BM Skandalı: Kongo Bosna'ya döndü

Kongo'da, BM Barış Gücü üssü yakınındaki Ruandalı ve Kongolu militanlar 200 kadın ve bir grup erkek çocuğunu dört gün alıkoyarak tecavüz etti. BM yetkililerinin savunması, "mağdurlar bize haber vermedi" oldu

BM Skandalı: Kongo Bosna'ya döndü
BM Skandalı: Kongo Bosna'ya döndü
GİRİŞ 26.08.2010 06:06 GÜNCELLEME 26.08.2010 06:06
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

Kongo'nun doğusunda, BM Barış Gücü üssü yakınındaki bir bölgede Ruandalı ve Kongolu militanların yaklaşık 200 kadın ve bir grup erkek çocuğunu dört gün alıkoyarak tecavüz etmesiyle ilgili olarak BM yetkilisi, ''Mağdur olanların BM Barış Gücü (MONUSCO) devriyesine haber vermediğini'' söyledi.

Kongo'daki yeni BM özel temsilcisi Roger Meece, New York'taki BM binasındaki gazetecilere video konferans yöntemiyle yaptığı açıklamada, olaydan sonraki günlerde bölgedeki MONUSCO devriyelerinin mağdur köylülerin bulunduğu Luvungi köyüne iki kez gittiğini, ancak köylülerin olayla ilgili herhangi bir bilgi vermediğini söyledi.

Kongo'da iletişimin her zaman sorun olduğunu belirten Meece, MONUSCO devriyelerinin olayı geç öğrenmeleri konusunda söyleyeceklerinin tahmini olmaktan öteye gitmeyeceğini kaydetti. Meece, bu çerçevede mağdur köylülerin MONUSCO'ya haber vermemelerinin militanlarca cezalandırılmaktan korkmaları veya olaydan duydukları utanç nedeniyle olabileceğini söyledi.

Bölgedeki BM Barış Gücü'nün devriye görevini daha etkin yapmasının sağlanması konusunun incelendiğini ve halkla diyalog düzeyinin artırılması için yerel yetkililerle görüşmeler yapılacağını belirten Meece, BM üssündeki personel sayısının 80, sorumlu olduğu alanın ise 300 kilometrekare olduğun da kaydetti.

Öte yandan BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun da Barış Gücü operasyonlarıyla ilgili yardımcısı Atul Khare ile sorunlu bölgelerde cinsel şiddet konusuyla ilgili özel temsilcisi Margot Wallstrom'u olayla ilgili çalışmalara yardımcı olmak üzere Kongo'ya gönderdi.

Ban, ayrıca ''Güvenlik Konseyi'nin Kongo'daki olay ve BM Barış Gücü'nün görevli olduğu diğer bölgelerde sivillerin korunması konusunda daha fazla neler yapılabileceğinin ciddi olarak kararlaştırılması'' çağrısında bulundu.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 2
  • tuncay tezel 11 yıl önce Şikayet Et
    KONGOYU KURTARMAK TÜRKİYENİN BOYNUNUN BORCUDUR. Dünya mutlaka yeni bir Osmanlıyı derhal kurmalı, terör, kargaşa ve böyle adi fiil işleyenlerin cayacağı bir birlik, Türk ve İslam alemlerini bir araya getirmiş şanlı Türkiyemin kuracağı bir birlik kurulmalıdır. Turan kurulmalı, Mhp sosyalizme değil yeniden turan fikrine kaymalıdır. Mhp Türkiyenin sigortasıdır. Bahçeli yönetimi Mhpyi turan ülküsünden, Ergenekon karanlıklarına sokmuştur. Bu yapı hem ülkeye hem de dünyaya zarardır.
    Cevapla
  • furkan demir 11 yıl önce Şikayet Et
    Bm ler dalaveresi.... Kongo mongo bosna falan filan... Her hangi bir müslüman ülkeye saldırı yapacaksa abd ancak onun yanında yer almasını bilirler....
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Almanya'daki sözde camide LGBT rezaleti
HDP Kongresi'nde bebek katili Öcalan lehine sloganlar atıldı