Dünya dershanelerinden Türkiye'ye destek

Dünyanın çeşitli ülkelerinin özel dershane temsilcileri 6-7 Temmuz'da Selanik'te toplandı. Türkiye'den de TÖDER yöneticilerinin katıldığı toplantıda Türkiye'de dershanelerin kapatılması girişimine tepki olarak ortak bir basın bildirisi yayınlandı.

Dünya dershanelerinden Türkiye'ye destek
Dünya dershanelerinden Türkiye'ye destek
GİRİŞ 12.07.2013 14:02 GÜNCELLEME 12.07.2013 14:02

Bildiride "Dünyanın bütün ülkelerinde öğrencilere okul dışı destek kurumları bulunmaktadır. Bu kurumlar öğrencilerin eğitimi ve öğretimi konusunda önemli katkılar sağlamaktadır. İngiltere, ABD, Malezya, Fransa ve Almanya gibi bazı ülkelerde hükümetler özel dershaneleri destekler. Okullara, dershanelere ya da ailelere doğrudan fon aktarımı yapar. Türkiye de dünyadaki bu yönelime karşı bir tutum içine girmemelidir. Daha önce dünyada dershaneleri tamamen kaldırmaya yönelik çalışmaların işe yaramadığı da görülmüştür. Dünya Dershane Birlikleri olarak Türk hükümetinin bu kararını gözden geçirmesi gerektiği kanısındayız. Türkiye'deki dershanelerin işleyiş bakımından da eğitim sistemi için çok yararlı olduğu açıktır." denildi.

Basın bildirisine Avustralya'dan Dünya Dershaneler Birliği (GTA) sözcüsü Mohan Dhall, Yunanistan'dan Avrupa Dershaneler Birliği (ENES) Başkanı George Hagitegas, İngiltere Eğitmenler Birliği Başkanı James Croft, Almanya Dershaneler Birliği (VNN) Başkanı Cornelia Sussieck, Malezya ve Endonezya Eğitim Dernekleri Sözcüsü Arjun Trivedi, Hindistan Özel Eğitmenler Birliği (ITA) Sözcüsü Jairah Battacharya ve Güney Kıbrıs Dershaneler Birliği (SIFK) Başkanı George Gabriel imza attı.

Basın açıklamasına toplantıya katılamayan Kore, Hong Kong, Kanada, Vietnam ve Yeni Zelanda'dan da destek geldi.

 

YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Markette, 37 ürünün 21'inde fiyatlar düştü
Bakan Dönmez duyurdu: Dünya tarihine geçen bir keşif