ABD'den terör örgütü PKK'nın aleyhine rapor

Suriye'de, ABD'nin eğitip silahlandırdığı ve "SDG" adını kullanan terör örgütü PKK/YPG'nin, çocukları zorla silahlı kadrosuna katmaya devam ettiği, yine ABD'nin raporuyla belgelendi.

GİRİŞ 25.06.2024 07:39 GÜNCELLEME 25.06.2024 09:42
Bu Habere 27 Yorum Yapılmış

2024 İnsan Kaçakçılığı raporu, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken'ın katılımıyla düzenlenen programda açıklandı.

Raporda, Suriye hükümet güçleri, rejim yanlısı milisler ve "devlet dışı silahlı" gruplar, PKK/YPG terör örgütünün uzantıları da dahil olmak üzere, erkek ve kız çocuklarını çatışmalarda kullanmakla suçlandı.

TERÖR ÖRGÜTÜ PKK, HALEN ÇOCUKLARI KULLANIYOR

Ayrıca raporda, ABD'nin eğitip silahlandırdığı ve bölgede müttefik olarak kabul ettiği, "SDG" adı altında faaliyet gösteren PKK/YPG'nin, çocukları silah altına almayı ve istismarı sonlandırma konusunda Birleşmiş Milletler kararlarına uymayı taahhüt ettiği belirtildi. Ancak, bölgede faaliyet gösteren uluslararası bir kuruluşun 2022 ve 2023 yıllarında örgüte bağlı silahlı grupların hala çocukları silah altına almaya devam ettiğini bildirdiği vurgulandı.

PKK'YI DESTEKLEYEN ABD, KENDİ RAPORUYLA ÇOCUK İSTİSMARINI BELGELEDİ

Böylelikle ABD Dışişleri Bakanlığı, Suriye'de Amerika tarafından desteklenen terör örgütü PKK/YPG'nin, çocukları silah altına aldığını kendi raporuyla belgelemiş oldu.

Terör örgütü PKK'nın sözde gençlik yapılanması "Devrimci Gençlik Hareketi"nin, Suriye'nin kuzeydoğusundaki "eğitim kursları" adı altında sahte duyurular yaparak çocukları hileleyle ve zorla silah altına almaya ve radikal gençlik yapılanmalarına katmaya devam ettiğine dikkati çekilen raporda, bu çocuklara daha sonra Irak'taki Kandil Dağı'nda silahlı eğitim verildiği kaydedildi.

Raporda, "Suriye'de çocukların savaş ve destek görevleri için silah altına alınması veya kullanılması yaygın olmaya devam ediyor." ifadesine yer verildi.

PKK/YPG, SURİYE'DE 2023'TE 231 ÇOCUĞU ZORLA KADROSUNA KATTI

Birleşmiş Milletlerin (BM) 20 Haziran'da açıkladığı, 2023'e ilişkin "Çocuklar ve Silahlı Çatışmalar" raporunda, Suriye'de "SDG" adını kullanan terör örgütü PKK/YPG ve bağlı yapılanmaların 231 çocuğu zorla silahlı kadrosuna kattığı belirtilmişti.

PKK/YPG ve diğer yapılanmalarının, 2023'te 8 çocuğu öldürdüğü ya da sakat bıraktığı ifade edilen raporda, teröristlerin 31 okul ve hastaneyi silahlı faaliyetleri için dönüştürdüğü anlatılmıştı.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, rapordaki değerlendirmesinde,

"Suriye'de çocuklara karşı yapılan ağır ihlal sayısı endişe verici. Uluslararası insancıl hukuka ve uluslararası insan hakları hukukuna uyulması, tüm çocukların koşulsuz ve derhal serbest bırakılması, okul ve hastanelere saldırıların durması ve bu binaların askeri amaçlarla kullanılmaması gerek."

ifadelerini kullanmıştı.

 

ÖzgürBayrak Haber7.com - Editor
Haber 7 - ÖzgürBayrak

Editör Hakkında

Ankara'da doğan Özgür Bayrak, ilk, orta ve lise öğrenimini İstanbul'da tamamladı. Erciyes Üniversitesi İletişim Fakültesi "Gazetecilik" bölümünden mezun oldu. Üniversite döneminde çeşitli yerel gazetelerde muhabir ve editör olarak görev aldı. Star.com'da internet editörü olarak stajını tamamladıktan sonra Medya Takip Merkezi'nde 3 yıl boyunca Gündem, Siyaset, Spor, Ekonomi kategorilerinde haber ve SEO içerikleriyle birlikte galeri ve video hazırladı. 2019'un Şubat ayından bu yana ise Haber7.com'da Gündem Editörü olarak habercilik kariyerine devam etmektedir.
YORUMLAR 27
 • deli 4 hafta önce Şikayet Et
  REİS ACİL süriye ve ırak kendi sınırlarını koruyana dek. fırat ve dicleden 1 litre su aşağı akıtılmasın. acil
  Cevapla
 • Yusuf 4 hafta önce Şikayet Et
  Sanki daha önce bilmiyorlardı. Çakma marka Keleş leri çocuk olsun olmasın veren ABD değil mi . İki yüzlü katiller.
  Cevapla
 • Hakan TAŞÇI 4 hafta önce Şikayet Et
  Ailelerinden zorla koparılan çocuklarİnsa lığın barın neferi olması gereken çocuklar insanlığın ve insanların düşmanı .İsrailin büyük devlet hayali için kullanılıyor.Buna destek veren Abd ve AB Devletleri ve ter ör devleti İsrail.
  Cevapla
 • ismet 4 hafta önce Şikayet Et
  abd neden uyarılmıyo çeksinler gitsinler ordan pkk yıda beslemesinler
  Cevapla
 • HIDIR BUDUR 4 hafta önce Şikayet Et
  Bırakalım böyle tırışkadan raporları. Şapkamızı masaya koyalım. 1nci Körfez Savaşı ve sonrası İncirlik destekli " Irak Kuzeyinde ", Suriye krizi sonrası da "Suriye PYD bölgesini" gözlerimizin önünde inşa ettiler.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Biden'dan çekilme kararı sonrası ilk açıklama! 'Çalışmaya devam edeceğim'
Bakan Yerlikaya: Rusya'da bombalı saldırı düzenleyen terörist Bodrum'da yakalandı