SON DAKİKA: Wikileaks Kurucusu Assange serbest! ABD ile anlaştı

Wikileaks Kurucusu Julian Assange, ABD ile yaptığı anlaşma sonrasında 5 yıldır tutulduğu hapishaneden serbest bırakıldı. Assange ülkesi Avustralya'ya dönecek.

GİRİŞ 25.06.2024 07:03 GÜNCELLEME 25.06.2024 09:45
Bu Habere 15 Yorum Yapılmış

Yapılan anlaşma kapsamında, Assange casusluk suçlamasını kabul edecek ve ülkesine dönecek.

ÜLKESİ AVUSTRALYA'YA DÖNECEK

CNN Türk ABD Temsilcisi Yunus Paksoy "Yapılan anlaşmaya göre Assange salıverildi. Kefaletle serbest bırakıldı. Assange çarşamba günü bir duruşmaya çıkacak. ABD adalet bakanlığı ile yaptığı anlaşmaya göre suçlamaları kabul edecek ve yattığı hapis atmayacak. Aslında 62 ay hapis yatması gerekiyor. Ancak İngiltere'de yattığı ay sayısı 62 ay olduğu için yerine sayılacak, hapis yatmayacak. Pazartesi günü İngiltere'deki hapishaneden çıktı ve çarşamba günü de ülkesi Avustralya'ya dönecek" dedi.

Wikileaks'ten yapılan açıklamada her gün 23 saat tecrit altında tutulduğu 6 metrekarelik hücresinde 5 yılı aşkın süre geçirdi. Wikiliks hükümetlerin yolsuzluklarını, insan hakları ihlallerini ve güçlülerin eylemlerini kamuoyuna paylaştı. Assange, halkın bilgi edinme hakkını savunduğu için ağır bedeller ödedi denildi.

NELER SIZDIRILMIŞTI

Wikileaks'in yayınladığı en önemli belgeler arasında, ABD güçlerini Bağdat'ta helikopterle 11 sivilin ölümüne neden olduğu görüntüleri yayınlamıştı. Burada 2 gazeteci de ölmüştü. Burada infiale neden olan görüntülerin ABD güçlerinin sivillerin üzerine acımadan ateş açmasıydı. Bir diğer yayınlanan belgelerde CIA ve Suudi Arabistan'ın ortaklaşa El Kaide'yi kurduğunu yayınlamıştı.

ÖzgürBayrak Haber7.com - Editor
Haber 7 - ÖzgürBayrak

Editör Hakkında

Ankara'da doğan Özgür Bayrak, ilk, orta ve lise öğrenimini İstanbul'da tamamladı. Erciyes Üniversitesi İletişim Fakültesi "Gazetecilik" bölümünden mezun oldu. Üniversite döneminde çeşitli yerel gazetelerde muhabir ve editör olarak görev aldı. Star.com'da internet editörü olarak stajını tamamladıktan sonra Medya Takip Merkezi'nde 3 yıl boyunca Gündem, Siyaset, Spor, Ekonomi kategorilerinde haber ve SEO içerikleriyle birlikte galeri ve video hazırladı. 2019'un Şubat ayından bu yana ise Haber7.com'da Gündem Editörü olarak habercilik kariyerine devam etmektedir.
YORUMLAR 15
 • TurcoBEY 3 hafta önce Şikayet Et
  Kontrollü sızıntı bitti, daha büyük gerçekler örtbas edildi!..
  Cevapla
 • Okur 3 hafta önce Şikayet Et
  Demek ki neymiş haklı da olsan beyaz da olsan demokrasi insan hakları adına yapıyormuş gibi de yapsan abd derinlerini ve kural ve kanunlarını kabul etmek zorundasın kabul etmezsen 2 mlik hücrede kendi guantamonu yaşarsın.asıl komiği bu işten en karlı gogle ve bitcoinciler çıktı.ukranya turuncu devrimini ve savaşı da sızdırsa insanlık adına birileri
  Cevapla
 • Misafir 3 hafta önce Şikayet Et
  demek ki neymiş, Suudi Amerika, Suudi yöneticilerle Amerika'nın yıllardır birlikte İslam'a nasıl zarar verdi herkes tarafından görüldü
  Cevapla
 • Efe 69 3 hafta önce Şikayet Et
  İnşa'Allah Dönüşü Daha Muhteşem Olur;
  Cevapla
 • Nizamettin GÖK 3 hafta önce Şikayet Et
  ABD güçlerini Bağdat'ta helikopterle 11 sivilin ölümüne neden olduğu görüntüleri yayınlamıştı. CIA ve Suudi Arabistan'ın ortaklaşa El Kaide'yi kurduğunu yayınlamıştı. Bu gazetecilik başarısıdır. Cezalandırıldı. Gerçekten dünyada adalet olsaydı bu yapılanlar cezalandırılır bu adam hapsedilmezdi. Dünyanın vicdanı Türklere İhtiyaç var. Kan ve gözyaşı olmasın diye
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
İşte mama lobisi bunu savunuyor! Başıboş sokak köpeği çocuğa dehşeti yaşattı
Tarihin en büyük kesintisi! Kabus gibi olay Dünya geneline işte böyle yansıdı...