Yazım yanlışı geminin sonu oldu! 7 bin 400 araç ile battı

Son seferine çıkan Golden Ray gemisi, sıfır km araçlarını bekleyen müşterileri hayal kırıklığına uğrattı ve gemi alabora oldu. Batan geminin alabora olmasının sebebi olarak 'yazım yanlışı yapılması' durumu ortaya çıktı.

GİRİŞ 12.07.2024 08:31 GÜNCELLEME 12.07.2024 12:38
Bu Habere 35 Yorum Yapılmış

Son seferine çıktığından habersiz olan Golden Ray gemisinin, herhangi bir kazası veya hasarı yoktu. 7 bin 400 araçla alabora olan gemi, sayıların yanlış yazılması nedeniyle 2 defa yangın geçirdi. 

Milliyet'in haberinde yer alan bilgilere göre, en büyük gemi kazalarından biri 2012’deki Costa Concordia Faciası olmuştu. 32 kişinin hayatını kaybettiği kazada ise 7 kişi hiç bulunamazken, bu kazadan 7 yıl sonra, kimsenin hayatını kaybetmediği bir başka kaza yaşandı. Okyanus ötesine nakliyat yapan Golden Ray gemisi 7 bin 400 araç kapasitesiyle çıktığı son yolculuğunda alabora oldu. Tıpkı Costa Concordia gibi yan yatan Golden Ray gemisi yanmaya başladığında ise yapılacak tek şey 23 kişilik mürettebatı kurtarmaktı.

GOLDEN RAY’DA YAŞANANLAR

Golden Ray gemisi, 19 Ağustos 2019 günü son yolculuğuna çıktı ve sonraki 2 hafta boyunca gemiye çeşitli limanlardan lüks araçlar yüklendi. Veracruz, Altamira ve Freeport o limanlar arasındaydı. Oradan sonra 6 Eylül’de Jacksonville'e ve kazadan 1 gün önce, 8 Eylül’de Brunswick'e ilerledi. Burada bazı araçlar boşaltıldı ve yeni araçlar yüklendi. Geminin bundan sonraki rotası Baltimore, Wilmington, Beyrut, Cidde, Sohar, Jebel Ali, Dammam ve Kuveyt yönüne planlanmıştı. Ancak her an yaşanması mümkün olsa da kimse tarafından beklenmeyen bir şey yaşandı. Gemi bir anda alabora oldu ve büyük bir kısmı suya gömülmeye başladı.

23 kişilik mürettebatın hayatını tehlikeye atan bu olay, milyonlarca dolarlık zarara yol açtı. Golden Ray, içinde sıfır kilometre araçlar bulunan bir gemiydi ancak gemi alabora olduktan sonra araçlar tamamen hurdaya dönmüştü. Gemi alabora olduktan bir süre sonra yanmaya başladı fakat bu durumun arkasında herhangi bir hasar veya kaza bulunmuyordu. Edinilen bilgilere göre gemi, herhangi bir şeyle çarpışmadı ve önemli bir gövde hasarı almadı.

YAZIM YANLIŞI ALABORAYA NEDEN OLDU

Milliyet'in haberine göre dev gemi, 200 metre uzunluğunda ve 71 ton ağırlığındaydı ve bir dakika içinde 60 derecelik bir açıyla yan yattı. Geminin sağa dönüşü sırasında hızla sola yatan gemi, 90 derecelik bir açıyla durdu. Kaptan Jonathan Tennant, geminin limandan çıkarılması sırasında her şeyin normal göründüğünü belirttiği bir kamuoyu duruşmasında konuşmuştu. Geminin ilk mühendisi Junyong Kim de geminin yana yatmasına kadar herhangi bir olağandışı durum olmadığını ifade etti.

Daha sonra yapılan incelemede, kaza yaklaşık 2 saat önce gemideki iki su geçirmez kapının açık bırakıldığı keşfedildi. Golden Ray’ın 1 dakika içinde yaşadığı talihsizlik sırasında, yana yatmayı engellemek için pruva pervanesi ve geri motor emirleri verildi. Geminin kaptanı daha önce, ayrılışını hazırlamak için güverte 5'teki liman tarafındaki pilot kapısının 01.08'de açılmasını emretmişti. Ancak su, açık pilot kapısından gemiye girmeye başladı, makine ve dümen takımı odalarını su bastı. Römorkörler gemiyi derin kanaldan ittikçe, gemi liman tarafına oturdu. Birleşik Devletler Sahil Güvenlik (USCG) müdahale botu Sahil Güvenlik İstasyonu Brunswick’ten, suya indirildi ve botlar sırasıyla 02.05 ve 03.00’te Golden Ray’a ulaştı.

Gemideki 23 mürettebatın tamamı ve bir Amerikalı kaptan hayatta kaldı. Hayatta kalmayı başaranlar arasında olay sırasında geminin makine dairesinde bulunan üç mühendis de vardı. Kaptan ve 23 mürettebattan 19'u ilk gece ilk müdahale ekipleri tarafından kurtarıldı. O gece kurtarılan son kişi 06.45 geminin başmühendisi oldu. 04.30’da ilk müdahale ekipleri, geminin içindeki araçları yakan yangın nedeniyle sancak tarafından çıkan duman ve alevleri fark etti. Zehirli duman ve ısı, yangın kendi kendine sönene kadar kurtarma operasyonlarına engel oldu. 24 saat süren yangının ardından kayıp olan kalan dört mürettebat üyesi de kurtarıldı.

YAZIM HATASI FARK EDİLMEDİ

Yaşananların tek bir sebebi yolculuğun başında mürettebatın her şeyin yolunda olduğuna karar vermesi oldu. Kimsenin denge sistemine yanlış veriler girilerek yazım hatası yapıldığı fark etmemişti. Yani Golden Ray gemisi günlerce tesadüfen sorunsuz ilerlemişti.

8 Eylül 2019’da alabora olan geminin okyanustan çıkarılması ise 2 sene sürdü ve 5 Eylül 2021’de çalışmalar tamamlandı.

KAYNAK: MİLLİYET
Elif Sena Demiroğlu Haber7.com - Asistan Editör
Haber 7 - Elif Sena Demiroğlu

Editör Hakkında

1997 yılında İstanbul’da doğdu. Üsküdar Üniversitesi Yeni Medya ve Gazetecilik bölümünden 2020 yılında yüksek onur öğrencisi olarak mezun oldu. Üniversite döneminde 30. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Aydın Doğan Genç İletişimciler Yarışmasında 3.’lük ödülü almaya hak kazandı. Üsküdar Üniversitesinde Medya ve Kültürel Çalışmalar alanında yüksek lisans eğitimine devam etti. İş hayatına haber editörü olarak başladı ve ardından kurumsal iletişim uzmanı olarak çalıştı. Türkiye Gençlik STK’ları Platformu’nda 3 yıla yakın kurumsal iletişim uzmanı olarak deneyim yaparken bir yandan Gençlik Liderliği Eğitim Programı'nda proje koordinatör yardımcısı olarak görev aldı. Sunucu olarak yer aldığı Balkan Sözlüğü programı TRT Türk’te dönemsel olarak yayınlandı. Sivil toplum kuruluşları ile gençlik çalışmalarında gönüllülük faaliyetlerinde bulunmaya ve amatör fotoğrafçılık yapmaya devam ederken meslek hayatına Haber 7’de “Asistan Editör” olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 35
 • Dede 3 gün önce Şikayet Et
  Çevre kirliliğini nedeceğiz denize ne kadar çöp atık olduysa
  Cevapla
 • Leyla 3 gün önce Şikayet Et
  Satilmayan arabalari batirmislar sigortadan para almak icin
  Cevapla
 • hayati 3 gün önce Şikayet Et
  gemideki yazım hatası haber7 ye bulaşmış :D
  Cevapla
 • Mert 3 gün önce Şikayet Et
  70 bin ton dan aşağı grlmez o gemi yazım yanlış
  Cevapla
 • Zalım Dede 3 gün önce Şikayet Et
  Sıfır araçları limanda indir ve kaçır, yerine eskilerini doldur, gemiyi batır yak. Gelsin paralar
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Zelenskiy'den Trump açıklaması: Bundan korkmuyorum
Musk'tan Trump'a saldırı açıklaması: Artık üretmenin zamanı geldi