TEOG'ta artık açık uçlu soru sorulacak! Başbakan Binali Yıldırım açıklaması...

TEOG sınavının kaldırılması düşünülmesinin ardından yerine hangi sistemin geleceği konusu öğrenci ve veliler tarafından yoğun bir şekilde sorgulanmaya devam ediyor. TEOG sınavının yerine hangi sistemin geleceği belli oldu. Yeni TEOG sistemi test olmayacak, artık açık uçlu sorular sorulacak. İşte, Başbakan Binali Yıldırım'ın TEOG’taki yeni sisteme ilişkin gerçekleştirdiği son dakika açıklaması…

TEOG'ta artık açık uçlu soru sorulacak! Başbakan Binali Yıldırım açıklaması...
TEOG'ta artık açık uçlu soru sorulacak! Başbakan Binali Yıldırım açıklaması...
GİRİŞ 27.10.2017 17:37 GÜNCELLEME 27.10.2017 17:37
Bu Habere 266 Yorum Yapılmış

TEOG sınavının kaldırılması düşülmesinin ardından yerine hangi sınavın geleceği gündemdeki yerini korumaya devam ediyor. Öğrenci ve velilerin gözü kulağı TEOG sınavı kaldırılması sonrasındaki sürecin nasıl işleyeceği ve yeni sisteminin neler getireceğinde. Başbakan Binali Yıldırım tarafından TEOG sınavının yerine hangi sistemin geleceği konusuna ilişkin son dakika açıklaması gerçekleştirildi.

Başbakan Binali Yıldırım'ın açıklamalarında TEOG’un yerine işleyecek sistemle ilgili öğrenci ve velileri yakından ilgilendirecek önemli detaylar yer alıyor. Buna göre Başbakan Binali Yıldırım'ın açıklamaları doğrultusunda TEOG'taki hayata geçirilmesi düşünüldüğü yeni sistem şekillenmiş olacak. 2017-2018 yeni eğitim-öğretim döneminde TEOG'un hangi sistemin geleceğini merakla bekleyen öğrenci ve veliler için Başbakan Binali Yıldırım'ın gerçekleştirdiği son dakika açıklamasını haberimizden öğrenebilirsiniz. Aynı zamanda haberimizin içerisinde, son 15 senede değişen sınav sistemi ile ilgili bilgilere de erişebilirsiniz.

BAŞBAKAN YILDIRIM SON DAKİKA AÇIKLAMASI!

Başbakan Binali Yıldırım, Liseye geçiş için yeni sistemi anlattı ve artık açık uçlu soru sorulacağını açıkladı. 

Başbakan Yıldırım şunları söyledi;

"Bugün mezun olanların sayısı ile üniversitelerimizin kontenjan miktarı aynı. Üniversiteye girişin sınav stresinin azaltılması lazım. Çünkü ihtiyaç yok. Mezun olan sayısı da aynı, üniversitelerin sunduğu kontenjan da aynı. Sorun nerede? Herkes 18 Mart'a gitmek isterse o zaman sorun başlıyor. Onun da yolu, 1 sınava kaderi bağlamak yerine, bütün kademelerde öğrencinin kabiliyetine, başarısına göre hazırlanması. Bunu şimdi TEOG'da yapıyoruz.

TEOG NEDEN DEĞİŞİYOR

TEOG neden değişiyor? TEOG'un ne olduğunu bilmeden konuşuyor, koca koca unvanları var. TEOG 8. sınıfın ilk ve ikinci sömestrdeki sınavın sorumlu tutulmasıdır. Öğrencinin kaderini bir sınava bağlamayalım. Ortaokuldaki öğrencinin liseye hazırlanması lazım. Nereye gidecekse ikinci dört yılda şekillenmesi lazım. Yeni uygulama bunu getiriyor. Sınav kalkıyor. Her yılın yıl sonu başarı ortalaması alınıyor. 5-6-7-8. sınıf. Ayrıca derslerdeki ilgisi ne tarafa gidiyor? Buralar izleniyor, buna belirli bir oranda da katkı yapan yine 8. sınıfta sınav yapılıyor. O sınavın soruları da soru bankasından geliyor. Burada elde edilen sonuç 4 yılın sonucu ile birleştiriliyor bir mezuniyet puanı ortaya çıkıyor, sonuca göre öğrenci yerleştiriliyor.

AÇIK UÇLU SORU SORULACAK

Sınav test olmayacak, açık uçlu soru sorulacak. 

ÜNİVERSİTEDE DE SINAVLAR BASİTLEŞTİRİLECEK

Üniversitelerde de sınavlar basitleştirilecek. Buna benzer bir şey. Bir sınav olacak tek bir sınav bir müddet daha ama bu da esasında ortaokuldan, liseden gelen başarıyla birleştirilerek bu sınav gerçekleştirilecek. Bu sınav tek başına belirleyici bir sınav olmayacak"

SON 15 SENEDE DEĞİŞEN SINAV SİSTEMİ

Türkiye’deki liselere geçiş sistemi son 15 senede sürekli değişikliklere uğradı. Sekiz yıllık kesintisiz eğitim uygulamasının başlamasıyla Anadolu liselerinin ortaokul kısımları kapatıldı, Anadolu liseleri hazırlık ve üç yıllık lise eğitimi vermeye başladı. Yeni düzenlemeyle öğrenciler, 8’inci sınıftan itibaren Anadolu liselerine yerleşmek için sınava girmeye başladı. Sınavın adı liselere geçiş sınavı (LGS) olarak değiştirildi. 2004 yılına kadar devam eden sistem, bu tarihten itibaren Ortaöğretim Kurumları Seçme ve Yerleştirme Sınavı (OKS) olarak isimlendirildi. OKS ise 2008’de kaldırıldı. OKS yerine 6 ve 7. sınıflarda yılsonunda merkezi olarak yapılan Seviye Belirleme Sınavları (SBS) sistemi getirildi. 2009’da ise SBS sadece 8. sınıf öğrencilerine yönelik yapılmaya başlandı. 2012’de SBS aşamalı olarak kaldırıldı; 2013’te SBS son kez yapıldı. 2013-2014 eğitim-öğretim yılından itibaren ise TEOG sistemi getirildi.

YORUMLAR 266
 • teogkaderini yasayan 4 yıl önce Şikayet Et
  Inanın ki kardeslerim ben bu pis stresi geçen sene en kotusunden yaşadım. En basit ama en basit soruları heyecanına dikkatsizligime kapılıp istemediğim ama pişman da olmadığım liseye geldim. Hiç beklenmedik yanlışlar yaptım. Sorular o kadar basit oluyor ki çalışan sadece nerden nasıl gelecek diye korkuyor sizler düzgün düzenli çalışın ALLAH hayırlısı neyse onu yapar ve siz sınavdan çıktıktan sonra yanlışlara değil veya eksik calistiginizi sanıp bunlara aglamayacaksiniz o an gereksiz heyecan yaptigimiza anlayacaksınız. Kendinizi ve başkanların sizleri korkutmasın izin vermeyin düzenli programlı çalışın yeterdir. Hakkinizda hayırlısı olsun
  Cevapla
 • teog mağduru 4 yıl önce Şikayet Et
  Açık uçlu olmasın
  Cevapla
 • teog mağduru 4 yıl önce Şikayet Et
  Aynen açık uçlu oldu sanki bizi stresten kurtardınız dahada batırdınız nalet olsun
  Cevapla
 • zeynep 4 yıl önce Şikayet Et
  keşke açık uçlu sorular sorylmasaydıı...........................................
  Cevapla
 • Öğrenci 4 yıl önce Şikayet Et
  Bence çok kütü lütfen test olsun
  Cevapla
 • teog öğrencisi 4 yıl önce Şikayet Et
  Evet. Lütfen daha fazla strese girmeyiz buda bizim açımızdan iyi olur bence
  Cevapla
 • teog maduru 4 yıl önce Şikayet Et
  Bence hiç güzel birşey olmadı teog'u kaldırıyorlar tekrar sınav getiriyorlar bizde 8.sinifiz yazık değil mi bize keşke açık uclu olmasaydı diye bu sefer sınav daha zor bence
  Cevapla
 • zeynep 4 yıl önce Şikayet Et
  aynen öyle
  Cevapla
 • Özet 4 yıl önce Şikayet Et
  İyi Öğrenciyle Kötü Öğrencinin farkı daha iyi belli olacak Herkes Hakettiği Liseye Gidicek.Bu Sistem Sınavsız Olmaz!
  Cevapla
 • Gerçek Özet. 4 yıl önce Şikayet Et
  Kötü öğrenci olmaz. Lütfen ........
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Suriye'deki mülteci kamplarında yürek parçalayan görüntüler
Vali duyurdu! İstanbul'da üniversiteler için karar!