Hakan Fidan'ın ardından bir uyarı da Beyaz Saray'dan: 'Bölgesel savaşa dönebilir'

Bakan Fidan'ın "3. Dünya Savaşı riski var" açıklamaları sıcaklığını korurken ABD'den Hizbullah'ın Lübnan'dan İsrail'e yönelik artırdığı saldırılarla ilgili açıklama yapıldı.

Hakan Fidan'ın ardından bir uyarı da Beyaz Saray'dan: 'Bölgesel savaşa dönebilir'
Hakan Fidan'ın ardından bir uyarı da Beyaz Saray'dan: 'Bölgesel savaşa dönebilir'
GİRİŞ 25.06.2024 18:29 GÜNCELLEME 25.06.2024 19:06
Bu Habere 75 Yorum Yapılmış

İsrail askerleri ile Hizbullah arasındaki çatışmaların şiddetlenmesi sonrası ABD'den kritik bir açıklama geldi. Washington yönetimi, Hizbullah'ın Lübnan üzerinden artırdığı saldırılardan endişeli olduklarını belirterek durumun bölgesel bir savaş çıkarabileceği uyarısında bulundu.

"BÖLGESELE SAVAŞA DÖNÜŞEBİLİR"

Hizbullah ile İsrail arasındaki savaşın bölgesel bir savaşa dönüşme riskine işaret eden ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, konuyla ilgili diplomatik çözümü önemsediklerini vurguladı.

Hizbullah'ın Lübnan'dan artırdığı saldırılar nedeniyle endişeli olduklarını belirten Austin, yaptığı açıklamada ''Lübnan-İsrail sınırının her iki yakasındaki gerilimi durdurmak için diplomatik çözüme önem veriyoruz. İsrail ile Hizbullah arasındaki bir savaş kolaylıkla bölgesel bir savaşa dönüşebilir.'' ifadelerini kullandı.

BAKAN FİDAN 3. DÜNYA SAVAŞI RİSKİNE İŞARET ETMİŞTİ

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, İsrail'in Gazze'deki katliamları ve Rusya-Ukrayna savaşının 3. Dünya Savaşı'na yol açabileceğini belirterek, "Dünya bu senaryoyu ciddiye almalı, böyle bir risk var." demişti.

NE OLMUŞTU?

7 Ekim'deki Hamas'ın askeri kanadı Kassam Tugayları'nın saldırılarına karşılık verme bahanesiyle İsrail'in soykırıma varan bombardımanlarında Gazze'de 38 bine yakın Filistinli can vermişti.

İsrail'in saldırılarına karşılık olarak Lübnan'da faaliyet gösteren Hizbullah da harekete geçmişti. Son günlerde Lübnan sınırı üzerinden saldırılar şiddetlenirken İran destekli silahlı grup, İsrail'e yönelik saldırılarının durmasını, Gazze'ye bombardımanın sonlandırılması şartına bağlıyor.

 

Ahmet Aydemir Haber7.com - Editör
Haber 7 - Ahmet Aydemir

Editör Hakkında

İstanbul'da dünyaya geldi. İlk ve orta öğrenimini Büyükçekmece'de tamamladı. İstanbul Üniversitesi, 'Gazetecilik’ bölümünden mezun oldu. Gazeteciliğe ilk adımını 2014'te attı. Profesyonel meslek hayatında SEO içerik ve muhabirlik de dahil olmak üzere gündem, dünya, ekonomi ve spor kategorilerinde birçok haber hazırladı. Ahmet Aydemir, meslek hayatını Haber7.com'da aktif olarak sürdürüyor.
YORUMLAR 75
 • Kamil 3 hafta önce Şikayet Et
  Ya öyle mi olur , Amerika ? İsrail'in Fırat ve Nil arasındaki toprakları işgaline tam destek vereceksiniz değil mi ?
  Cevapla
 • Misafir 3 hafta önce Şikayet Et
  Hizbullah ve abd aynı itler
  Cevapla
 • Kızılelma 3 hafta önce Şikayet Et
  Desenize vakit geliyor . Haydi Bismillah. Allahu Ekber.
  Cevapla
 • sami 3 hafta önce Şikayet Et
  abd barıştan yana tüm silahlı gayretlerini gösteriyor....nankör dünyalılar anlamıyor işte
  Cevapla
 • EBU BEKİR 3 hafta önce Şikayet Et
  Savaşı kim çıkarıyor bre Lanetliler,sizin işiniz değil mi bu dünyada sadece fitne fesat çıkartmak ve kan dökmek.Bu dünya size kalsa cehennemin dibine gideceksiniz..
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
CHP yönetimindeki Antalya'da suya yüzde 446 zam
Küresel yazılım sorunu nedeniyle oluşan hava trafiği yoğunluğu kaydedildi