İsrail Filistinli gazetecinin gözünü çıkardı!

İsrail, yaklaşık 10 ay önce gözaltına aldığı Filistinli gazeteci Muaz Amarne'yi serbest bıraktı. Amarne, 2019'da İsrail askerlerinin ateşiyle tek gözünü kaybetmiş ve yapay göz taktırmıştı.

İsrail Filistinli gazetecinin gözünü çıkardı!
İsrail Filistinli gazetecinin gözünü çıkardı!
GİRİŞ 10.07.2024 02:35 GÜNCELLEME 10.07.2024 02:35
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

İsrail, yaklaşık 10 ay önce gözaltına aldığı Filistinli gazeteci Muaz Amarne'yi serbest bıraktı.

Serbest bırakılan gazetecinin amcasının oğlu Esid Amarne yaptığı açıklamada, İsrail makamlarının, herhangi bir suçlama olmaksızın 16 Ekim'de gözaltına aldığı 36 yaşındaki Filistinli gazeteci Muaz Amarne'yi, işgal altındaki Batı Şeria'nın El Halil kenti yakınındaki Ez-Zahiriyye kontrol noktasında serbest bıraktığını söyledi.

Muaz'ın 9 aydan fazla süredir herhangi bir suçlama olmaksızın cezaevinde tutulduğunu ifade eden Amarne, gazetecinin sağlık durumunun kötü olduğunu ve hastaneye kaldırıldığını belirtti.

Amarne, "Muaz, cezaevindeki tutukluluk şartları nedeniyle çeşitli cilt hastalıklarına yakalandığından şüphe ettiğini söyleyerek kendisine sarılmamamızı istedi." dedi.

Muaz Amarne, gözü 2019 yılında İsrail tarafından vurulduğu için yapay göz taktırmıştı. Amarne'nin serbest bırakıldığında İsrail güçlerinin gözünü çıkardığı dikkat çekti.

Amarne işkenceye maruz kaldı

Filistin Esirler Cemiyeti tarafından Aralık 2023'te yapılan açıklamada, gazeteci Amarne'nin İsrail hapishanesinde zor şartlar altında olduğu ve işkenceye maruz kaldığı belirtilmişti.

Açıklamada, Amarne'nin, "tüm Filistinli esirler gibi hapishanede maruz kaldığı çeşitli taciz ve işkenceler sebebiyle sağ gözünde görme bozukluğu yaşadığı", hapishane yönetiminin hatta gözlüğünü kullanmasına dahi izin vermediği kaydedilmişti.

Filistinli gazeteci Amarne'nin şeker hastası olduğu, hapishane yönetiminin tutukluları aç bırakma ve soğuk ortamlarda tutmak gibi uygulamalarının yaygın olduğuna işaret edilen açıklamada, Amarne'nin bu uygulamalardan aşırı şekilde olumsuz etkilendiği vurgulanmıştı.

İsrail, "idari tutukluluk" adını verdiği uygulamayla Filistinlileri istihbarata dayalı olarak 1 ila 6 ay alıkoyabiliyor. Tutuklunun, "İsrail'in güvenliği için tehlike teşkil ettiğine" karar verilmesi halinde askeri hakim, suç isnadında bile bulunmadan tutukluluk süresini 5 yıla kadar uzatabiliyor.

 

 

KAYNAK: AA
Muhammet Binici Haber7.com - Gece Editörü
Haber 7 - Muhammet Binici

Editör Hakkında

İstanbul Şişli'de doğan Muhammet Binici, Anadolu Üniversitesi Radyo Televizyon Programcılığı ve Spor Yönetimi bölümlerini bitirdi. Eğitimine, İstanbul Üniversitesi Halkla İlişkiler bölümünde devam etmektedir. Gazeteciliğe 2012 yılında yerel haber siteleri ve yerel gazetelerde başladı. Gündem, Magazin alanlarında editör-muhabirlik yaptı. 2016 yılında Yeni Akit Gazetesi'nde bir yıl muhabirlik yaptıktan sonra, 2020 Eylül itibariyle Haber7'de 'Gündem Editörü' olarak görevine devam etmektedir.
YORUMLAR 2
  • Abdullah 3 gün önce Şikayet Et
    Böyle hain, gaddar, zalim, insafsız alçak bir sözüm ona devletle başta Türkiye olmak üzere diğer tüm Müslüman devletler nasıl ilişki kurup alışveriş yapıyor hafızam almıyor vicdanım kabul etmiyor.
    Cevapla
  • Adem 3 gün önce Şikayet Et
    Bu itlere kim dur diyecek
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Gabar'da sürpriz petrol gelişmesi! Bakan Bayraktar duyurdu!
Sadece 'bir uydu' değil! Artık uzayda tam bağımsız bir Türkiye var...