Yüzbinlerce üniversite öğrencisine müjde

Vakıf üniversitesinde okuyan bir öğrenci kaldığı dersler için ödediği parayı yargı kararıyla geri aldı.

Yüzbinlerce üniversite öğrencisine müjde
Yüzbinlerce üniversite öğrencisine müjde
GİRİŞ 04.09.2014 10:46 GÜNCELLEME 04.09.2014 10:49
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış


Başarısız oldukları dersleri tekrar okurken ikinci bir ödeme yapan öğrencilerin bu paraları geri alabilmesinin önü açıldı. Üstelik bu paraları 10 yıllık geriye dönük almak da mümkün. İstanbul'daki bir vakıf üniversitesinde okuyan öğrenci İstanbul 4. Tüketici Mahkemesi'ne kaldığı derslere ilişkin ödediği ek ücretler için dava açtı. Davadan çıkan karar, okulun aldığı ücreti geri ödemesi yönünde oldu. Fakat vakıf üniversitesi karara itiraz ederek davayı temyize taşıdı. Ancak açılan davayı değerlendiren Yargıtay 3. Hukuk Dairesi, emsal teşkil edecek kararında öğrencilerin vakıf üniversitelerine ödemiş olduğu başarısız kaldığı derslere ilişkin ek ücretlerin üniversite açısından sebepsiz zenginleşme teşkil edeceğine hükmetti.

YENİ KANUNA GÖRE ZAMANAŞIMI 10 YIL

Mahkeme öğrenciden alınan paranın faiziyle birlikte öğrenciye geri ödenmesine karar verdi. Kararı değerlendiren Avukat Cevat Kazma,"Yargıtay'ın aldığı karara göre vakıf üniversiteleri bu ücreti öğrencilere geri ödemek zorunda. Öğrenciler, Yeni Borçlar Kanunu'na göre bu ücretleri her durumda 10 yıl geriye dönük olmak üzere mahkeme yoluyla alabilecektir" şeklinde konuştu.

YARGITAY KARARI EMSAL TEŞKİL EDECEK

Kararın tüm öğrenciler için emsal teşkil edecek bir içtihat olduğunu belirten Cevat Kazma, "Yargıtay bu kararında vakıf üniversitelerinin ticari bir işletme olduklarına dair bir yorum yapmıştır. Kararı veren yerel mahkemenin de tüketici mahkemesi olması önemlidir. Sebepsiz zenginleşme ciddi bir hukuk ihlalidir ve Yargıtay çok kritik bir konuda önemli bir karar vermiştir. Bu kararla birlikte Vakıf üniversitelerinde okuyan tüm öğrenciler bugüne kadar ödemiş oldukları başarısız derslere ilişkin ek ücret bedellerini mahkeme yoluyla geri alabilirler" dedi.

ÜCRETLER 15-50 BİN TL

Türkiye'de 70'in üzerinde vakıf üniversitesi bulunuyor. Eğitim ücretleri 15 ile 50 bin TL arasında değişen vakıf üniversitelerinin en yoğun olduğu il ise İstanbul. Öğrenciler başarısız oldukları dersleri yeniden almak için ek ders ücreti ödemek zorunda kalıyor. (Akşam)

YAZDIR
YORUMLAR 3
 • hakan asil 6 yıl önce Şikayet Et
  hukuka gel vatandaşşş. TEmbel öğrenci parasını konuşturuyor.
  Cevapla
 • hakan asil 6 yıl önce Şikayet Et
  Desenize Özel ünive de sınıfta kalma kalktı. Bu durumda BABA parası ile okuyan tembeller 4 yılda mezun olacaklar :D
  Cevapla
 • yykucuk 6 yıl önce Şikayet Et
  Kendi Çıkarlarını düsünüyorlar. Fatih Universitesinde okudum, onların maksatları habire bizden para çekmekti. Onun için bizi çok zorlayarak dersi bıraktırmaya çalıştılar. Ayrıca hem eğer öğrenci başarısız olmuşsa bu suçun %100'ü öğrencinin olamaz. En az öğrenci kadar hocada bu başarısızlıktan pay sahibidir.
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Araçlar tek tek patlayarak yanıyor! Korkunç anlar kamerada
Son dakika haberi: BioNTech aşılarında yeni sevkıyat Ankara'ya ulaştı!