üzere savaş esirleri üzerinde yapılan insan deneyler gibi tarihin en kötü vahşetlerinden bazılarında yer almak üzere yetiştirildi.

Japon tarihinin en çarpıcı ve dehşet verici savaş suçlarından sorumlu olan bu birimde, çoğunluğu Çinli siviller olmak üzere Rus, İngiliz ve Amerikan savaş esirlerinden oluşan 3 binden fazla insan kobay olarak kullanıldı.

BİLDİKLERİNİ ANLATTI

70 yıl sonra sessizliğini bozan Shimizu, canlı canlı parçalara ayrılan, veba ile enfekte edilen ve işkence laboratuvarlarında soğuk ısırığı tedavileri için kullanılan esirler hakkındaki bildiklerini anlattı.

Kendisi ve ailesi için rahat bir hayat kuran emekli mimar Shimizu, karanlık geçmişini gömmeye çalışmış, yaşadıklarını en yakın akrabalarına bile anlatmamıştı.

2015 yılında eşiyle birlikte ziyaret ettiği bir savaş müzesinde eski hayatına dair anıları yeniden canlanan adam, kendini bina hakkında bildiği her şeyi karısına anlatırken buldu ve kendisin de biyolojik savaş biriminin bir üyesi olduğunu itiraf etti.

Birim 731, biyolojik savaş, silah yetenekleri ve insan vücudunun sınırları konusunda araştırma yapmak için 1936 yılında Çin'in kuzeydoğusundaki günümüz Harbin'de inşa edildi.

HİÇBİR ŞEY BİLMİYORDUM

Mart 1945'in sonunda, savaşın sona ermesinden sadece birkaç ay önce, deneme süresindeki teknisyen olarak birliğe katılan adam, yakın zamanda verdiği bir röportajda, "Ordunun ne olduğu ya da özellikle ne yaptığı hakkında hiçbir şey bilmiyordum" dedi.

Shimizu, bir fabrikaya gönderildiğini düşündüğünü söyledi. Ancak köyünden beş çocukla birlikte 731. Birim'in laboratuarlarında çalışmaya başlamak üzere Çin'e giden bir trene bindirildi.

Temmuz 1945'te  insan vücudu parçaları içeren, bazıları bir yetişkin boyunda olan kavanozlarla dolu olan numune odasına götürüldüğü günü şimdi bile kâbuslarında gördüğünü söylüyor.

Hayatında ilk kez o zaman ceset gördüğünü söyleyen Shimiz gözyaşlarını tutmadığını, "Beni oraya götürme sebepleri, 'kütük' dedikleri cesetleri görünce vereceğim tepkiyi ölçmekti" diye konuştu.

"Bana ne yaptıracaklar?" diye düşündüğünü söyleyen adam kısa süre sonra diseksiyon* eğitimi aldığını fark etti.

1945'te savaşın sona ermesi ve Japonya'nın teslim olmasıyla birlikte bu işkenceler son buldu.

Shimizu Japonya'ya döndükten sonra cinayet kampında gördükleri ve duydukları hakkında hiç konuşmadı.

Yıllar sonra, torunlarının fotoğraflarını görüp gelecek neslin iyiliği için sessizliğini bozması gerektiğini anladığında tüm bildiklerini ve şahit olduklarını anlattı.

*Diseksiyon, herhangi bir organizmanın içinden parça alınması için dışının yarılması işlemi.

KAYNAK: NTV
Mehmet Küçükkahveci . Haber7.com - Güncel/Siyaset Sorumlu Editörü
Haber 7 - Mehmet Küçükkahveci .

Editör Hakkında

Orta ve lise eğitimini Kayseri'de tamamladı. Üniversite öğrenimini İstanbul Üniversitesi Coğrafya bölümünde tamamladı. 2008 yılında Haber7.com'da gazetecilik mesleğine ilk adımını attı. 15 yıllık profesyonel editörlük kariyerinde tüm kategorilerde görev yaptı. Meslek hayatına Haber7.com'da 'Güncel/Siyaset Sorumlu Editörü' olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 58
 • Ahlâk 3 hafta önce Şikayet Et
  Arkadaş Allah beni affetsin. Bazen kendi kendime diyordum ki Allah neden Cehennem'de insanlara bu kadar azap ediyor.(HAŞA) Bir türlü aklım almıyordu. Şimdi bu ve benzeri vahşileri gördükçe, duydukça Allah'ım sen her şeyi en iyi bilensin, diyorum. Allah bizi bu zalimlere özendirmesin, onlardan uzak etsin. İnanan ve salih amel işleyen kullarından eylesin.
  Cevapla
 • Çin Medeniyeti? 3 hafta önce Şikayet Et
  Biz ve bütün dünya Çinden şok oluyoruz=Dinsiz etiksiz Çinin 21 yüzyılın işlediği insan hakları şuçlarını okuyunca! Google"Baş Tanık: Doğu Türkistanlı Bir Kadının Çin’in Toplama Kamplarından Kaçışı" Sayragul Sauytbay! Cami Kilise yıkan budist manastır yıkan kutsal kitap değitiren ateistler! Birde içimizdeki Çok bilmişler Çin=BRiCS üyesi Çin kuklasî kölesi olmak için hayal ediyorlar!
  Cevapla
 • Çin Medeniyeti? 3 hafta önce Şikayet Et
  Biz ve bütün dünya şoke oluyoruz! Dinsiz etiksiz ateist Çinin 21 yüzyılın işlediği insan hakları şuçlarını okuyunca! Google"Baş Tanık: Doğu Türkistanlı Bir Kadının Çin’in Toplama Kamplarından Kaçışı" Sayragul Sauytbay! Cami kilise yıkan budist manastır yıkan kutsal kitap değitiren ateistler! Birde içinizdeki Çok bilmişler Çin=BRiCS üyesi Çin kuklasî kölesi olmak için hayal ediyorlar!
  Cevapla
 • misafir 3 hafta önce Şikayet Et
  japonya atom bombasını atan abd ile iş tutuyor, atom bombası ters etki yapmış galiba, celladına aşık olmak dedikleri bu olsa gerek
  Cevapla
 • Mahmut 3 hafta önce Şikayet Et
  Bu japonlar o donemlerde cok azmislardi ve atom bombasi onlari birazcik akillandirdi. Daha cogunu hak etmislerdi
  Cevapla
 • Han 3 hafta önce Şikayet Et
  Peki Kızılderililerin soyunu kurutan ABD ...o büyük payı elinde bulunduran siyonist Einstein sayesinde inşa edilen nükleer bombalı zaferi haketmişlermiydi sence ???
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Şehitler rahmet ve minnetle anıldı: 90 bin camide sela okundu!
ABD ordusu Suriye'deki üssüne takviye gönderdi