DGS tercihleri ne zaman başlıyor? 2017 ÖSYM boş kontenjanları

Binlerce öğrenci lisans tamamlamak için girdiği DGS sınavının sonuçlarının açıklanmasının ardından tercih işlemleri büyük merak konusu oldu. Peki 2017 DGS tercihleri ne zaman başlayacak? ÖSYM üniversite boş kontenjan listesini hazırladı mı? İşte detaylar...

DGS tercihleri ne zaman başlıyor? 2017 ÖSYM boş kontenjanları
DGS tercihleri ne zaman başlıyor? 2017 ÖSYM boş kontenjanları
GİRİŞ 19.09.2017 09:17 GÜNCELLEME 19.09.2017 09:17
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

2017 DGS tercihleri için geri sayım başladı. Dikey Geçiş Sınav sonucunun açıklanmasının ardından öğrenciler gözünü ÖSYM DGS tercihlerine çevirdi. Peki DGS tercih işlemleri ne zaman başlıyor? Binlerce öğrenci lisans tamamlamak içik girdiği DGS'nin ardından üniversite boş kontenjan listesi büyük merak konusu oldu. İşte Dikey Geçiş Sınavı tercih tarihi ve tüm detayları

DGS TERCİHLERİ NE ZAMAN BAŞLIYOR?

Öğrenciler DGS tercihleri için özünü ÖSYM'ye çevirirken henüz resmi bir açıklama gelmedi. Eylül ayı içerisinde belli olacak olan DGS tercihleri ile ilgili tüm detayları haberimizden bulabilirsiniz.

DGS TABAN TAVAN PUANLARI İÇİN TIKLAYINIZ

DGS sonuçlarına göre yapılan yerleştirme sonunda adayların tercih etmemesi veya yerleştirilmesi yapılan adayların kayıt için başvurmaması nedeniyle boş kalan kontenjanlar için gerek duyulduğu takdirde Yükseköğretim Kurulu kararı ile ÖSYM tarafından merkezî olarak ek yerleştirme yapılacaktır.

DGS TERCİHLERİ O TARİHTE Mİ BAŞLAYACAK?

DGS tercih işlemleri için tarih açıklanmadı. Ancak aşağıdaki bilgiler baz alınabilir.

DGS tercih işlemleri, ÖSYM üzerinden gerçekleştirilecek. Tercih işlemlerinin başladığı duyurusunu yapacak olan ÖSYM, aynı anda kılavuzu da yayımlayacak. Kılavuz içerisindeki bilgileri kullanacak olan öğrenciler taban puanları baz alarak tercih işlemlerinde bulunacak. DGS tercih işlemleri, geçtiğimiz 24 Eylül'de açıklanan sonuçların ardından 30 Eylül'de başlamıştı. Aynı süreç baz alınırsa tercih döneminin 12 Eylül tarihinde başlayacağı öngörülebilir.

TERCİHLER NASIL OLACAK?

 ÖSYM tarafından belirlenen tarih aralığında DGS tercih işlemleri yapılabilecek. Tercih işlemini yapan adaylar, tercih süresi içinde tercihlerinde değişiklik yapabilecek. Adayların tercih için toplam 30 tercih hakkı bulunuyor. 30 tercih hakkının tamamının adaylar tarafından doldurulma zorunluluğu bulunmuyor.

YERLEŞTİRME SONUÇLARININ BİLDİRİLMESİ VE KAYIT İŞLEMLERİ

Yerleştirme sonuçları ÖSYM’nin İnternet sayfasında yayımlanacak, adaylara belge gönderilmeyecektir. İnternet sayfasında ilân edilen sonuç bilgileri adaylara tebliğ hükmündedir. Yükseköğretim programlarına yerleşen adayların yerleştirme sonuçları (engel bilgileri de dâhil), Yükseköğretim Kurulu Başkanlığına (YÖK) ÖSYM tarafından elektronik ortamda iletilecektir. 2017-DGS sonuçlarına göre bir yükseköğretim lisans programına yerleştirilen adayların kayıt hakları yalnız 2017-2018 öğretim yılı için geçerlidir. Bir yükseköğretim programına yerleşenler kayıt işlemleri için ilgili üniversiteye başvuracaklardır. Bir öğrencinin, aynı öğretim yılında, birden fazla yükseköğretim kurumunda (açık öğretim programları hariç) kayıtlı öğrenci olarak öğrenimini sürdürmesi mümkün değildir. ÖSYM’nin gerek yükseköğretim kurumlarındaki kayıt işlemleri gerekse yükseköğretim kurumları arasındaki yatay geçiş işlemleri ile hiçbir ilişkisi yoktur. Bu konudaki bütün başvuruların doğrudan ilgili yükseköğretim kurumlarına yapılması gerekmektedir.

PUANI YÜKSEK OLANA ÖNCELİK

DGS puanları ve tercihleriyle tercihleriyle yükseköğretim programları kontenjan ve koşullan göz önünde tutularak bilgisayarla yapılacak. Aynı programı tercih etmiş olan adayların 2017-DGS puanlannm eşit olması durumunda, daha büyük ağırlıkla katılan standart puanı yüksek olana (eşit ağırlıklı 2017-DGS puanında sayısal standart puanı yüksek olan), eşitlik yine sürdüğünde ÖBP’si yüksek olana öncelik verilecek. Eşitlik bozulmadığı takdirde söz konusu programı daha üst tercihinde gösterene, yine eşitlik halinde de yaşı küçük olana öncelik tanınacak.

YORUMLAR 2
  • Ömer 4 yıl önce Şikayet Et
    Arkadaşım, 2015 puanları ne diye paylaşıyorsunuz yoktan yere haber yapacam diye insanları kandırıyorsunuz
    Cevapla
  • murat sur 4 yıl önce Şikayet Et
    admin, taban puanlar diye koydugunuz dosya 2015 e ait, biz 2017 deyiz, 2016 yili puanlari 2017 kontenjanlarini vermelisiniz. tesekkurler
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Renault'dan Türkiye'ye özel plan! Kararını açıkladı
Son dakika haberi: Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan faiz ve döviz açıklaması