Macron'dan flaş seçim kararı: Kazanan yok, mevcut hükümet devam edecek

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, yeni bir başbakan atamayacağını ve mevcut hükümetin görevine devam edeceğini açıkladı.

GİRİŞ 11.07.2024 03:23 GÜNCELLEME 11.07.2024 03:23
Bu Habere 26 Yorum Yapılmış

Fransa'da 7 Temmuz'da düzenlenen erken genel seçimlerin ikinci turunda hiçbir parti veya ittifakın Meclis'te mutlak çoğunluğa ulaşamaması yüzünden Fransa'da yeni hükümetin kurulması gerçekleşmedi.

Macron'dan flaş seçim kararı: Kazanan yok, mevcut hükümet devam edecek

SEÇİMİN GALİBİ SOLCULAR HÜKÜMETİ KURMAK İÇİN ONAY BEKLİYOR

Seçimin galibi solcu ittifakı Yeni Halk Cephesi, ortak başbakan adayı konusunda görüşmelere devam ederken, iktidar kanadından farklı isimler merkez sağ ve solcuları da kapsayacak şekilde bir hükümet kurulmasını istiyor.

Yeni hükümetin ne zaman kurulacağı merak konusuyken, Macron'un seçim sonuçlarına yönelik Fransız halkına yazdığı mektup yerel basında yayınlandı.

Fransa'da sol ittifaktan Filistin kararı! 'Kazanırsak' deyip duyurmuşlardıFransa'da sol ittifaktan Filistin kararı! 'Kazanırsak' deyip duyurmuşlardı

MACRON: SEÇİMLERDE KAZANAN OLMADI

Macron Meclis'te istikrarlı ve çoğulcu bir çoğunluk oluşturmaya çağırdı

Mektupta, seçimlere katılımın yüksek olmasından duyduğu memnuniyeti dile getiren Macron, "Öncelikle ülkede bir demokratik ifade ihtiyacı var. Öte yandan, aşırı sağ ilk turda yaklaşık 11 milyon oyla başı çekse de hükümete gelmesine net bir şekilde karşı çıktınız." ifadelerini kullandı.

Macron'dan flaş seçim kararı: Kazanan yok, mevcut hükümet devam edecek

Macron, seçimlerde kazanan olmadığını vurgulayarak, "Herhangi bir siyasi güç tek başına yeterli çoğunluğa ulaşamıyor ve bu seçimlerden oluşan blok ve koalisyonların hepsi azınlıkta kaldı." değerlendirmesinde bulundu.

'MEVCUT HÜKÜMET GÖREVLERİNİ SÜRDÜRECEK'

Sadece cumhuriyet yanlısı siyasi oluşumların mutlak çoğunluğu temsil ettiğini belirten Macron, söz konusu siyasi oluşumları Meclis'te istikrarlı ve çoğulcu bir çoğunluk oluşturmaya çağırdı.

Macron, bu çoğunluğun Fransa'nın önemli prensipleri etrafında şekillenmesi, cumhuriyet değerlerini benimsemesi ve seçimde vatandaşların ifade ettiği endişeleri çözmesi gerektiğini vurguladı.

Söz konusu çoğunluğun resmi kurumların istikrarını sağlamasını isteyen Macron, sözlerine şöyle devam etti:

"Bu prensipler doğrultusunda başbakanın atanmasına karar vereceğim. Siyasi oluşumların, sükunet içinde ve saygı çerçevesinde bu uzlaşmaya varması için biraz zaman tanımak gerekiyor. O zamana kadar, mevcut hükümet görevlerini sürdürecek ve cumhuriyet geleneğine uygun olarak genel işleri yürütecek."

Fransa'da 2022'de düzenlenen genel seçimlerde, Macron kanadı Mecliste elindeki salt çoğunluğunu kaybetmişti.

Macron kanadı belirli yasaları ve reformları Meclis'ten geçirebilmek için farklı partilerle üstü kapalı işbirliğine gitmişti.

Hükümet ayrıca, tartışmalı emeklilik reformunda olduğu gibi birçok kez anayasal yetkisini kullanarak yasaları Meclis'te oylama yapılmadan geçirmişti.

Muhammet Arif Güreli Haber7.com - Editör
Haber 7 - Muhammet Arif Güreli

Editör Hakkında

1999 yılında İstanbul'un Ümraniye ilçesinde doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini İstanbul'da tamamladı. 2022 yılında Üsküdar Üniversitesi Medya ve İletişim Bölümünden dereceyle mezun oldu. İnternet Haberciliğine ilk olarak üniversite sıralarındayken kurduğu internet haber sitesiyle başladı. Kurduğu sitede, 1 yıl kadar sağlık, spor ve kültür kategorilerinde röportaj, özel haber ve analiz yazıları yazdı. Staj eğitimini ise Haber7.com'da tamamladı. Mezun olduğu 2022 yılından bugüne dek Haber7.com ailesinde başlıca gündem, siyaset, dünya, ekonomi kategorileri olmak üzere birçok özel haber, grafik ve video hazırladı. Hala Haber7.com ailesinde Gündem Editörü olarak çalışmalarına devam etmektedir.
YORUMLAR 26
 • Misafir 4 gün önce Şikayet Et
  Apv Avrupa baharı ne zaman başlıyor sen onu söyle. Yeter artık başlasın
  Cevapla
 • KOVBOY 4 gün önce Şikayet Et
  Macronun açıklamasını tersten anlamayın. Seçimde tek başına kazanan parti yok diyor. Yani koalisyon olmak zorunda. 2015 Haziran Türkiye seçimlerinde tek başına kazan parti olmadığı gibi Fransa da da kazanan yok. 2015 de 3. parti olan MHP ye başbakanlık teklif edildiği gibi Fransada da az oy alana Hükümet kurma yetkisi verilebilir.
  Cevapla
 • bosver 4 gün önce Şikayet Et
  neler duyuyoruz hani demokratik bir ülke degilmiydi bunlar ne oldu diktatörlük yapıyorlar
  Cevapla
 • Misafir 4 gün önce Şikayet Et
  Şimdi, SİZ Mİ medenisiz.
  Cevapla
 • yılmaz 4 gün önce Şikayet Et
  Fransa çok ciddi karışır suikastlar dönemi başlar, adalet hak hukuk bitmiş demektir
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Trump'ın "gizli belgeleri saklamakla" suçlandığı federal dava reddedildi
Rekor üstüne rekor kırılıyor! Kapıkule Sınır Kapısı'nda gurbetçi akını