Milli Eğitim Bakanlığı'ndan liselere yerleştirme sonuçlarına ilişkin açıklama

2018 - 2019 liselere yerleştirme sürecinin ardından nakil işlemleri başladı. MEB Ortaöğretim Genel Müdürü Ercan Türk ise konuyla ilgili çok önemli açıklamalarda bulundu. Türk yaptığı açıklamada, bir liseye yerleşemeyen öğrencilerin büyük kısmının sadece Anadolu lisesi tercihi yaptığını belirtti.

Milli Eğitim Bakanlığı'ndan liselere yerleştirme sonuçlarına ilişkin açıklama
Milli Eğitim Bakanlığı'ndan liselere yerleştirme sonuçlarına ilişkin açıklama
GİRİŞ 13.08.2018 09:26 GÜNCELLEME 13.08.2018 09:26
Bu Habere 24 Yorum Yapılmış

Binlerce öğrenci gözünü Milli Eğitim Bakanlığı nakil sonuçlarına çevirdi. Bu sene ilk defa düzenlenen LGS'nin yerleştirme sonuçların açıklanmasının ardından mağduriyet yaşayan öğrenciler için MEB Ortaöğretim Genel Müdürü Ercan Türk ise konuyla ilgili çok önemli açıklamalarda bulundu.

Ercan Türk, şöyle konuştu:

 

 

"30 Temmuz'da liselere yerleştirme sonuçlarının açıklanmasından sonra tüm öğrencilerimizin bir ortaöğretim kurumuna yerleştirileceğini ve hiçbir öğrencimizin istemediği bir okul türünde öğrenim görmemesini sağlamak için çalışmalar yapacağımızı söylemiştik. Bu talepleri karşılamak üzere 16 Anadolu lisesi açtık, 38 mesleki ve teknik eğitim Anadolu lisesini çok programlı Anadolu lisesine dönüştürdük. Bazı okullarımızın da kullanılmayan boş dersliklerini mevcut Anadolu liselerimize tahsis ederek, kapasite oluşturma yoluna gittik."

Anadolu liselerinin kontenjanlarının da artırıldığını anlatan Ercan Türk, "643 Anadolu lisemizin kontenjanlarını artırarak, 6 Ağustos'ta başlayan yerleştirmeye esas nakil sürecinde toplam 58 bin Anadolu lisesi kontenjanı oluşturduk ve öğrencilerimizin tercihine açtık." dedi.

"Öğrenciler istediği okul türünde öğrenim görecek"

Yeni açılan, dönüştürülen ve kontenjanları artırılan liselerin, yerleşemeyen öğrencilerin taleplerini karşılayacak durumda olduğuna işaret eden Türk, "Bazı öğrencilerimiz yerleştiği halde okulunu değiştirmek veya ikametine daha yakın bir okulda oluşan boş kontenjanlara nakil olmak isteyecek. Dolayısıyla başvuruların yine aynı okullarda yoğunlaşması sebebiyle ilk nakil sürecinde de bazı öğrencilerimiz yerleşemeyebilir. Ancak öğrenci ve velilerimiz açısından bir telaşa mahal olmayacak. Eğitim-öğretim başlamadan önce tüm öğrencilerimizin istediği okul türünde öğrenim görmelerini sağlayacağız." değerlendirmesinde bulundu.

"Ek tedbirler alınabilir"

Ercan Türk, her nakil döneminin ardından ek tedbirler alınabileceğini söyleyerek, "Sonuçların açıklandığı her dönemde, yeniden bir çalışma yapma ihtiyacı ortaya çıkarsa ki bu, veriler üzerinden yapılabilecek bir yorumdur. O tarihte bunlar Bakanlığımızca değerlendirilecektir." diye konuştu.

Yerel yerleştirmeye esas nakil sürecinde, öğrencilerin "mezun oldukları okulda geçirdikleri dönem sayısı"nın ve "tercih önceliği"nin dikkate alınmayacağını vurgulayan Türk, şunları kaydetti:

"Öğrencilerimiz, ilk yerleştirmeler yapılırken 'Ortaöğretime Geçiş Tercih ve Yerleştirme Kılavuzu' esaslarına göre yerleştirildi. Bu defa 'Yerleştirmeye Esas Nakil Kılavuzu' işleyecek. Dolayısıyla ilk yerleştirmelerde kılavuz bütün öğrencilere aynı şartlarda uygulanmışsa, bu kılavuz hem yerleşemeyen hem de yerleştiği halde nakil yapacak öğrencilere eşit olarak uygulanacağı için burada bir eşitsizlik veya öğrencilerin aleyhine bir durum söz konusu olmayacak."

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 24
 • Sedat 2 yıl önce Şikayet Et
  Çocukların hepsi doktor muhendis olacak diyen zaten yok farkindaysaniz not ortalamasi 80 üstü öğrenciler mağdur durumda sen 50 ortalama ile anadolu lisesi okuyup doktor olacaksin 80 not ortalamasi uzerindeki işçi olacak ?
  Cevapla
 • Google 2 yıl önce Şikayet Et
  Bende 1.nakil tercihimi yaptım ama yine yerleşemedim onlar yüzünden şuan da mağdurum gelecek tercihleride biliyorum kesin yerleşemeyecem hakkımı helal etmiyorum ne yaparlarsa yapsınlar bu yine bu yine aynı olacak magduriyet yaşanacak
  Cevapla
 • hüseyin 2 yıl önce Şikayet Et
  çocukların mezun olduğu okulda ki geçirdiği dönem kriterini ilk tercihlerde uyguladınız şimdi kontenjanlar yeterli gelmiyor o kriteri kaldırıyorsunuz sizler bununla çözüm sağlayabilecekseniz benim çocuğum 2 tercihlerde istediği okula yerleşir ama olmayacak sizlerde bu çocukların velilerin vebali ile yaşayacaksınınz
  Cevapla
 • Sultan 2 yıl önce Şikayet Et
  85.5 notla açıkta kaldık lütfen bir çözüm bulunuz
  Cevapla
 • neslihan kolukısa 2 yıl önce Şikayet Et
  vicdanlara soruyorum 91 ortalamayla şehrin merkezindeki en kötü liseye bile giremedik.bu saatten sonra neyi nasıl düzelteceksiz.arap saçına döndü herşey.ortalaması 70 olan öğrenciyle aynı tercihleri yaptık adresimizde aynı o yerleşti biz boşta.......
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Mesut Özil İstanbul'a geldi!
Türk silahından büyük başarı! Dünyanın en iyisi seçildi